|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Shefi i diplomacisė turke tha se Presidenti Rugova ėshtė njė personalitet historik

 
 

 
Prishtinė, 11 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot zv.kryeministrin dhe ministėr i Punėve tė Jashtme tė Turqisė Abdullah Gyl, me tė cilin bisedoi pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė, pėr progresin e shėnuar dhe gjendjen stabile.

Po ashtu nė kėtė takim ėshtė diskutuar pėr zgjerimin e marrėdhėnieve nė tė gjitha fushat ndėrmjet dy vendeve.

Presidenti Rugova u shpreh se pas raportit tė ambasadorit Aide mund tė fillojė rruga ndėrkombėtare drejt tė ardhmes sė Kosovės - pavarėsisė.

"Pas pas raportit tė ambasadorit Kai Aide qė do tė dalė para Kėshillit tė Sigurimit pritet qė tė fillojė rruga ndėrkombėtare dhe tė bisedohet pėr tė ardhmen e Kosovės e qė pėr ne ėshtė pavarėsia", tha Presidenti Rugova pas takimit, pėr tė shtuar se megjithatė insiston pėr njė njohje tė direkte tė pavarėsisė.


 
"Pra njė Kosova e integruar pėr tė gjithė qytetarėt nė Bashkimin Evropian, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", theksoi Presidenti Rugova.

Me kėtė rast ai falėnderoi ministrin Gyl pėr ndihmėn qė ka dhėnė Turqia me prezencėn e saj ushtarake dhe civile nė Kosovė.

Nga ana e tij ministri Gyl tha se me Presidentin Rugova kishin biseduar pėr tė ardhmen e Kosovės, ndėrkaq vizitėn e vlerėsoi me rėndėsi tė veēantė nė prag tė diskutimit tė raportit tė Aides nė Kėshillin e Sigurimit.

Turqia, tha ai, mbėshtet procesin e Kombeve tė Bashkuara, por edhe vullnetin e popullit tė Kosovės. "Turqia e mbėshtet procesin e Kombeve tė Bashkuara, po ashtu edhe tė vullnetin e popullit tė Kosovės".

Ministri Gyl premtoi se vendi i tij do tė angazhohet pėr zhvillimin e bashkėpunimit tė dyanshėm nė mes Turqisė dhe Kosovės. Ai njėherit shprehu besimin se Ballkani do tė jetė rajon i stabilitetit, tolerancės dhe bashkėpunimit.

"Nė emėr tė Turqisė dua tė them se ne jemi tė gatshėm tė ofrojmė ndihmė pėr Kosovėn nė zhvillimin ekonomik dhe tė fushave tė tjera", tha shefi diplomacisė turke, duke shprehur kėnaqėsinė qė takoi Presidentin Rugova dhe pėr tė tha se "ėshtė njė personalitet historik qė ka marrė pjesė nė njė proces historik".
 
 

 
Turqia pėrkrah zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės nė pėrputhje me vullnetin e popullit
 
Prishtinė, 11 tetor 2005/TN /QIK - Kryekuvendari Nexhat Daci dhe Kryeministri Bajram Kosumi kanė pritur nė takime tė veēanta ministrin e Jashtėm tė Turqisė Abdullah Gyl, i cili shoqėrohej nga njė delegacion i gjerė, i pėrbėrė ehde nga deputet tė pozitės dhe opozitės. Shefi i diplomacisė turke tha se Turqia favorizon zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės sipas vullnetit tė qytetarėve pėr vetėvendosje, parim ky themelor i demokracisė.

Kryekuvendari Daci shfaqi shpresėn se Turqia do tė luajė rol tė rėndėsishėm nė kėtė proces, dhe poashtu me potencialet e saj tė mėdhaja ekonomike e shkencore mund ta ndihmojė zhvillimin e Kosovės. Njė rol tė veēantė tha se do tė mund ta luante Turqia me hapjen e arkivave tė saj, nė kėtė proces, ashtu siē ka luajtur rol tė rėndėsishėm nė rasti e Bosnjes dhe nė raste tė tjera.

"I shpreha kėnaqėsinė e Kosovės qė Turqia, me potencialet e saj krijuese dhe rezultatet e saj, tė jetė nė Ballkan dhe do tė doja qė Turqia tė jetė njė lokomotivė, e cila mbėrrin e para nė Bruksel dhe me vete ta marrė Ballkanin", tha Daci, pas takimit me delegacionin turk. "Turqia ėshtė faktor i rėndėsishėm i NATO-s dhe do tė ndihmojė Kosovėn nė rrugėn e saj tė integrimit euroatlantik", Daci.

Ndėrkaq Kryeminstri Kosumi pas takimit me ministrin Gyl, tha se Kosova ėshtė e vendosur qė tė shkojė drejt njohjes sė pavarėsisė, e cila beson se do tė pėrmbyllet, pėrkundėr vėshtirėsive nė qershorin e ardhshėm. "Nė qershor tė vitit 2006 kur do tė pėrmbyllet ky proces, Kosova do tė bėjė hapin mė tė rėndėsishėm nė historinė e vet, si shtet demokratik, evropian, sikur tė gjitha shtetet tjera tė rajonit”, tha kryeministri Kosumi.

Kryeministri Kosumi ka uruar Turqinė pėr fillimin e negociatave tė saj pėr anėtarėsim nė BE.
Ministri turk z.Gyl tha se dėshira e Turqisė ėshtė qė Kosova tė jetė mė e pasur, mė e qetė. "Dhe ne si Turqi jemi tė gatshėm tė ofrojmė ndihmė zhvillimore nė tė gjitha aspektet", tha ai, duke u shprehur se nė Kosovė ka sjellė pėrshėndetjen e gjithė popullit turk.

Ai tha se vullneti i qytetarėve tė Kosovės do tė pėrcakothet sipas dėshirės sė tyre nė bazė tė normave demokratike. "Ne do tė jemi pranė Kosovės, do ta ndihmojmė atė nė ēdo fushė tė jetės, si nė aspektin politik, ekonomik apo social", premtoi diplomati Gyl.
 
Turqia do t'i mbėshtesė proceset nėpėr tė cilat po kalon Kosova dhe do ta pėrkrahė vullnetin e qytetarėve tė saj, cilido qoftė ai. Edhe pse nuk u shpreh qartė pro pavarėsisė sė Kosovės, Gyl tha se Turqia do ta respektojė pėrcaktimin e qytetarėve tė Kosovės. "Padyshim se zhvillimet do tė shkojnė kah respektimi i vullnetit dhe ky vullnet do tė realizohet ashtu si nė ēdo shoqėri demokratike", pėrfundoi Gyl.

Ministri Abdullah Gyl ėshtė takuar edhe me kryeadministratorin Soren Jessen Petersen, dhe poashtu me pėrfaqėsuesit e grupit parlamentarė tė tjerėt. Ai pritet ta vizitojė edhe Mamushėn, njėsinė e re komunale, qė banohet kryesisht nga komuniteti turk.

 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.