|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pengjet e vetėvrasjes

 
 

 
9 tetor 2005 /TN
 
Lira Sejdini*
 
Vetėvrasja ka njė domethėnie tė veēantė nė debatet mbi shėndetin mendor dhe pabarazitė pėr dy arsye. Sė pari, nė disa raste pėrbėn matjen kryesore qeveritare per shendetin mendor tė popullsisė. Si shembull mund tė pėrmendim qė nė Britani gjatė viteve 90-tė, si qeveria konservatore ashtu dhe ajo laboriste e caktuan reduktimin e rasteve tė vetėvrasjeve si qėllimin kryesor tė pėrmirėsimit tė shėndetit mendor nė nivel shoqėror. Mė 1998, reduktimi i vetėvrasjeve ishte prioritet edhe i Organizatės Botėrore pėr Shėndetin.
 
Sė dyti, vazhdon tė ekzistojė njė debat i konsiderueshėm pėr sa i pėrket marrdhėnies ndėrmjet psikopatologjisė apo mekanizmave psikologjike individuale dhe kushteve shoqėrore qė shoqėrojnė tentativat pėr vetėvrasje dhe vetėvrasjet e realizuara.
 
Sipas kėndvėshtrimit psikiatrik, vetėvrasja ėshtė njė produkt i njė mendjeje tė shqetėsuar dhe mund tė shpjegohet vetėm duke pėrdorur koncepte dhe emėrtime psikiatrike. Nė fakt pjesa mė e madhe e vetėvrasjeve tė realizuara nuk janė kryer nga ata qė kanė qenė tė diagnostikuar sė fundmi me njė sėmundje mendore, ndonėse ka njė korrelacion tė lartė me kontaktin nė tė shkuarėn tė shėrbimeve tė shėndetit mendor. Nje pėrqasje e tille ndaj shpjegimit tė vetėvrasjes ėshtė karikaturuar si ‘Molla e prishur”:
 
Nėse “mollėt e prishura” (vetėvrasėsit) do tė mund tė dalloheshin nga “mollėt e mira”, atėhere duke identifikuar “krimbin” qė ēon nė vetėvrasje, atyre do t’u ofrohej terapia e duhur nė njė fazė tė hershme. Sipas kėndvėshtrimit sociologjik, vetėvrasja vjen si rezultat i impaktit tė shoqerisė mbi individin. Kjo qasje fokusohet tek efektet e faktorėve tė ndryshėm socialė. Njė kėndvėshtrim i tretė ėshtė ai psikologjik qė e vė theksin nė faktorėt personalė tė cilėt do t’i diskutojmė mė poshtė.
 
Por ajo qė ėshtė mė qenėsishme pėr problemin e vetėvrasjes dhe mė e rėndėsishme pėr tė vlerėsuar nė kėto perspektiva disiplinore ėshtė ēėshtja e parashikueshmėrisė. Si mund t’i paraprijmė ngjarjes sė rradhės? Si mund ta parashikojmė ditėn kur dikush vendos t’i japė fund jetės sė tij?
 
Historikisht, pjesa mė e madhe e kėrkimeve mbi sjelljen vetėvrasėse ėshtė fokusuar nė faktorėt e riskut social-demografikė dhe klinikė, tė ekzaminuar nė njė kornize biomjekėsore. Vetėvrasja ėshtė pa dyshim njė formė violence. Ashtu sikurse ndodh me violencėn ndaj tė tjerėve, ajo nuk ėshtė vetėm pjesėrisht e parashikuar nga gjendja mendore por gjithashtu e parashikuar nga variabla jo-psikiatrikė, si varfėria, mosha, seksi dhe statusi i punėsimit.
 
Megjithatė, ka rezultuar qė vetėvrasja ėshtė e shoqėruar mė fuqishėm me njė diagnozė tė shėndetit mendor sesa violenca ndaj tė tjerėve.
 
 
Theksimi i modelit biomjekesor ka sjellė si rezultat
 
(a) medikalizimin dhe ‘anormalizimin’ e sjelljes suicidale dhe (b) pėr njė pjesė tė madhe, pėrjashtimin e lidhjes psikologjike. (Keq)paraqitja e aktit si anormal ka kontribuar nė ruajtjen e stigmės qė shoqėron sjelljen suicidale. Sipas O’Connor pavarėsisht nga kriteri pėr ‘normalitet–anormalitet’, nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve vetėvrasja nuk ėshtė anormale, por njė pasojė fatkeqe e njė ndėrveprimi kompleks tė faktorėve tė riskut dhe precipituesve.
 
