|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gjermani: Marrėveshje e re politike - Merkel nė postin e Kancelares sė vendit

 
 

 

11 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (10.2005) Roger Wilkinson

Angela Merkel pritet tė bėhet gruaja e parė qė merr postin e kancelarit tė Gjermanisė, pas njė marrėveshjeje midis partisė sė saj Kristian-Demokrate dhe rivalėve Social-Demokratė. Dy partitė mė tė mėdha tė Gjermanisė ranė dakort pėr njė pėrfaqėsim tė barabartė nė qeverinė e re, ndonėse ende nuk kanė rėnė dakort se cilat do tė jenė politikat e qeverisė sė re.

Marrėveshja pėr tė formuar tė ashtuquajturin koalicion tė madh, u arrit tri javė pas zgjedhjeve tė pėrgjithshme, qė nuk nxorrėn asnjė fitues tė qartė. Dy partitė nuk kishin asnjė mundėsi tjetėr pėr tė formuar qeverinė, veē bashkėpunimit me njera tjetrėn. Megjithėse Kristian-Demokratėt e zonjės Merkel fituan mė shumė vende se sa Social Demokratėt e Kancelarit Shrėder, fillimisht kancelari nuk pranoi tė largohej nga pushteti, duke thėnė se rivalja e tij, doli mė keq se sa pritej nė zgjedhje dhe prandaj nuk duhej tė vinte nė postin kryesor politik tė Gjermanisė. Por tani duket se zonjsa Merkel po e realizon pretendimin pėr tė qėnė kancelare, megjithėse pėr fillimin nga detyra ajo ka nevojė pėr dy-tė-tretat e votave tė parlamentit.

Nė bazė tė marrėveshjes pėr bashkėqeverisje me Social Demokratėt, ajo duhet t’u japė rivalėve 8 vende nė qeveri, pėrfshirė postet e rėndėsishme tė ministrave tė jashtėm dhe tė financave. Kristian-Demokratėt do tė kenė 6 ministri si dhe postin e kancelarit dhe atė tė kryetarit tė Bundestagut, ose Dhomės sė Ulėt tė parlamentit.

Zonja Merkel, u tha gazetarėve nė Berlin se gjatė 4 javėve tė ardhshme, dy partitė do tė pėrpiqen tė bien dakort pėr njė platformė tė pėrbashkėt politike. “Ne do tė vazhdojmė bisedimet me social-demokratėt pėr koalicionin e madh. Baza pėr kėtė janė bisedimet dhe marrėveshja e tanishme. Kristian-demokratėt do tė kenė postin e kancelarit dhe tė dyja partitė do tė kenė njė numėr tė barabartė ministrash,” tha zonja Merkel.

Si Angela Merkel edhe kryetari i Partisė Social-Demokrate, Franz Muentefering theksuan se qėllimi kryesor i qeverisė sė re do tė jetė ulja e papunėsisė, qė nė Gjermani ka arritur 12 pėrqind. Tė dyja partitė janė dakort pėr reforma ekonomike, por kanė dallime se sa tė thella duhet tė jenė reformat.

Analisti Thomas Kielinger, i cili shkruan pėr gazetėn Die Welt, thotė se tė dyja partitė kanė pėrpara negociata tė vėshtira. “Marrėveshja ėshtė vetėm zgjidhja e ēėshtjeve personale, se ēfarė posti do tė merte secila parti. Pėr kėtė nuk ishte shumė e vėshtirė. Koalicioni do tė vihet tani nė provė nga programi qė do tė jenė nė gjendje tė miratojė,” tha analisti.

Zoti Kielinger dhe analistė tė tjerė kanė paralajmėruar prej kohėsh, se njė qeveri koalicioni e dy partive mė tė mėdha gjerman,e do tė ishte kaq i pėrēarė, sa qė nuk do tė ishte nė gjendje tė merrte vendime tė vėshtira pėr tė rigjallėruar ekonominė e vendit. Negociatat pėr politikat e qeverisė sė re pritet tė zgjasin deri nė mes tė nėntorit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.