|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Berisha: Qeveria e Shqipėrisė mbėshtet zgjidhjen e problemit tė Kosovės nė pėrputhje me vullnetin e popullit tė saj

 
 

 
Tiranė, 1O tetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ka thėnė se mbėshtet plotėsisht deklaratėn e ministrit tė Punėve tė Jashtme, Besnik Mustafaj, pėr pavarėsi tė kushtėzuar tė Kosovės. Kėto komente Berisha i bėri dje nė Tiranė gjatė prezantimit tė stafit tė kėshilltarėve tė tij, duke u pėrgjegjur interesimit tė gazetarėve lidhur me qėndrimin e Shqipėrisė pėr pavarėsisė e Kosovės.

"E kam theksuar dhe e theksoj se, nėse ėshtė fjala pėr kushte, unė nė fakt nuk di pavarėsi tė pakushtėzuar. Natyrisht duhet tė jemi realistė. Kėtu mund tė ketė disa udhėzime specifike, tė cilat absolutisht nuk cėnojnė aspak lirinė e qytetarėve tė Kosovės dhe shtetit tė Kosovės", ka sqaruar Berisha.

Kryeministri shqiptar theksoi se qeveria qė ai drejton mbėshtet zgjidhjen e kėtij problemi madhor nė pėrputhje me vullnetin e popullit tė Kosovės dhe nė bashkėpunim me autoritetet ndėrkombėtare qė, sipas tij, nė tė gjitha variantet, qytetarėt e Kosovės janė pėrcaktuar pėr pavarėsi.

"Komuniteti ndėrkombėtar nuk ėshtė shprehur kundėr kėsaj ėndrre legjitime tė qytetarėve tė Kosovės, por natyrisht komuniteti ndėrkombėtar insiston nė disa kushte, tė cilat, mendoj unė, veēse e maturojnė mė shumė pavarėsinė e njė vendi qė synon tė integrohet nė BE", ėshtė shprehur Berisha, i cili ka mbėshtetur plotėsisht raportin e ambasadorit Kai Eide pėr Kosovėn, duke e cilsuar si "njė dokument shumė tė rėndėsishėm, tė ekulibruar, i cili jo vetėm paraqet njė analizė tė hollėsishme dhe tė shkėlqyer tė zhvillimeve nė rajon, por edhe hap njė kapitull tė ri drejt paqes, stabilitetit dhe integrimit tė Kosovės dhe rajonit nė BE".
 
"Kam bindjen se ecja drejt statusit final nė pėrputhje me vullnetin e popullit tė Kosovės dhe nė bashkėpunim tė ngushtė me komunitetin ndėrkombėtar shėnon njė arritje tė madhe jo vetėm pėr qytetarėt e Kosovės, por pėr mbarė rajonin e Ballkanit e mė gjerė", tha Berisha.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.