  
Faktorė tė tillė mund tė shtyjnė ēdokėnd qė t’i japė fund jetės.
 
Modeli biomjekėsor i vetėvrasjes, gjithashtu, shpesh, nuk merr nė konsideratė kompleksitetin e precipituesve. Nuk shpjegon pėrse, pėr shembull, personi A kryen vetėvrasje pavarėsisht se ka tė njėjtėn diagnozė klinike dhe predispozicion biologjik si personi B, i cili nuk kryen vetėvrasje. Nė dy dekadat e fundit ka patur njė pranim pothuaj universal tė modelit biopsikosocial si dhe njė njohjeje gjithnjė e nė rritje tė rolit tė faktorėve psikologjikė nė shėndet dhe sėmundje.
 
Ndėr faktorėt personalė tė implikuar nė ideimin ose tė menduarit suicidal (Nekanda-Trepka et al., 1983), ‘parasuicidet’ e pėrsėritura (pėrfshirja nė vetė-lėndime tė qėllimshme) (Petrie et al., 1988), dhe vetėvrasjen e kryer (Beck et al., 1989) pėrmendet nė rradhė tė pare mungesa e shpresės. E pėrkufizuar si shkalla nė tė cilėn njė individ ėshtė pesimist pėr tė ardhmen, mungesa e shpresės mendohet tė ndėrmjetėsoje marrdhėnien ndėrmjet depresionit dhe sjelljes suicidale.
 
Mungesa e shpresės nuk ėshte thjesht njė konstrukt psikologjik i trilluar. Ka evidencė tė mungesės sė shpresės dhe tė dhimbjes psikologjike tė padurueshme nė mbi 90% tė shėnimeve suicidale-dokumentet mė pranė mendjes suicidale qė mund tė disponohen (Leenaars, 1996; O’Connor et al., 1999b).
 
Faktore tė tjerė psikologjikė kanė tė bėjnė me stilet e tė menduarit, kujtesės dhe tė zgjidhjes sė problemeve. Stili konjitiv, pėr njė kohė tė gjatė, ka qene i implikuar si njė faktor risku pėr depresionin dhe sjelljen suicidale. Personi suicidal shpreh modele negative tė tė menduarit pėr sa i pėrket (a) sensit tė tyre tė vetes, (b) tė ardhmes sė tyre, dhe (c) ambientit qė i rrethon. Individet depresivė dhe suicidalė tentojnė tė fajėsojnė vetveten pėr ngjarje negative (stil atribuimi i brendshėm), ata mendojnė qė shkaqet do tė jenė gjithmonė prezente (atribuim i qėndrueshėm) dhe do tė interferojė me tė gjitha aspektet e jetės sė tyre nė tė ardhmen (atribuim global).
 
Ky model i tė menduarit ėshtė mė i fuqishėm kur aplikohet pėr shpjegimin e ngjarjeve ndėrpersonale negative (p.sh. krizat e marrdhėnies) se sa ngjarje qė lidhen me dėshtime (p.sh humbja e punės). Njė model i tillė tė menduarit mbėshtet gjendjen negative tė individit dhe dėmton aftėsinė e tij pėr tė zgjidhur problemin (p.sh. pėr tė zgjidhur njė krizė ndėrpersonale), duke ruajtur keshtu mungesėn e tij tė shpresės dhe duke rritur rrezikun pėr vetėvrasje.
 
Roli i dėmtimit tė aftėsisė pėr tė zgjidhur probleme si njė faktor risku suicidi ka qenė i njohur prej disa kohėsh. Nė menyrė intuitive nuk ėshtė e ēuditshme qė njė person suicidal-dikush qė ėshtė konjitivisht rigid, me vizion tuneli-ka mė pak tė ngjarė tė marrė nė konsideratė zgjidhje alternative pėr problemet e tij tė perceptuara dhe qė kėtu ka mė tepėr tė ngjarė ta shohė vetėvrasjen si njė opsion qė funksionon.
Nė veēanti, individėt me rrezik tė lartė suicidi tentojnė tė jenė tė dėmtuar nė aftėsitė e tyre problem zgjidhėse sociale ose ndėrpersonale. Individi vetėvrases duket tė ketė vėshtirėsi tė konsiderueshme nė konceptualizimin, identifikimin dhe formulimin e zgjidhjeve tė duhura tė problemeve sociale deri diku tė drejtpėrdrejta.
 
