|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Uokėr: Zgjidhja e statusit tė Kosovės - kusht pėr qėndrueshmėrinė nė Ballkan

 
 

 

10 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (09.10.2005) Ardita Simiēia

Ish-diplomati amerikan, William Walker, i cili drejtoi Misionin Verifikues tė OSBE-sė pėr Kosovėn nė vitin 1998, dhe ishte i pari qė bėri publike masakrėn e Raēakut tė kryer nga forcat serbe ndaj popullsisė civile nė Kosovė, ndodhet aktualisht nė Kosovė ku nesėr do tė marrė pjesė nė pėrurimin e qytetit tė ri studentor tė Univeristetit Amerikan tė Kosovės.
 
Zoti Walker e cilėson kėtė institucion si njė vegėl tė vlefshme nė pėrgatitjen e brezit tė ri pėr njė ekonomi moderne dhe pėr tė marrė pėrsipėr kompetenca gjithnjė e mė tė mėdha drejtimi.
 
Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė ka aktualisht nė shqyrtim raportin e tė dėrguarit tė Sekretari tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kai Aide mbi gjendjen nė Kosovė. Nė njė intervistė me Zėrin e Amerikės para udhėtimit tė tij nė Kosovė, ambasadori Walker shprehu besimin se raporti do tė pasohet me njė pėrshpejtim tė pėrgatitjeve pėr procesin e negociatave mbi statusin pėrfundimtar:

Zėri i Amerikės: Pėrfaqėsuesi i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, zotit Kai Aide sapo ka paraqitur raportin e tij. Ēfarė vlerėsimi, mendoni se i ka bėrė ai situatės nė Kosovė dhe cilat mendoni se janė rekomandimet qė ka bėrė ai pėr situatėn?

Uilliam Uokėr: Raporti i z. Kai Aides mendoj se do tė jetė relativisht pozitiv, por ashtu si nė tė gjithė raportet ndėrkombėtare do tė janė argumenta kundėrthėnėse, pra duke ia lėnė vetė lexuesit tė nxjerrė njė pėrfundim. Por unė e njoh mirė zotin Aide dhe mendoj se ai do tė japė njė vlerėsim tė saktė.

Disa nga standartet qė iu vunė Kosovės ishin jo-realiste dhe nuk plotėsohet as nga shumė prej vendeve tė Kombeve tė Bashkuara. Pėrse atėherė duhet t’i kėrkohet kėsaj pjese tė vogėl nė Evropė pa pėrvojė nė kėto ēėshtje, pėrmbushja e kėtyre standarte?

Kam besim se zhvillimet aktuale do tė pėshpejtojnė ritmet e fillimit tė negocitave shumė mė tepėr se ē’mendohej njė vit mė parė. Gjashtė muaj apo njė vit mė parė komuniteti ndėrkombėtar preferonte tė priste pėr tė parė nėse populli i Kosovės po pėrmbushte standartet qė ishin parashtruar.

Por gjatė muajve tė fundit, politikanėt e angazhuar nė ēėshtjen e Kosovės kanė arritur nė pėrfundimin se duhet vepruar pa humbur kohė. Fuqitė perėndimore nuk ishin angazhuar seriozisht nė zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, por ky qėndrim po ndryshon dhe kėtė e shohim edhe kėtu nė Uashington.

Mendoj se nėse nuk zgjidhet statusi i Kosovės, vetė rajoni i Ballkanit do tė jetė nė njė gjendje tė paqėndrueshme siē po shohim aktualisht.

Zėri i Amerikės: Gjatė qėndrimit tuaj nė Kosovė, a keni planifikuar takime me autoritetet e Kosovės dhe me grupet e punės qė po pėrgatiten pėr diskutimet e statusit? Cilat do tė ishin kėshillat qė do tė kishin ju pėr kėto grupe pune dhe a mendoni se kanė avancuar sa duhet pėrgatitjet pėr negociatat e statusit?

Uilliam Uokėr: Shpresoj se do tė kem kontakte tė shumta, dhe kjo ėshtė njė ndėr arsyet qė po shkoj nė Kosovė. Do tė pėrpiqem tė takohem me shefin e UNMIK-ut, zotin Peterson. Mendoj se ėshtė pa vend tė thuhet se shqiptarėt nuk janė tė pėrgatitur pėr bisedimet.

Mė parė unė fajėsoja klasėn politike qė nuk ishte angazhuar mė shumė pėr tė formuar njė strategji tė pėrbashkėt pėr bisedimet dhe pėr ta pasur tė qartė se ēfarė tė kėrkojė. Tė gjithė shqiptarėt nė Kosovė kanė njė objektiv tė qartė: ata kėrkojnė pavarėsinė. Por duhet ditur se ēfarė rruge do tė merret pėr tė arritur kėtė. Do tė vihem nė kontakt me grupet e punės pėr tė diskutuar mbi pėrpjekjet qė po bėjnė nė kėtė drejtim.

