|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Eliot Engel bėn thirrje tė caktohet data pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės 

 
 

 

08 shtator 2005 /TN  

Zėri i Amerikės (07.10.2005) Intervistoi Isabela Ēoēoli , Uashington

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan, thotė se do t’i rekomandojė Kėshillit tė Sigurimit se bisedimet pėr tė ardhmen e Kosovės duhet tė fillojnė shumė shpejt.  Zoti Annan u tha gazetarėve nė Bernė tė Zvicrės, se ēėshtja autonomi apo pavarėsi pėr Kosovėn do tė shtrohet pėr diskutim.   Ai tha se do t’i dėrgojė sot (7 tetor) rekomandimet e tij pėr kėtė ēėshtje Kėshillit tė Sigurimit. 

Administratori i Kosovės, Soren Jesen-Petersen, shprehu besimin se bisedimet do tė fillojnė nga fundi i vitit.  I dėrguari i posaēėm i OKB-sė, diplomati norvegjez, Kai Eide, i dorėzoi zotit Annan tė martėn (4 tetor) raportin mbi situatėn nė Kosovė.  Kolegia jonė Isabela Ēoēoli bisedoi dje me ligjvėnėsin amerikan, Eliot Engel lidhur me kėtė zhvillim, gjatė njė interviste pėr disa ēėshtje shqiptare.     

 
Zėri i Amerikės:
  Kongresmen Engel, diplomati norvegjez Kai Eide i dorėzoi Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan, raportin lidhur me standardet pėr Kosovėn.  Zoti Annan tha se mund tė rekomandonte fillimin e bisedimeve pėr statusin.  Si e prisni ju kėtė deklaratė?

Eliot Engel:  Mė gėzon shumė kjo deklaratė, pasi bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės duhet tė kishin filluar shumė kohė mė parė.  Megjithatė, mė mirė vonė se kurrė.  Unė e kam thėnė pėr vite me radhė se nuk ka alternativė tjetėr veē pavarėsisė sė Kosovės. 

Komuniteti ndėrkombėtar nuk do qė tė qendrojė nė Kosovė pėrgjithmonė dhe as nuk do qė ajo tė mbetet protektorat ndėrkombėtar.  Kosova nuk mund t’i kthehet kurrė mė Serbisė dhe tė administrohet nga Beogradi.  Populli i Kosovės nuk mund ta pranojė kurrė kėtė. 

Pra, e vetmja alternativė ėshtė pavarėsia dhe sa mė shpejt qė tė njihet ajo, aq mė mirė do tė ishte.  Unė kurrė nuk e kam mbėshtetur idenė “standardet para statusit”, sepse kam bindjen se kjo ėshtė njė mėnyrė pėr tė penguar vetėqeverisjen nė Kosovė. 

 
Zėri i Amerikės:
  Ju
jeni njė nga mbėshtetėsit mė tė fuqishėm tė pavarėsisė sė Kosovės. Natyrisht qė kjo ėshtė diēka qė shqiptarėt e dėshirojnė, por janė diskutuar edhe variante tė tjera nė forume tė ndryshme.  Serbėt kėrkojnė autonomi tė zgjeruar, por jo pavarėsi.  Ministri i jashtėm i Shqipėrisė ka hedhur idenė e njė pavarėsie tė kushtėzuar.  A shikoni ju ndonjė zgjidhje tjetėr qė do tė ishte e pėrshtatshme pėrveē pavarėsisė?     

Eliot Engel: Jo. Nė qoftė se pavarėsi e kushtėzuar do tė thotė se pavarėsia ėshtė e padiskutueshme, por  po punohet pėr kushte ideale, kjo ėshtė e pranueshme.  Por nė qoftė se ideja e pavarėsisė sė  kushtėzuar do tė ishte njė justifikim pėr ta penguar pavarėsinė, justifikim pėr ta vonuar atė, duke vėnė standarde nga mė tė ndryshmet qė ėshtė e pamundur tė pėrmbushen plotėsisht, unė jam kundėr saj. 

Zgjidhja mė e mirė do tė ishte tė caktohej njė datė dhe pavarėsia e Kosovės tė shpallej nė atė datė.  Dua tė theksoj se kur flas pėr pavarėsi, unė kam parasysh gjithė Kosovėn, jo njė Kosovė tė ndarė apo tė copėtuar.  Mitrovica nuk mund tė jetė njė qytet i ndarė. 

Kufijė e Kosovės nuk mund tė ndryshojnė, se kjo do t’i hapte rrugėn ndryshmit edhe tė shumė kufijve tė tjerė, si pėr shembull shkėputja nga Serbia e Luginės sė Preshevės.  Kosova duhet tė qendrojnė 100% ashtu siē ėshtė dhe duhet tė jetė e pavarur. Asnjė zgjidhje tjetėr nuk ėshtė e pėrshtatshme dhe kjo duhet shprehur qartė e prerė.  Por, pavarėsia ka edhe pėrgjegjėsitė e veta. 

Unė e kam theksuar edhe shumė herė tė tjera se ėshtė detyrim i shumicės qė tė respektojė tė drejtat e pakicave.  Serbėt e Kosovės nuk mund tė jetojnė nė enklava tė vogla dhe tė ndjehen tė kėrcėnuar pėr jetėn e tyre nėse dalin prej andej.  Por njė shtet i pavarur duhet patjetėr tė lejohet tė drejtojė punėt e veta.  E vetmja zgjidhje ėshtė shteti plotėsisht i lirė dhe i pavarur i Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.