|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gary Mathews: Shqiptarėt dhe serbėt nuk duhet tė lejojnė t’u ikė shansi pėr integrim nė BE

 
 

 

09 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (08.10.2005) Jim Bertel

08-10-2005

Njė ish-zyrtar amerikan i UNMIK-ut nė Kosovė thotė se tani qė ėshtė rekomanduar fillimi i negociatave pėr statusin, vėmendja duhet tė kthehet tek zgjidhja  e problemeve tė pėrditshme duke filluar qė nga politika e deri tek ekonomia. Gary Mathews, ish - zv/shef i misionit tė Kombeve tė Bashkuara thotė se shqiptarėt dhe serbėt nuk duhet tė lejojnė qė t’u ikė nga duart shansi pėr integrim nė Bashkimin Evropian. 

Zėri i Amerikės: Ēfarė duhet tė realizohet pėrmes bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar?

Gary Mathews: Ėshtė bėrė njė punė e konsiderueshme pėr standardet. Kėshtuqė nuk ėshtė befasi pėr shqiptarėt e Kosovės, ose serbėt dhe komunitetet dhe grupet e tjera etnike nė Kosovė. Por sigurisht tani qė ėshtė rekomanduar fillimi i negociatave pėr statusin pėrfundimtar, ata duhet ta kthejnė vėmendjen tek ēėshtjet qė mbeten, pėr tė cilat kanė kohė qė diskutojnė. Dhe nuk do tė jetė ndonjė befasi pėr asnjė nga palėt.

Nėse do tė mė duhej t’i pėrmblidhja kėto ēėshtje do tė thoja se duhet pėrqendruar vėmendja tek qėndrueshmėria, pėrfshirė atė rajonale, zhvillimi ekonomik dhe pėrparimi politik. Dhe pastaj rėndėsi tė veēantė zė respekti pėr pakicat, sepse pėr tė qenė tė pavarur apo pėr ta vazhduar atė rrugė, ēka do tė ishte e vėshtirė pėr ēdo shtet, veēanėrisht shtetet e vogla, duhet tė arrihet mirėkuptim pėr kėto ēėshtje tė tjera.

Zėri i Amerikės: Qeveria serbe ka lėnė tė kuptohet se ėshtė herėt pėr bisedimet pėr statusin pėrfundimtar, pasi janė tė shqetėsuar pėr plotėsimin e standardeve, veēanėrisht pėr sigurinė e pakicės serbe nė Kosovė. A mendoni se mund tė jetė herėt pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin?

Gary Mathews: Jo dhe mendoj se nėse do tė bisedonit privatisht me zyrtarė tė lartė serbė, ata do ta pranonin se ky moment ka ardhur prej kohėsh. Dhe Kai Eide pa dyshim do t’u kishte dhėnė peshėn e duhur pikėpamjeve dhe parimeve qė kanė shfaqur bashkėbiseduesit e tij serbė. Por mendoj se po tė shohėsh qė nga koha kur misioni i OKB-sė filloi misionin e vet para 6 vjetėsh ėshtė bėrė shumė punė dhe tani ėshtė njė moment shumė i pėrshtatshėm.

Zėri i Amerikės: Pra nuk bėhet fjalė pėr faktin se qeveritė e Ballkanit janė lodhur tani me Ballkanin?

Gary Mathews: Jo, absolutisht jo, pasi ky ka qenė njė proces shumė i gjerė dhe intensiv gjatė disa vjetėve, veēanėrisht vitin e fundit, pėrfshirė njė numėr tė madh diskutimesh dhe pune pėrgatitore me tė gjitha palėt, pėrfshirė ato nė Serbi. Kėshtu unė mendoj se megjithėse ata mund tė thonė se do tė donin tė prisnin edhe mė shumė, ata e dinė qė ka ardhur prej kohėsh momenti i pėrshtatshėm.

Megjithatė mbetet problemi i pakicave, para sė gjithash i pakicės serbe.  Pastaj janė sigurisht ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me pėrkufizimin e integritetit territorial, tė njė Kosove tė pavarur. Dhe kjo sjell ēėshtjen e kombėsive. Por duhet patur kujdes qė tė mos krijosh entitete jofunksionale nė njė shtet tė vogėl sovran.

Zėri i Amerikės: Shqiptarėt e Kosovės thonė se pavarėsia ėshtė e vetmja zgjidhje, ndėrsa serbėt thonė se ajo duhet tė mbetet pjesė e Serbisė dhe Malit tė Zi. Cili mendoni se duhet tė jetė statusi pėrfundimtar?

Gary Mathews: Unė nuk ta marr me mend se cili do tė jetė rezultati. Po thuhet se Martti Ahtisaari, ish-presidenti i Finlandės do tė drejtojė negociatat. Ai do tė ishte njė person  i pėrshtatshėm pėr ta bėrė njė gjė tė tillė. Mendoj gjithashtu se Shtetet e Bashkuara dhe anėtarėt e tjerė tė Grupit tė Kontaktit do tė kenė pėrfaqėsues me peshė dhe vėmendja do tė jetė e madhe. Mendoj se do tė jetė njė proces shumė i mirėorganizuar.

Zėri i Amerikės: Kur gjithēka tė vendoset dhe Kombet e Bashkuara dhe NATO-ja tė jenė tėrhequr, a mendoni se shqiptarėt dhe serbėt do tė mund tė bashkėjetojnė?

Gary Mathews: Po ta shohėsh gjendjen e tanishme me njė papunėsi 40-50 pėr qind, dukuri si mes shqiptarėve edhe serbėve, si edhe problemet e tjera ekonomike, duket qartė se e ardhmja e Kosovė, si edhe pjesėve tė tjera tė ish-Jugosllavisė ėshtė tek Bashkimi Evropian, i cili i ka kushtuar dhe po i kushton njė vėmendje tė madhe Ballkanit. Kėshtuqė mesa kuptoj unė populli i Kosovės e kupton qė kjo ėshtė e ardhmja dhe nuk mund ta lėnė kėtė shans t’i ikė.

Prandaj mendoj se kjo do tė jetė shtysa dhe jo edhe aq shumė se ēfarė vendimi do tė marrė Kėshilli i Sigurimit, qė sigurisht do t’i duhet tė ndryshojė rezolutėn 1244, apo tė miratojė njė tė re. Por mendoj se roli i BE-sė do tė jetė pėrcaktues.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.