|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shkencėtarėt deshifrojnė strukturėn gjenetike tė virusit tė gripit tė vitit 1918

 
 

 

09 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (08.10.2005)

Shkencėtarėt kanė deshifruar strukturėn gjenetike tė virusit tė gripit, i cili shkaktoi vdekjen e dhjetra miliona njerėzve menjėherė pas Luftės sė Parė Botėrore. Ky lajm nuk ėshtė thjesht njė kuriozitet historik. Me frikėn e tanishme rreth njė epidemie botėrore tė gripit tė shpendėve, njė zbulim i tillė i njeh njerėzit me strukturėn e viruseve vdekjeprurės qė mund tė ēojnė mė vonė nė krijimin e vaksinave mė tė mira kundėr tyre.

Nė vitin 1918, njė virus i gripit shkaktoi vdekjen e 20 milion deri nė 50 milion njerėzve nė botė. Andrew Jakomas ėshtė njėri prej atyre qė mbijetuan.

"Nė atė kohė arkivolėt e vegjėl pėr bebet ishin aq tė shumtė sa qė shtriheshin pėrgjatė 4 ose 5 blloqe apartamentesh," tregon zoti Jacomas.

Por pėrse ishte ky virus kaq vdekjeprurės dhe ku e kishte origjinėn? Pikėrisht kėtė kėrkon tė gjejė doktor Xhefri Tautenberger i Institutit tė Patologjisė pranė Forcave tė Armatosura.

"Ne duam tė nxjerrim mėsime nga studimi i virusit tė vitit 1918 pėr tė kuptuar se si formohen epidemitė botėrore tė gripit dhe ēfarė duhet bėrė pėr t’i parandaluar."

Shkencėtarėt po pėrpiqen ta rikrijojnė virusin e 1918-s nė laborator. Ata kanė gjetur mostra indesh tė ushtarėve tė vdekur nga gripi gjatė Luftės sė Parė Botėrore.

Askush nuk e ka izoluar ose ruajtur virusin e vitit 1918. Por ushtria amerikane ka ruajtur inde tė ushtarėve tė prekur tė asaj kohe dhe Dr. Taubenberger thotė se shkencėtarėt kanė arritur tė analizojnė tė gjitha gjenet e kėtyre viruseve.

"Kjo ėshtė si tė zgjidhėsh njė gjėzė ose tė ndėrtosh njė mozaik," thotė shkencėtari.

Vitin e kaluar, shkencėtarėt britanikė zbuluan se si virusi i vitit 1918, gjithashtu njė virus shpendėsh, arriti tė pėrhapet tek njerėzit dhe tė kthehet nė epidemi botėrore.

Xhon Skejhill, Drejtor i Institutit Kombėtar britanik pėr Studimet Mjeksore, thotė se studiuesit britanikė kanė arritur tė deshifrojnė strukturėn e njėrės prej proteinave tė virusit.

"Kjo proteinė ka rėndėsi sepse ka rol nė lidhjen e virusit pas qelizave. Pėr shembull, kur viruset kalojnė nga shpendėr te njerėzit, kjo proteinė pėson njė farė ndryshimi, kėshtu qė nė vend qė tė lidhet vetėm me qelizat e zogjve, ajo mund tė lidhet tani edhe me qelizat njerėzore dhe t’i infektojė ato."

Kjo ende nuk ka ndodhur me llojin e tanishėm tė gripit tė shpendėve por zyrtarėt janė tė shqetėsuar se ajo mund tė pėrsėritet.

Pulat dhe rosat nuk janė tė vetmit qė mund ta transmetojnė virusin, thotė Taubenberger.

"Nė botė ekziston njė rezervuar jashtėzakonisht i madh virusesh dhe ne njohim vetėm majėn e ajsbergut,” thotė shkencėtari.

Ka disa vjet qė shkencėtarėt po paralajmėrojnė se njė tjetėr epidemi gripi do tė shpėrthejė nė botė.

Nėse ata arrijnė tė gjejnė se si ka ndryshuar virusi i vitit 1918, ata mund tė mėsojnė se si t’i ēaktivizojnė viruset e tanishme dhe tė parandalojnė njė epidemi tė re.

Shtetet e Bashkuara dhe Azia bashkėpunojnė kundėr gripit tė shpendėve

09 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (08.10.2005)

Sekretari i Departamentit amerikan tė Shėndetėsisė Mike Leavitt, niset sot pėr nė Azi pėr njė seri takimesh lidhur me gripin e shpendėve.

Ai do tė takohet me zyrtarė tė shėndetėsisė nė Tajlandė, Kamboxhia, Vjetnam dhe Laos, me tė cilėt do tė diskutojė rreth planeve pėr njė bashkėpunim ndėrkombėtar kundėr gripit tė shpendėve, nėse virusi merr forma qė e venė nė rrezik jetėn e njerėzve.

Ekspertėt thonė se ekziston rreziku real qė ky virus i cili pėrhapet nga shpendėt nė Azi, tė kthehet nė njė epidemi globale, duke kėrcėnuar jetėn e miliona njerėzve.

Ndėrkohė, gazeta Nju Jork Tajms thotė se i ka rėnė nė dorė projekti i njė plani tė administratės pėr tė pėrballuar njė shpėrthim tė mundshėm tė gripit tė shpendėve mes njerėzve nė Shtetet e Bashkuara. Nė raport thuhet se vendi ėshtė mjaft i papėrgatitur dhe aty pėrshkruhet njė tabllo e tmerrshme e asaj qė mund tė ndodhte.

Gazeta thotė se nė rastin mė tė keq do tė gjenin vdekjen qindra mijra njerėz, do tė ndodhnin trazira nė qendrat e vaksinimit dhe spitalet do tė mbusheshin tej kapacitetit.

Plani i administratės kėrkon shtimin dhjetėfish tė numrit tė vaksinave tė prodhuara nė Shtetet e Bashkuara.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.