|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Shqipėri: Socialistėt nė amulli, pas rrėzimit tė paketės sė ndryshimeve dhe dorėheqjes sė Gramoz Ruēit

 
 

 

09 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (08.10.2005) Ilirian Agolli

Sekretari i Pėrgjithshėm i Partisė Socialiste, Gramoz Ruēi, deklaroi tė shtunėn nė mbrėmje dorėheqjen nga posti i dytė mė i rėndėsishėm i partisė mė tė madhe opozitare nė Shqipėri, nė reagim tė menjėhershėm ndaj rrėzimit me votim nga Kongresi tė paketės sė ndryshimeve statutore tė propozuar nga Edi Rama, nė qendėr tė tė cilave qėndronte parimi “Njė anėtar – njė votė”.

Dorėheqja e zotit Ruēi merr njė rėndėsi tė veēantė nė kėto ēaste sepse ai kryente pėrkohėsisht funksionet e drejtuesit kryesor tė partisė pas dorėheqjes nė gusht tė ish-kryetarit Fatos Nano. Ai deklaroi nė fjalėn e tij tė shkurtėr pak ēaste pas njoftimit tė komisionit kongresual tė votimit pėr ndryshimet statutore, se “me kėtė votim delegatėt nuk kishin nxjerrė asnjė fitues, por vetėm kishin zgjatur mė tej agoninė e Partisė Socialiste”.

Ai theksoi se kongresi i jashtėzakonshėm, si forumi mė i lartė drejtues i partisė, aktualisht i mbledhur, duhet tė zgjedhė nė seancėn e nesėrme njė kryetar dhe njė sekretar tė ri tė pėrgjithshėm.

Delegatėt e kongresit tė jashtėzakonshėm tė PS rrėzuan me 242 vota pro, 196 pro dhe 9 abstenime ndryshimet nė statut tė propozuara nga kandidati pėr kryetar i PS, Edi Rama. Kėto ndryshime synuan pėrfshirjen nė statut tė parimit “njė anėtar, njė votė” pėr t’i hapur rrugėn praktikės sė zgjedhjes sė drejtuesve tė rinj tė partisė drejtpėrsėdrejti nga votimet e anėtarėve.
  s
Diferenca e ngushtė e votave pro dhe kundėr kėtyre amendamenteve, tregoi, sipas analistėve politikė, mėdyshjen e delegatėve tė kongresit nėse duhet tė mbėshtetnin qėndrimet e ish-kryetarit Fatos Nano, apo ato tė zotit Edi Rama.

Delegatėt e kėtij kongresi janė po ato delegatė qė disa vjet mė parė nė kongresin e mėparshėm rizgjodhėn Fatos Nanon, pėr tė disatėn herė kryetar tė PS. Pėr shumė komentatorė tė shtypit, grupi i pėrkrahėsve tė kryebashkiakut Edi Rama nga pikėpanmja mediatike dukej mė i fortė dhe pėr shumė ditė u krijua pėrshtypja se ai tashmė kishte siguruar njė mbėshtetje tė gjerė pėr tė ndryshuar statutin e partisė si dhe pėr tė kandiduar pėr postin e kryetarit.
 
Por kundėrshtarėt e Edi Ramės brenda PS vėrtet nuk kanė qenė aktivė me shpalosjen e pikėpamjeve tė tyre nė publik, dhe nga ana tjetėr, e kishin lėnė ta bėnin zgjidhjen e tyre nė kutinė e votimit.

Votimi i fshehtė vazhdoi pėr afro 3 orė, dhe procedura e votimit ishte transparente me praninė e shumė telekamerave dhe vėzhgimit tė ethshėm tė tė gjithė delegatėve tė pranishėm. Tani e tutje kongresi i Partisė Socialiste do tė duhet ta zgjedhė kryetarin e ri sipas procedurave tė njohura tė mėparshme, pra nga votat e vetė delegatėve tė kongresit.

Rrėzimi i tė mbiquajturės “paketa Rama” mund tė vėrė nė dyshim kėmbėnguljen e tij pėr tė vazhduar rrugėn e kandidimit pėr kryetar tė PS, dhe nga ana tjetėr mund t’i hapė  rrugėn e kandidimit pėr kėtė post edhe emrave tė tjerė nė PS.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.