Njė literaturė mė e vonė ėshtė zhvilluar pėr sa i pėrket rolit tė kujtesės autobiografike nė proēesin e zgjidhjes sė problemit. Sipas Mark Williams individėt suicidalė (dhe tė depresuar), kur iu jepen stimuj kyē, priren tė prodhojnė kujtime biografike shumė tė pėrgjithshme dhe iu duhet njė kohe mė e gjatė pėr tė sjellė ndėr mend kujtime pozitive nė krahasim me grupin e kontrollit (Williams, 1997; Williams & Broadbent, 1986).
 
Sipas tij, kėta njerėz janė tė ‘mberthyer’ nė njė nivel tė ndėrmjetėm tė kujtesės, dhe janė nė gjendje tė aksesojnė kujtime tė pėrgjithshme, por jo specifike. Keto njėanshmeri tė kujtesės mendohet tė jenė tė lidhura me aftėsine pėr tė zgjidhur probleme (Evans et al., 1992). Nese nuk jemi nė gjendje qė tė gjenerojmė kujtime specifike, dhe na duhet njė kohė mė e gjatė pėr te sjellė ndėr mend kujtime pozitive, atėhere kur prezantohemi me njė problem ne do tė kemi veshtirėsi pėr tė gjetur zgjidhje– tė cilat nga natyra e tyre janė specifike.
 
Konkluzione dhe drejtime pėr tė ardhmen Vetėvrasja nuk ėshtė domosdoshmėrisht, apo as zakonisht, njė simptomė e njė sėmundjeje mendore tė kohėve tė fundit, por megjithatė ata me njė histori psikiatrike janė mė tė rrezikuar se sa ata pa njė histori tė tillė.
 
Variablat socialė tė cilėt parashikojnė vetėvrasjen janė tė ngjashėm, por jo identikė me ata qė janė tė implikuar nė violencėn ndaj tė tjerėve.
 
Vetėvrasja ėshtė njė ngjarje diskrete por kushtet e saj paraprake kanė nevojė tė konceptualizohen si proēese sociale dhe psikologjike.
 
Vetėvrasja ‘e suksesshme’i jep fund njė skenari ku gjendja duket se ėshtė pa shpresė. Ky i fundit ėshtė krijuar pjesėrisht nga forca jashtė individit dhe pjesėrisht nga stili i tyre konjitiv apo njė trajektore biografike e vetė-shkatėrrimit.Vetėvrasja ėshtė njė, por jo e vetmja, pėrgjigjė ndaj pėrvojės sė tė ndjerit nė kurth,
 
 
Te dallojme tentativėn per vetevrasje nga parasuicidi
 
Tentativė pėr vetėvrasje quhet ēdo veprim jo i zakonshem, me rezultat jo fatal, qė iniciohet dhe kryhet me qėllim nga individi i pėrfshire nė tė dhe qė shkakton dėm tė vetes ose do tė shkaktojė vetėdėmtim nėse tė tjerėt nuk ndėrhyjnė apo konsiston nė gėlltitjen e njė substance nė njė sasi mė tė madhe se sa doza terapeutike e miratuar.
 
Parasuicid quhet ēdo veprim qė i ka tė tėra karakteristikat e tentativės pėr vetėvrasje, por nė dallim nga ajo rezultati konsiderohet nga aktori si instrumental pėr tė sjellė ndryshimet e dėshiruara ne vetėdije dhe/ose kushtet sociale.
 
 
Mite mbi vetėvrasjen
 
Kėtu do tė pėrmendim shtatė mite tė pėrhapura mbi vetėvrasjen si dhe argumentat qė i sfidojnė kėto mite.
 
1. Nėse dikush bėhet suicidal njėhere, ai do te mbetet suicidal gjithmonė Njerėzit tė cilėt duan tė vrasin veten janė suicidalė vetėm pėr periudha te limituara kohore. Gjatė kėsaj kohe ata ose marrin ndihmė dhe ecin pėrpara, ose vdesin.
 
2. Nėse dikush ėshtė pėrpjekur njėherė tė kryejė vetėvrasje, ka njė gjasė shumė mė tė vogėl qė ai/ajo ta provojė sėrish.
Nė tė vėrtetė 80% e vetėvrasjeve tė realizuara kanė ndodhur pas tentativave tė mėparshme. Kjo ėshtė veēanėrisht e vėrtete pėr tė rinjtė.
 
