|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kai Eide: Procesi i statusit duhet tė fillojė, megjithėse mbeten shumė probleme

 
 

 

08 shtator 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (07.10.2005)

I dėrguari i posaēėm i OKB-sė nė Kosovė, Kai Eide, nė raportin qė i dorėzoi Sekretarit tė Pėrgjithshėm Kofi Annan shprehej se ka ardhur koha pėr hapjen e procesit tė statusit tė Kosovės. Nė raportin e zotit Eide, u bazua zoti Anann pėr t’i sugjeruar Kėshillit tė Sigurimit qė tė autorizojė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės:            

Zoti Eide thotė se megjithėse nė Kosovė mbetet ende shumė punė pėr tė bėrė, kushtet janė tė pranueshme pėr tė filluar bisedimet pėr statusin. Sipas tij asnjėherė mund tė mos jetė momenti i pėrkryer pėr bisedimet pėr kėtė  ēėshtje e cila do tė vazhdojė tė jetė shumė delikate politikisht, por zoti Eide thekson se njė vlerėsim i pėrgjithshėm tė sjell nė pėrfundimin se procesi duhet tė fillojė. Ai paralajmėron se tani qė ėshtė hyrė nė rrugėn e shpresės nuk mund tė lejohet mė njė rikthim tek amullia e mėparshme.     

Zoti Eide thotė se Kosova ka hyrė nė njė periudhė tė re tė njė zhvillimi dinamik dhe se procesi politik ka hyrė nė njė rrugė gjithnjė e mė energjike. Ky proces sipas tij hap perspektivėn pėr procesin e statusit.

Pėrsa u takon standardeve, soti Eide vlerėson se pėrparimi nuk ka qenė njėlloj nė tė gjitha drejtimet.

Ai thotė se ėshtė urgjente qė tė shėnohet pėrparim nė zbatimin e mėtejshėm tė standardevem por shton se nuk ka gjasa qė shtyrja e procesit tė statusit tė sjellė nė rezultate tė mėtejshme dhe tė prekshme.

Ai paralajmėron qė tė mos hiqet vėmendja nga standardet pėr shkak tė statusit. Ai thekson nevojėn qė procesi tė zhvillohen nė njė kohė kur komuniteti ndėrkombėtar ka ende njė prani tė konsiderueshme nė Kosovė. Megjithatė ai thotė se nuk duhen vendosur afate artificiale pėr pėrcaktimin e tij.

Zoti Eide vlerėson rolin qė ka luajtur deri tani UNMIK-u, por thotė se pesha e rolit tė tij tani po bie. Zoti Eide thotė se meqė Kosova ėshtė nė Evropė, Bashkimi Evropian duhet tė luajė nė tė ardhmen rolin kryesor atje, pasi do tė ketė ndikimin e duhur dhe mund tė ofrojė perspektivėn e integrimit.

Statusi pėrfundimtar duhet tė shoqėrohet nga shprehja e qartė e komunitetit ndėrkombėtar e vendosmėrisė pėr tė vazhduar praninė, pėr tė mbėshtetur procesin, si edhe rezultatin. BE-ja duhet tė rrisė praninė nė terren dhe kur tė pėrcaktohet statusi, duhet ta rrisė kėtė rol. Edhe NATO-ja duhet tė vazhdojė praninė dhe prania amerikane nė KFOR do tė jetė thelbėsore pėr tė treguar qartė se angazhimi amerikan vazhdon. Ai thotė gjithashtu se edhe OSBE-ja duhet tė ketė rolin e saj nė terren.

Zoti Eide e sheh suksesin nė drejtim tė kuadrin e konsolidimit tė institucioneve, pėrfshirė pushtetin ekzekutiv, legjislativ dhe tė drejtėsisė, si edhe nė nivelet lokale. 

Zoti Eide e vė theksin gjithashtu edhe tek transferimi i kompetencave, por tėrheq vėmendjen se zhvillimi i institucioneve minohet nga njė prirje e fortė mes politikanėve pėr ta konsideruar veten pėrgjegjės para partive tė tyre politike, nė vend qė tė ndjehen pėrgjegjės para publikut tė cilit i shėrbejnė. Ai thotė se pėr kėtė arsye emėrimet shpesh bėhen mbi bazat e lidhjebe politike dhe klanore dhe jo aftėsive.

Nė raport thuhet se serbėt e Kosovės kanė vendosur tė mos marrin pjesė nė institucionet politike dhe tė mbajnė struktura. Ai thotė se shqiptarėt nuk kanė bėrė pėrpjekjet e mjaftueshme pėr t’i pėrfshirė ata, por shton se do tė ishte nė interesin e serbėve tė merrnin rolin e tyre politik.

Pėrsa i takon ekonomisė, zoti Eide thotė se ėshtė arritur sukses, por gjithsesi gjendja nuk lė vend pėr shumė optimizėm, duke qenė se  papunėsia ėshtė e lartė dhe varfėria po ashtu. Por ai thekson se fillimi i procesit tė statusit do tė ndikonte pozitivisht edhe nė pėrmirėsimin e gjendjes ekonomike.

Zoti Eide pėrmend problement me vendosjen e rendit dhe thekson se gjyqėsori konsiderohet institucioni mė i dobėt.  Ai thotė se qeveria nuk ka marrė masat e duhura pėr tė luftuar krimin e organizuar dhe  korrupsionin.

I dėrguari i posaēėm thotė se pakėsimi qė po i bėhet pranisė sė gjykatėsve dhe prokurorėve ndėrkombėtare ėshtė i parakohshėm dhe duhet rimarrė menjėherė nė konsideratė.

Zoti Eide e sheh tė zymtė gjendjen pėrsa i takon ndėrtimit tė njė shoqėrie shumė-etnike. Ai sugjeron qė udhėheqėsit e Kosovės dhe komuniteti ndėrkombėtar tė marrin masa urgjente pėr ta pėrmirėsuar kėtė gjendje.

Ai thotė se pėr tė rregulluar situatėn krimet duhet tė luftohen mė me forcė, por nga ana tjetėr Beogradi duhet tė heqė dorė nga komentet tensionuese qė mund tė ndikojnė edhe mė shumė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.