|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Eliot Engel: Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė ta ndihmojnė Shqipėrinė nė rrugėn e saj drejt demokracisė

 
 

 

11 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (10.2005) Intervistoi Isabela Ēoēoli, Uashington

Nė njė intervistė me Zėrin e Amerikės pėr procesin e ardhshėm tė bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar, ligjvėnėsi amerikan Eliot Engel, diskutoi edhe pėr ndėrrimin e udhėheqjes nė Shqipėri dhe tė njė rezolute qė ai dhe ligjvėnės tė tjerė do t'i paraqesin Kongresit sė shpejti, nė tė cilėn populli shqiptar vlerėsohet pėr strehimin dhe mbrojtjen e hebrejve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Zoti Engel, theksoi edhe njė herė se Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė ta ndihmojnė Shqipėrinė nė rrugėn e saj drejt demokracisė. Tė ndjekim intervisėn e koleges sonė, Isabela Ēoēoli, me ligjvėnėsin amerikan, Eliot Engel.

Zėri i Amerikės:  Kongresmen Engel, kohėt e fundit ju ishit nė Shqipėri pėr tė ndjekur zgjedhjet parlamentare qė sollėn nė pushtet njė qeveri tė re tė kryesuar nga Kryeministri Sali Berisha, ish Presidenti i vendit para tetė vjetėsh.  Si e shikoni ju kėtė mandat tė ri tė Dr. Berishės? 

Eliot Engel: Ky ėshtė me tė vėrtetė njė kthim mahnitės.  Shumė rrallė, nė ēdo demokraci, njė udhėheqės humbet pushtetin dhe pas disa vjetėsh fiton pėrsėri zgjedhjet dhe kthehet nė pushtet.  Ky ėshtė njė fat i madh pėr Dr. Berishėn dhe njėkohėsisht njė fakt qė tregon se ai punoi me kėbėngulje pėr tė rifituar besimin e votuesve. 

Unė e takova Dr. Berishėn kohėt e fundit nė New York, kur ai erdhi pėr tė marrė pjesė nė takimin e Asamblesė sė Pėrgjithėshme tė Kombeve tė Bashkuara, nė njė mbledhje nė distriktin tim me komunitetin shqiptaro-amerikan.  Unė e kam njohur Dr. Berishėn prej vitesh dhe e konsideroj njė mik shumė tė mirė.  Jam shumė i kėnaqur qė atij i jepet pėrsėri rasti tė udhėheqė Shqipėrinė nė rrugėn drejt demokracisė sepse ai ėshtė njė mik i mirė  i Shteteve tė Bashkuara.  Nga ana e tij edhe Dr. Berisha e vlerėson lart kėtė miqėsi.        

Zėri i Amerikės: Qeveria e Dr. Berishės ka pėrballė probleme tė tilla tė vėshtira si korrupsioni, krimi i organizuar, papunėsia, ēėshja e pronave.  Sa serioze janė kėto probleme pėr udhėheqjen e tij?

Eliot Engel:  Sfida qė ai ka pėrballė ėshtė shumė serioze.  Sė pari, ai duhet tė tregojė se ėshtė i vendosur pėr tė goditur korrupsionin dhe krimin e organizuar.  Ka patur akuza nga mė tė ndryshmet se korrupsioni dhe krimi i organizuar ka qėnė i panishėm edhe  nė nivelet mė tė larta qeveritare gjatė disa viteve tė fundit, megjithėse zyrtarėt shqiptarė i hidhnin poshtė kėto akuza. 

Dr. Berisha duhet tė veprojė shpejt pėr tė ē’rrėnjosur nocionin se korrupsioni ėshtė njė sėmundje e pashėrueshme e qeverisė shqiptare dhe tė ndėshkojė rėndė korrupsionin dhe krimin e organizuar, pėr ta bėrė Shqipėrinė njė vend tė sigurt pėr tė jetuar dhe pėr tė investuar.  Pėr mendimin tim, Shqipėria ka njė potencial tė madh pėr investime dhe kam shumė besim se Dr. Berisha do tė punojė me kėmbėngulje nė kėtė drejtim.  Shtetet e Bashkuara dhe Shqipėria do tė vazhdojnė tė jenė partnerė. 

Unė do tė jap ndihmesėn time kėtu nė Uashington, do tė bisedoj me zyrtarėt e administratės sė Presidentit Bush  dhe ne Kongres, pėr t’i inkurajuar ta tė punojnė sa mė ngushtė me Shqipėrinė dhe t’i japin asaj sė mė shumė ndihmė qė tė jetė e mundur.  Siē e kam thėnė gjithmonė, asnjė popull nė botė nuk ėshtė aq pro-ameriakan sa janė shqiptarėt.

Zėri i Amerikės: Ju keni pėrgatitur njė rezolutė nė tė cilėn vlerėsohen pėrpjekjet e popullit shqiptar pėr strehimin dhe mbrojtjen e hebrejve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.  Ēfarė ju nxiti ta nxirrni nė pah kėtė fakt historik tani?     

Eliot Engel: Ky ėshtė njė fakt, tė cilin unė e kam ditur prej kohėsh.  Ėshtė me shumė rėndėsi qė ky fakt tė bėhet i ditur botėrisht, se hebrejtė qė jetonin nė Shqipėri, megjithėse nė njė numėr tė vogėl, ishin tė sigurt dhe tė mbrojtur gjatė periudhės sė Holokaustit.  Ėshtė me shumė rėndėsi qė populli amerikan dhe Kongresi amerikan ta dinė se shqiptarėt gjithmonė kanė qėnė njė popull me vullnet tė mirė, njė popull kurajoz gjatė ditėve mė tė errėta tė Luftės sė Dytė Botėrore. 
 
Nė qoftė se edhe popuj tė tjerė do tė kishin treguar tė njejtėn kurajo si shqiptarėt gjatė luftės, mė shumė hebrej do t’i kishin shpėtuar Holokaustit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.