3. Njerėzit suicidalė qartėsisht duan tė vdesin.
Ambivalenca ėshtė njė tipar i dallueshėm i pacientit suicidal. Shumė nuk duan tė vdesin, por thjesht kėrkojnė njė mėnyrė pėr t’i shpėtuar njė situate tė padurueshme.
 
4. Eshtė njė ide e keqe t’i pyesesh njerėzit nėse janė suicidalė. Tė folurit rreth vetėvrasjes mund t’ju japė idenė qė ata duhet tė vrasin veten.
Njerėzit mund tė mendojnė qė nuk ėshtė e sigurt qė tė flasėsh pėr vetėvrasjen me dike qė ėshtė duke e konsideruar kėtė. Nė tė kundėrt, tė folurit do t’i ndihmoje ata tė merren me ato ēėshtje tė rėnda tė pėrfshira dhe pėr tė shpėrndarė tensionin.
 
5. Nėse njė person i depresuar ose suicidal ndjehet mė mirė kjo zakonisht nėnkupton qė problemi ka kaluar.
 
Nėse dikush qe ka qenė depresiv ose suicidal befas shfaqet i lumtur, mos supozoni se rreziku ka kaluar.
 
Nje person, qė ka vendosur tė vrasė veten, mund tė ndjehet “mė mire” ose tė ketė njė ndjenjė ēlirimi pas marrjes sė vendimit. Gjithashtu, njė person shumė depresiv mund tė mos ketė energjinė e duhur pėr t’i zbatuar mendimet e tyre suicidale. Sapo ata fitojnė energjitė, ata mund ta kryejne atė.
 
6. Tė rinjtė janė mė tė rrezikuarit pėr tė vrarė veten.
 
Meshkujt e moshės 18-24 vjeē i pėrkasin grupit me shkallėn mė tė lartė tė rritjes sė vetėvrasjes, por meshkujt e vjetėr janė mė tė rrezikuarit pėr tė vrarė veten.
 
7. Njerėzit tė cilėt flasin pėr vetėvrasjen nuk do ta bėjnė kurrė kėtė. Ata qė vrasin veten normalisht nuk flasin pėr kėtė, por thjesht e bėjnė atė.
 
Shumica e njerėzve ose flasin ose bėjnė diēka pėr tė treguar se kanė ndėrmend tė vrasin veten. Kjo nuk do tė thotė se duhet tė fajėsoni veten se nuk e keni vėnė re diēka tė tillė.
 
 
Shenja paralajmeruese te sjelljes suicidale
 
Vetėvrasja rrallė ndodh si rezultat i njė vendimi tė momentit. Nė ditėt dhe orėt qe i paraprijnė vetėvrasjes, zakonisht ka disa shenja paralajmėruese.
 
Shenjat mė tė forta dhe mė shqetėsuese janė ato verbale. Shprehjet “Nuk mund ta shtyj me”, “Asgje nuk ia vlen mė” ose “Po mendoj t’i jap fund” etj duhen marrė gjithnjė seriozisht.
 
Shenja tė tjera paralajmėruese pėrfshijnė: tė qėnit i depresuar ose i tėrhequr; sjellje frenetike; vėnia e gjėrave nė rregull dhe falja e gjėrave tė ēmuara; shfaqja e njė ndryshimi tė dukshėm nė sjellje, qėndrime dhe paraqitje; abuzimi me drogat ose alkolin; vuajtja nga njė humbje e madhe ose njė ndryshim jetėsor.
 
Lista e mėposhtme jep shembuj te tjerė, tė cilat mund tė pėrbėjne shenja qė dikush ėshtė duke menduar pėr vetėvrasje. Sigurisht, nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve, kėto situata nuk ēojnė nė vetėvrasje. Por, nė pėrgjithėsi, sa mė tepėr shenja shfaq njė njeri aq mė i lartė ėshtė rreziku i vetėvrasjes.
 
