|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova dekreton ngritjen e njė obelisku afėr Prishtinės kushtuar Skėnderbeut

 
 

 
Prishtinė, 1O tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, gjatė kėsaj fundjave me dekret tė veēantė, ka vendosur tė ngrihet njė obelisk kushtuar Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut nė fshatin Shkabaj (ish Orlloviq) tė Prishtinės.

Ky obelisk ngrihet nė kujtim tė asaj qė njihet si "Beteja e dytė e Kosovės", tė organizuar nga Skėnderbeu dhe princi hungarez Janosh Huniadi mė 17 20 tetor tė vitit 1448 nė Rrafsh tė Kosovės.
 
Me kėtė obelisk shėnohet nė mėnyrė simbolike prania e Skėnderbeut nė Kosovė, nė mbrojtje tė Kosovės.

Presidenti Rugova kėrkon nga Komuna e Prishtinės qė tė caktojė njė truall pėr ndėrtimin e obeliskut. Ky ndėrtim do tė bėhet me donacione.

Ky obelisk do tė ngrihet nė shenjė tė 600 vjetorit tė lindjes sė Skėnderbeut, qė po kremtohet sivjet.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.