|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Njė grup i ri lobist amerikan nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 

11 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (10.2005) Linda Karadaku-Ndou

Njė grup lobist nga Shtetet e Bashkuara, i kryesuar nga ambasadori Uilliam Uoker, mbėshtet pavarėsinė e Kosovės duke hedhur poshtė mundėsinė e njė pavarėsie tė kushtėzuar. Ambasadori Uoker tha nė Prishtinė se Kosova e meriton pavarėsinė, por kjo ėshtė edhe zgjidhja mė e mirė pėr rajonin nė pėrgjithėsi. Duke komentuar idenė e njė tregu tė pėrbashkėt pėr rajonin, zoti Ėalker, tha se kjo do tė duhet tė ndodhė, si njė aleancė e vendeve tė ish-Jugosllavisė dhe disa tė tjera, me kufij tė hapur, me lėvizje tė lirė, tė mallrave, shėrbimeve dhe njerėzve.

Njė grup lobist i quajtur Aleanca e re pėr Kosovėn, e kryesuar nga ambasadori Uilliam Uoker, ish-shefi i misionit verifikues tė OSBE-sė nė Kosovė, po viziton Kosovėn, nė njė pėrpjekje pėr tė treguar se cfarė mund tė bėjė kjo aleancė pėr Kosovėn dhe pėr tė mbėshtetur universitetin amerikan nė Prishtinė. Zoti Uoker ėshtė edhe kryetar bordi i fondacionit tė Universitetit Amerikan nė Kosovė.

Ambasadori Uoker mbėshteti sot nė Prishtinė gjetjen e njė zgjidhjeje tė plotė pėr problemet nė Ballkan, duke kundėrshtuar ashpėr variantin e pėrfolur tė pavarėsisė sė kushtėzuar pėr Kosovėn. "Pikė sė pari, Kosova e meriton pavarėsinė, por kjo ėshtė edhe zgjidhja mė e mirė pėr rajonin nė pėrgjithėsi," tha ambasadori Uoker.

Duke komentuar idenė e njė tregu tė pėrbashkėt pėr rajonin, zoti Uoker, tha se kjo do tė duhet tė ndodhė, si njė aleancė e vendeve tė ish-Jugosllavisė dhe disa tė tjera, me kufij tė hapur, me lėvizje tė lirė, tė mallrave, shėrbimeve dhe njerėzve. "Duhet tė keni mundėsi tė shkoni nė tė gjitha vendet fqinjė dhe tė mirėpriteni si vizitorė, ata duhet tė kenė mundėsi tė vijnė kėtu dhe tė gjejnė tė njėjtėn mikpritje," tha zoti Uoker.

Ai shtoi "Ėshtė e rėndėsishme qė ata qė e humbin luftėn, tė jenė humbės tė mirė, dhe deri tani, nuk jam I sigurtė, se Beogradi ka qenė njė humbės I mirė, por ėshtė gjithashtu e rėndėsishme qė tė ketė fitues tė mirė, qė kushdo qė fiton luftėn, nuk I keqtrajton ata qė e humbėn luftėn. Nuk jam I sigurtė se ky concept ėshtė bėrė ende mbizotėrues kėtu, dhe sigurisht nuk mbizotėron nė Beograd," tha ambasadori Uoker, duke u shprehur i sigurtė se kjo do tė ndodhė.

Aleanca pėr njė Kosovė tė re, kėrkon tė tregojė rėndėsinė e universitetit amerikan nė Prishtinė pėr zhvillimin e Kosovės si njė popull energjik dhe sovran. Drejtori i kėtij universiteti Rober Kuris, i tha Zėrit tė Amerikės, se universiteti ka nevojė pėr mbėshtetje nga gjithė rajoni dhe nga Shtetet e Bashkuara. 

"Besoj se kemi nevojė pėr mbėshtetje nga institucionet, fillojmė nga qeveria e Kosovės, kemi pasur mbėshtetje nga tė gjitha palėt, dhe duam tė vazhdojmė ta marrin atė mbėshtetje. Ky universitet ėshtė krijuar pėr popullin e Kosovės, nuk jemi pėr pėrfitim. Synimi ynė ėshtė tė krijojmė njė universitet qė do tė jetė njė dhuratė pėr rajonin.

Mund tė marrim mbėshtetje tė mrekullueshme nga Shtetet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara mbėshtesin universitetet nė gjithė botėn, USAID-I dhe departamenti ynė i shtetit veprojnė nė gjithė botėn, kėshtu qė presim kohėn kur ata do tė vijnė tė na mbėshtesin, pėr tė na ndihmuar tė ndėrtojmė konviktin pėr studentėt, pėr pėrmirėsimin e bibliotekės, apo objektet e tjera.

Por gjithmonė kemi pasur mbėshtetje tė madhe, tė paktėn moralisht nga Shtetet e Bashkuara dhe kjo ėshtė gjithashtu e rėndėsishme," thekson drejtori i Universitetit Amerikan nė Kosovė, Robert Kuris.

Universiteti amerikan nė Kosovė, ėshtė njė nga universitetet me nivelin mė tė lartė tė mėsimdhėnies dhe synon tė nxjerrė kuadro tė reja tė nivelit perėndimor.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.