|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mbi 19 mijė tė vdekur nga tėrmeti nė Azinė Jugore

 
 

 

10 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (09.10.2005)

Pakistani bėri tė ditur se tėrmeti la tė vrarė mė shumė se 19 mijė persona dhe zyrtarėt paraljmėruan se numri mund tė rritet, ndėrkohė qė skuadrat e shpėtimit vazhdojnė  tė hyjnė nė zonat e tragjedisė.

Presidenti Pervez Musharraf vizitoi zonat e shkatėrruara nga tėrmeti i ditės sė djeshme dhe i bėri thirrje tė gjitha vendeve tė botės pėr ndihmė. Ai tha se nevojiten mė shumė helikopterė pėr tė arritur tek njerėzit nė zonat e largėta ku rrugėt ishin zėnė nga rrėshqitjet e dheut.

Tėrmeti 7.6 ballėsh e kishte epiqendrėn nė pjesėn e Kashmirit tė kontrolluar nga Pakistani dhe ishte njė nga goditjet mė tė fuqishme nė rajon. Ministri i Brendshėm i Pakistanit Aftab Ahmed Sherpao i tha Zėrit tė Amerikės se fshatra tė tėra janė shkatėrruar.

Nė tė gjithė Pakistanin, njerėzit po gėrmonin me duar pėr tė gjetur tė dashurit e tyre, ndėrsa autoritetet po pėrpiqeshin tė largoning grumbujt e gėrmadhave me mjete ndėrtimi. Skenat televizive paraqitėn nėna qė qanin afėr shkollave tė shkatėrruara, ku qindra fėmijė besohet se kishin mbetur tė mbuluar nga rrėnojat.
 
Dėshmitarėt thanė se thirrjet e fėmijėve pėr ndihmė dėgjoheshin edhe 24 orė pasi ndėrtesa ishte rrėzuar. Nė Indinė fqinje zyrtarėt njoftuan pėr 600 tė vdekur, shumica nė pjesėn e Kashmirit. Kryeministri indian Manmohan Sing foli nė telefon me gjenaralin Musharraf dhe tė dy udhėheqėsit i ofruan ndihma vendeve tė njeri tjetrit.

 
Pėrgjigja ndėrkombėtare pas tėrmetit

Ndėrkohė komuniteti ndėrkombėtar po i pėrgjigjet thirrjes urgjente pėr ndihmė pėr viktimat e tėrmetit nė Azinė Jugore. Banka Botėrore ofroi 20 milion dollarė pėr Pakistanin ndėrsa Bashkimi Evropian do tė japė 3 milion e gjysėm dollarė.

Kombet e Bashkuara kanė dėrguar bashkėrenduesit e tyre nė rajon. Japonia dhe Turqia, tė cilat janė vende ku ndodhin mė shumė tėrmete po dėrgojnė skudra tė ndihmave.

Tokio-ja po dėrgon mė shumė se 200 mijė dollarė ndihma materiale. Australia premtoi 400 mijė dollarė nė ndihma mjekėsore, ndėrsa Kina ka dėrguar njė skuadėr 49-anėtarėshe.

Shtetet e Bashkuara po dėrgojnė helikopterė  pėr tė ndihmuar pėrpjekjet e kėrkimit dhe shpėtimit; edhe Britania, e cila ka njė komunitet tė madh nga Azia Jugore, ofroi njė skuadėr mjekėsh dhe 175 mijė dollarė ndihma. Edhe Afganistani po dėrgon helikopterė dhe ilaēe nė Pakistanin fqinjė.// lk


Presidenti Bush: Shtetet e Bashkuara do tė dėrgojnė ndihma nė Pakistan

10 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (09.10.2005)

Presidenti Bush tha se Shtetet e Bashkuara po dėrgojnė para, paisje dhe tetė helikopterė nė Pakistan pėr tė ndihmuar nė pėrpjekjet e kėrkimit dhe shpėtimit pas tėrmetit.

Presidenti foli para gazetarėve sot nė Shtėpinė e Bardhė pas njė bisede telefonike me presidentin pakistanez Pervez Musharraf dhe njė mbledhjeje me diplomatė pakistanezė. Presidenti Bush dha ngushėllimet e tij mė tė thella dhe tha se Shtetet e Bashkuara duan tė ndihmojnė nė ēdo mėnyrė qė do tė jetė e mundur.

Ai tha se helikopterėt po dėrgohen meqenėse Pakistani kishte shprehur shqetėsim nė lidhje me mungesėn e mjeteve ajrore nė zonat e goditura mė rėndė nga tėrmeti. Ushtria amerikane planifikon gjithashtu tė dėrgojė aeroplanė me batanije, tenda, ēarēafė dhe ujė tė pijshėm.

Presidenti Bush e konsideron Pakistanin si aleatin kryesor nė luftėn e kryesuar nga Shtetet e Bashkuara kundėr terrorizmit. Pakistani ishte njė prej shumė vendeve qė i ofroi ndihmė Shteteve tė Bashkuara pėr uraganin Katrina.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.