|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shala: Qėndrimi ynė - Pavaresia e Kosovės vitin e ardhshėm

 
 

 

07 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (06.10.2005) Linda Karadaku-Ndou

Zėri i Amerikės: Zoti Shala, ju sot ishit nė takim me zotin Rugova dhe me delegacionin qė do tė pėrfaqėsojė Kosovėn nė negociatat pėr statusin e saj pėrfundimtar. Cila do tė jetė platforma e kėtyre bisedimeve?

Blerim Shala: Mendoj qė qėndrimi i palės kosovare ėshtė fare i qartė. Ėshtė thėnė nga tė gjithė liderėt tonė, qė ishin sot edhe nė mbledhjen e delegacionit tė Kosovės, pra qėndrimi i kosovarėve ėshtė qė pavarėsia duhet tė realziohet gjatė vitit tė ardhshėm dhe tė njihet ndėrkombėtarisht, kėshtu qė shpresojmė qė nė 1 janar tė vitit 2007, Kosova tė jetė anėtare fuqiplotė e Kombeve tė Bashkuara.
 
Tė gjitha materialet, tė gjitha propozimet,  dokumentet qė do tė pėrgatiten prej nesh e tė cilat do tė jenė pjesė pėrbėrėse e platformės negociatore, do tė kenė si pikėnisje dhe pikėmbėrritje pėr pavarėsinė e Kosovės.

Zėri i Amerikės: Atėherė, ēfarė do tė negociohet, pėr ēfarė ēėshtjesh specifike do tė negociohet?

Blerim Shala: Kemi tė bėjmė me njė sėrė problemesh, me njė sėrė ēėshtjesh, tė cilat janė pjesė pėrbėrėse e akomodimit tė pavarėsisė sė Kosovės nė kėtė rajon ku jemi sot dhe akomodimit tė brendshėm tė pavarėsisė sė Kosovės. Ēfarė do tė thotė kjo, ne duhet tė pėrgatisim kushtetutėn e njė shteti liberal demokratik, ku tė drejtat e tė gjithė qytetarėve, duke pėrfshirė dhe tė komunitetit nė pakicė, duhet  tė jenė tė respektuara. Kosova duhet tė jetė shembull stabiliteti nė rajon.
 
Duhet tė ketė stabilitet dhe qėndrueshmėri tė brendshme edhe nė aspektin ekonomik, duhet tė kontribuojnė pėr stabilitetin e rajonit, duhet t’i  njohė kufijtė e tė gjitha shteteve nė rajon dhe nė kėtė aspekt, ta japė kontributin e saj, qė i gjithė rajoni t’i bashkėngjitet Bashkimit Evropian dhe paktit tė NATO-s.

Zėri i Amerikės: Ēfarė vendi do tė zerė nė kėtė platformė negociatore ajo qė Kosova i ofron pakicave, veēanėrisht pakicės serbe?

Blerim Shala: Mendoj qė ju e dini qė ėshtė bėrė njė pėrvojė mjaft e mirė nė tri vitet e kaluara pėrsa i pėrket pakos sė standarteve pėr Kosovėn, tė cilat u transformuan prej standarteve para statusit nė standarte dhe status, shumė elemente qė janė nė kėtė program janė tė mirėseardhura dhe nė periudhėn e ardhshme me siguri qė do tė shtohen edhe ēėshtje tė tjera.
 
Kemi tė bėjmė edhe me adresimin e disa ēėshtjeve specifike siē janė kishat, manastiret, trashėgimia kulturore dhe shumė ēėshtje tė tjera; por duhet ta dimė tė gjithė ne, qė Kosova pėrveēse duhet tė jetė shtet funksional nė aspektin e njohjes ndėrkombėtare, duhet tė jetė shtet funksional edhe pėrsa i pėrket funksionimit tė pushtetit tė saj.
 
Prandaj kushtetuta e Kosovės do tė garantojė qė nuk do tė ketė kurrfarė konflikti interesash midis pushtetit qėndror dhe pushtetit lokal dhe nė kėtė kontekst mendoj qė mund tė pėrgatisim njė kushtetutė shumė tė mirė.

Zėri i Amerikės: Zoti Shala, Serbia vazhdon tė theksojė se pavarėsia e Kosovės ėshtė e papranueshme tė, ndėrkohė qė pėr shqiptarėt e Kosovės, siē ėshtė thėnė, pavarėsia ėshtė ēėshtje e panegociueshme. Ēfarė lloj kompromisi do tė mund tė gjendet midis dy qėndrimeve diametralisht tė kundėrta?

Blerim Shala: Mendoj qė, edhe presidenti Rugova e tha sot qė kompromisi pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia e saj, duke ditur kontekstin historik, zhvillimet politike dhe historike nė vend gjatė 15 vjetėve tė fundit.
 
Pėrsa i pėrket Serbisė, e dini fare mirė qė bashkėsia ndėrkombėtare ka thėnė nė mėnyrė shumė tė qartė qė ajo nuk ka tė drejtė tė vetos nė kėtė proces. Ajo ka interesa pėrsa i pėrket akomodimit tė pakicės serbe nė Kosovė dhe raporteve fqinjėsore; shpresojmė  se edhe Kosova do tė jetė shumė e interesuar qė tė ketė raporte tė mira me tė gjitha fqinjėt e saj dhe nė kėtė kontekst ne mund tė respektojmė interesat e saj legjitime edhe pėrsa i pėrket ēėshtjes sė kishave, manastireve dhe ēėshtjeve tė tjera.
 
Por pavarėsia e Kosovės nuk ėshtė ēėshtje qė do tė negociohet as midis nesh edhe bashkėsisė ndėrkombėtare sepse mendoj qė edhe nė bashkėsinė ndėrkombėtare siē e dini, shenjat janė fare tė qarta qė pikėpamja e cila mbizotėron ėshtė qė pavarėsia e Kosovės ėshtė zgjidhja mė e mirė. Ju kujtoj qė zoti Solana para disa ditėsh tha qė ēelėsi pėr statusin e Kosovės do tė jetė ēfarė ndikimi do tė ketė ai status nė stabilitetin e rajonit.
 
Kur i dimė tė gjitha opsionet e mundshme pėr statusin e Kosovės mendoj qė tė gjithė sė bashku mund tė konkludojmė qė pikėrisht pavarėsia e Kosovės me kufijtė e njohur nga kushtetuta e vitit 1974 ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr stabilitetin e rajonit dhe pėr vetė qytetarėt e Kosovės. 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.