Situata precipituese: histori familjare suicidi ose violence; abuzim seksual ose fizik; vdekja e njė anėtari tė familjes ose e njė shoku tė ngushtė; divorc ose ndarje, pėrfundimi i njė marrdhėnieje; dėshtim nė performancėn akademike, afrimi i provimeve, rezultatet e provimeve; humbja e punes, probleme ne punė; pritja njė vendimi ligjor; i sapoburgosuri ose ai/ajo nė pritje tė lirimit
 
Sjellje: tė qara; zėnka; shkelje e ligjit; impulsivitet; vetė-lėndime; shkrime mbi vdekjen dhe vetėvrasjen; sjellje suicidale tė mėparshme; sjellje ekstreme; ndryshime nė sjellje; ndryshime fizike; mungesė energjie; stile tė shqetėsuara gjumi – fle shumė ose pak; mungesė oreksi; humbje ose fitim nė peshė i papritur; rritje e sėmundjeve minore; ndryshime tė interesit seksual; ndryshime tė papritura nė paraqitje; humbje interesi pėr paraqitjen
 
Mendime dhe Emocione: mendime suicidi; vetmi – mungesė mbėshtetjeje nga familja ose miqtė; refuzim, tė ndjerit i marxhinalizuar; dėshpėrim ose ndjenjė faji e thellė; jo nė gjendje tė shohė pėrtej njė fokusi tė ngushtė; ėndrra me sy hapur; ankth dhe stress; pafuqishmėri; humbje e vetė-vlerėsimit
 
 
Si tė ndihmojmė njė tė afėrm suicidal
 
Nėse dikush ndjehet i depresuar ose suicidal, regimi ynė i parė ėshtė pėrpjekja pėr tė ndihmuar. Ne ofrojmė kėshilla, ndajmė eksperiencat tona, pėrpiqemi tė gjejmė zgjidhje.
 
Ne do tė bėnim mė mirė tė tregoheshim tė qetė dhe tė dėgjonim. Njerėzit tė cilėt ndjehen suicidalė nuk kanė nevojė pėr pėrgjigje apo zgjidhje. Ata kanė nevojė pėr njė vend tė sigurt ku tė shprehin frikėrat dhe ankthet e tyre, tė jenė vetėvetja.
 
Tė dėgjosh – vėrtet tė dėgjosh – nuk ėshtė e lehtė. Ne duhet tė kontrollojmė nxitjen pėr tė thėnė diēka- pėr tė bėrė njė koment, pėr tė shtuar njė histori ose pėr tė ofruar njė kėshillė. Ne duhet t’u vemė veshin jo vetėm fakteve qė personi na tregon, por edhe ndjenjave qė fshihen pas tyre. Ne kemi nevojė t’i kuptojmė gjėrat nga perspektiva e tyre, jo nga e jona.
 
 
Pėr ēfarė kanė nevojė njerėzit qė ndjehen suicidalė?
 
Pėr dikė qė t’i dėgjojė. Pėr dikė qė do harxhoje kohė pėr t’i dėgjuar. Pėr dikė qė nuk do t’i gjykojė, nuk do tė japė kėshilla apo opinione, por qė do t’i kushtojė vėmendjen ekskluzive.
 
Pėr dikė tė cilit t’i besojė. Pėr dikė qė do t’i respektojė dhe nuk do pėrpiqet t’i drejtojė. Pėr dikė qė do tė trajtojė gjithshka me konfidencė tė plotė.
 
Pėr dikė i cili pėrkujdeset. Pėr dikė qė ėshtė nė dispozicion, qė e bėn personin tė ndjehet rehat dhe tė flasė qetėsisht. Pėr dikė qė e qetėson, e pranon dhe e beson.
 
 
Ēfarė nuk duan njerėzit qė ndjehen suicidalė ?
 
Tė jenė vetėm. Refuzimi mund ta bėjė problemin tė duket 10 herė mė i keq. Tė kesh dikė tė cilit t’i drejtohesh pėrbėn tėrė diferencėn. Vetėm dėgjoni.
 
T’u japėsh mend. Leksionet nuk ndihmojnė. As sugjerimet pėr t’u ēelur apo ndonjė qetėsim i lehtė se ēdo gjė do tė shkojė mirė. Mos analizoni, krahasoni, kategorizoni apo kritikoni. Vetėm dėgjoni.
 
Tė merren nė pyetje. Mos ndryshoni subjektin, mos shprehni keqardhje apo denigroni. Tė flasėsh pėr ndjenjat ėshtė e vėshtirė. Njerėzit qe ndjehen suicidalė nuk duan tė shtyhen apo tė vihen nė mbrojtje. Vetėm dėgjoni.
 
 
*Psikologe, Qendra Shqiptare pėr Rehabilitimin e Traumės dhe Torturės

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.