|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

SHBA: Roli i ushtrisė nė pėrgjigje tė katastrofave natyrore

 
 

 

11 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (10.2005) Leta Hong Fincher

Presidenti Bush i ka kėrkuar Kongresit t’i japė atij autoritetin pėr tė pėrdorur ushtrinė qė tė detyrojė mbajtjen e njerėzve nė karantinė nė se bie njė epidemi e gripit tė shpendėve. Presidenti ka sugjeruar qė forcat e armatosura tė marrin kontrollin nė pėrgjigje tė katastrofave natyrore: 

Presidenti Bush tha se ėshtė i shqetėsuar se autoritetet lokale dhe shtetėrore mund tė mos jenė nė gjendje tė pėrballojnė njė epidemi tė gripit tė shpendėve. "Kush do ta bėnte mė mirė mbajtjen nė karantina? Njė mundėsi ėshtė pėrdorimi i ushtrisė qė ėshtė nė gjendje tė planifikojė dhe tė lėvizė," tha presidenti.

Presidenti Bush ka thėnė gjithashtu se kėrkon tė pėrmirėsojė pėrgjigjen federale ndaj katastrofave natyrore si uragani Katrina qė mori mė shumė se 1mijė jetė. Zoti Bush sugjeroi qė Kongresit mund t’i duhet tė ndryshojė njė ligj qė ekziston prej 127 vjetėsh qė kufizon rolin e trupave federale brenda Shteteve tė Bashkuara.

Akti i vitit 1878 u krijua pas Luftės Civile Amerikane pėr tė mbajtur ushtinė aktive nė detyrė larg zbatimit tė ligjit civil. Ligji nuk pėrfshin anėtarėt e Gardės Kombėtare qė mund tė thirren nga guvernatorėt e shteteve dhe janė subjekt i kontrollit tė qeverisė lokale.

Disa ekspertė tė mbrojtjes thonė se zyrtarėt ushtarakė dhe civilė janė skeptikė pėr ndryshime qė do ta vinin Pentagonin nė krye tė situatave emergjente nė vend. David Mosher ėshtė analist i lartė politik nė Korporatėn Rand nė Washington. "Ne si amerikanė vihemi nė siklet nė se ushtria pėrfshihet nė zbatimin e ligjit civil dhe sa herė qė ėshtė e nevojshme njė gjė e tillė, ajo bėhet me shumė kujdes. Edhe nėse ligji nuk ndryshon disa anėtarė tė Kongresit kėrkojnė tė mbahen seanca me pyetje-pėrgjigje pėr tė parė sesi ushtria mund tė ndihmojė nė pėrpjekjet e shpėtimit.

John Bonsell ėshtė oficer ushtarak nė pension dhe ndihmės ushtarak i senatorit republikan James Inhofe. "Nuk ėshtė e thėnė tė kėrkojnė mė shumė autoritet por thjesht mundėsi pėr t’u stėrvitur me qeveritė lokale dhe shtetėrore mė shumė nė mėnyrė qė tė jemi mė tė koordinuar dhe tė kuptojmė mangėsitė e njėri-tjetrit," thotė zoti Bonsell.

David Mosher thotė se presidenti gėzon autoritetin pėr tė federalizuar trupat lokale, duke thirrur ushtrinė nė detyrė aktive pėr tė zbatuar rendin nė se ėshtė nevoja. Dhe presidentė tė shkuar e kanė bėrė njė gjė tė tillė.

Nė vitin 1963 pėrshembull, presidenti John F. Kennedy federalizoi Gardėn Kombėtare tė Alabamės pėr tė zbatuar tė drejtat civile tė afrikano-amerikanėve tė cilėve guvernatori i shtetit George Wallance u kishte mohuar tė drejtėn pėr t’u regjistruar nė Universitetin e Alabamės. Dhe nė vitin 1992 presidenti George H. W. Bush dėrgoi trupat federale pėr tė ndihmuar pėr shtypjen e protestave racore nė Los Angelos, pasi pesė oficerė tė bardhė tė policisė u akuzuan se kishin rradhur afrikano-amerikanin Rodney King.

Gjatė uraganit Katrina, disa kritikė argumentuan se kishte shumė pak trupa tė Gardės Kombėtare nė Luiziana pėr tė ndihmuar me katastrofėn pasi shumė prej tyre ishin dislokuar nė Irak. Sekretari amerikan i Mbrojtjes Donald Ramsfeld nuk ėshtė dakort. Nė njė konferencė shtypi nė Pentagon, zoti Rumsfeld theksoi se edhe nė kulmin e uraganit Katrina, ishin tė paktėn 300 mijė trupa tė Gardės Kombėtare tė gatshme nė vend.

Ekspertėt thonė se presidenti Bush mund ta ketė tė vėshtirė pėr tė fituar mbėshtetjen e publikut pėr t’i dhėnė Pentagonit fuqi mė tė zgjedhuar. Njė anketė e fundit e gazetės USA Today tregon se pothuajse nuk ka aspak mbėshtetje midis guvernatorėve tė vendit pėr tė lejuar ushtrinė tė marrė kontrollin nė pėrpjekjet e mėkėmbjes nga katastrofat.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.