Zėri i Amerikės: Cili ėshtė qėndrimi i administratės sė Shteteve tė Bashkuara ndaj ēėshtjes sė Kosovės dhe sa e angazhuar mendoni se ėshtė kjo administratė nė zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės?

Uilliam Uokėr: Po filloj tė dėgjoj zėra tė shumtė nė Uashington se Amerika duhet tė fillojė ta shqyrtojė kėtė ēėshtje, tė diskutojė qėndrimin e saj dhe rrugėn pėr arritjen e tij. Kohėt e fundit Uashingtoni ėshtė treguar i pėrmbajtur nė pritje tė qėndrimit qė do tė mbanin fuqitė evropiane. Unė do tė sugjeroja qė Uashingtoni tė dilte haptazi dhe pa vonesė pėr t’i bėrė tė njohur botės qėndrimin amerikan. Njė qėndrim i tillė sė paku do tė ndizte mė shumė diskutime pėr kėtė ēėshtje, gjė qė nuk po ndodh aktualisht.

Zėri i Amerikės: Cila do tė ishte formula juaj pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, pasi kemi dėgjuar terma tė ndryshme dhe shumė prej tyre duken mjaft tė mjegullta. A do tė kishit ju njė rekomandim specifik pėr zgjidhjen e kėtij statusi?

Uilliam Uokėr: Formula e vetme pėr zgjidhje qė kam unė ėshtė pavarėsia, pavarėsi e plotė, e pastėr dhe pa kushte. Disa nga termat qė pėrdoren si formulė pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės janė shumė tė mjegullta. Unė besoj se mbarė populli i Kosovės, meriton shansin tė tregojė se ēfarė mund tė bėjė si njė pjesė e pavarur, por e integruar e Ballkanit. Njė shembull tė tillė ofron Bashkimi Sovjeti, i cili u shpėrbė, por shumė nga republikat ish-sovjetike, tė cilat tani janė tė pavarura vazhdojnė tė ruajnė lidhjet me njėra-tjetrėn. Diēka e ngjashme mund tė ndodhė edhe nė Ballkan.

Zėri i Amerikės: Gjatė qėndrimit nė Kosovė, ju do tė merrni pjesė nė inaugurimin e kampusit tė ri tė Universitetit Amerkan tė Kosovės. Duke pasur parasysh nivelin e lartė tė papunėsisė, veēanėrisht nė radhėt e tė rinjve, sa i vlefshėm mendoni se do tė jetė ky institucion pėr hapjen e perspektivave tė reja pėr brezin e ri nė Kosovė?

Uilliam Uokėr: Kuptohet qė objektivi ynė afatgjatė ėshtė tė pėrgatisim brezin e ri tė Kosovės tė futen nė njė ekonomi moderne, e cila aktualisht i mungon Kosovės. Partneriteti me Institutin e Teknologjisė nė Rochester ėshtė shumė i vlefshėm pėr t’u ofruar studentėve pėrvojė pune, gjatė periudhės sė studimeve.

Pėr shembull, gjatė verės sė kaluar 100 pėr qind e studentėve qė shprehėn dėshirė, gjetėn punė nė banka, nė firma sigurimesh, nė qeveri. Pra, megjithėse papunėsia ėshtė shumė e lartė nė radhėt e brezit tė ri, ka vende punėsimi pėr tė rinj tė arsimuar qė dinė anglishten dhe kanė aftėsi nė ekonomi dhe biznes. Statusi i papėrcaktuar i Kosovės pėrbėn problem nė tėrheqjen e investimeve. Sapo tė pėrcaktohet statusi nė Kosovė do tė shkojnė shumė investitorė dhe tė hapen perspektiva tė reja.

Zėri i Amerikės: UNMIK-ut i janė bėrė vazhdimisht thirje qė tė kalojė mė shumė kompetenca nė duart e autoriteteve tė Kosovės. A ka Kosova njė kuadėr tė mjaftueshėm specialistėsh pėr tė marrė pėrsipėr kėto kompetenca?

Uilliam Uokėr: Unė vetė kam njė besim tė madh tek populli i Kosovės, edhe nėse nuk i janė dhėnė kompetencat e nevojshme aktualisht, ai t’i fitojė ato shumė shpejt sapo t’i jepet mundėsia tė punojė nė kėta sektorė.

Tė mos harrojmė se pėr mė shumė se njė dekadė njė brez i tėrė nė Kosovė nuk pati mundėsi tė shkonte nė universitet tė fitonte aftėsitė e nevojshme, prandaj arritėm nė pėrfundimin se Universiteti Amerikan ėshtė shumė i nevojshėm pėr Kosovėn nė kėto kushte.

Nė Kosovė vazhdon transferimi i kompetencave dhe mendoj se kosovarėt janė nė gjendje tė marrin pėrsipėr kėto pėrgjegjėsi dhe pėr mė tepėr t’i kryejnė ato mė mirė se administrata ndėrkombėtare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.