|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Pėrsėri nėn pranga trafikanti Durda

 
 

 

07 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (06.10.2005)
Armand Mero

Nė Shqipėri policia mundi sot tė arrestojė Frederik Durdėn, tė burgosurin pėr trafik ndėrkombėtar droge, i cili u arratis dje nga njė spital nė kryeqytet.

Kapja e tij brenda njė kohe shumė tė shkurtėr u ndihmua nga shuma e madhe prej 100 mijė dollarėsh qė Ministria e Drejtėsisė kishte vėnė nė dispozicion. Pėr kėtė ēėshtje janė arrestuar tre punonjėsit e burgut tė Peqinit qė shoqėronin dje Durdėn, janė shoqėruar 5 persona qė e kanė ndihmuar dhe strehuar atė si dhe janė shkarkuar dy zyrtarė tė Administratės sė Burgjeve.

Nuk ka zgjatur as 24 orė liria pėr Frederik Durdėn, njė nga tė burgosurit e procesit mė tė rėndėsishėm tė Drejtėsisė shqiptare pėr trafikun ndėrkombėtar tė drogės. Njė informatė e dhėnė pas joshjes nga njė shumė prej 100 mijė dollarėsh e ka ēuar policinė drejt e nė banesėn ku Durda ishte fshehur. Ai u gjet nė njė apartament nė njė lagje jo larg maternitetit tė kryeqytetit prej nga ai mundi tė arratisej dje ndėrsa kishte shkuar tė vizitonte bashkėshorten e tij.

Nė operacionin pėr arrestimin e Durdės rreth orės 9.30 tė mėngjesit tė sotėm, siē njoftoi Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė Bajram Ibraj, u angazhuan forcat e policisė sė Tiranės dhe ato tė njėsive speciale tė Reneas. Qė nga momenti i arratisjes tė tė burgosurit policia kishte ngritur postoblloqe tė shumta dhe kishte shpėrndarė menjėherė foton e tij nėtė gjtha pikat e kalimit kufitar. "Bazuar nė tė dhėnat e grumbulluara nė rrugė operative nga strukturat e policisė mbi vendndodhjen e kėtij shtetasi, mngjesin e ditės sė sotme u organizua operacioni pėr kapjen e tij. Shtetasi Frederik Durda u gjet i strehuar nė banesėn e shtetasit Skėnder Perloshaj nė lagjen Ali Demi" shpjegoi Ibraj.

Krahas Durdės nė polici ėshtė shoqėruar pronari i banesės ku Durda u gjet i fshehur poshtė njė krevati. Po ashtu janė shoqėruar dhe katėr persona tė tjerė qė u gjetėn nė banesė nė momentin e operacionit tė policisė. Nė pranga kanė pėrfunduar ndėrkohė qė prej ditės sė djeshme tre punonjėsit e burgut tė Peqinit tė cilėt e shoqėruan atė nė Tiranė, ndėrsa Ministria e Drejtėsisė njoftoi sot se ka shkarkuar nga puna drejtorin e Burgut tė Peqinit si dhe Drejtorin e poėrgjithshėm tė Policisė sė Burgjeve.

Frederik Durda, i dėnuar me 16 vjet burg, ishte njė ndėr figurat kryesore tė njė organizate qė merrej me trafikun ndėrkombėtar tė Kokainės nga Kolumbia pėr nė Europė. Ai u arrestua nė shkurt tė vitit 2001 sė bashku dhe me njė nga zyrtarėt e lartė tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme Sokol Kociu.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.