|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pas raportit tė Kai Aides pėr Kosovėn

 
 

 

07 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (06.10.2005)
Piter Hainlain

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, la tė kuptohet se sė shpejti do tė rekomandojė fillimin e bisedimeve mbi statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Njė ditė (5 tetor) pas dorėzimit tė raportit mbi pėrparimet e Kosovės nė drejtim tė pėrmbushjes sė standardeve tė vendosura nga OKB-ja pėr tė drejtat e minoriteteve dhe demokracinė, Sekretari i Pėrgjithshėm Kofi Anan, tha se ai anon drejt njė pėrfundimi se Kosova ėshtė gati pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin e saj pėrfundimtar. “Unė po studioj raportin dhe do t’i bėj sė shpejti njė rekomandim Kėshillit tė Sigurimit dhe ka mundėsi se do tė sugjeroj fillimin e bisedimeve tė statusit.”

Pyetjes se kur do tė bėjė rekomandimin, zoti Anan ju pėrgjigj se ndoshta mė shpejt sesa mendoni ju. Sekretari i Pėrgjithshėm emėroi diplomatin e lartė norvegjez, Kai Aide, qershorin e kaluar, pėr tė studiuar gjendjen nė Kosovė dhe pėrmbushjen e standardeve tė OKB-sė.

Diplomatėt qė kanė lexuar raportin thonė se aty kritikohen ashpėr si shumica shqiptare ashtu edhe pakica serbe pėr ritmet e ngadalta tė pėrparimit, por megjithatė del nė pėrfundimin se negociatat e statusit tė ardhshėm duhet tė fillojnė.

Pritet qė Kėshilli i Sigurimit tė shqyrtojė ēėshtjen e Kosovės javėn e fundit tė tetorit. Nė qoftė se Kėshilli prej 15 anėtarėsh do tė arrijė njė marrėveshje, bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės mund tė fillojnė nė muajin nėntor.

Kosova ka qenė nėn administratėn e Kombeve tė Bashkuara qė nga viti 1999, kur forcat serbe u tėrhoqėn pėr shkak tė sulmeve ajrore tė NATO-s qė kishin pėr qėllim t’i jepnin fund pastrimeve etnike tė ndėrmarra nga Beogradi kundėr popullatės shqiptare.

Qeveria nė Beograd dhe pakica serbe nė Kosovė kėmbėngulin qė Kosova tė mbetet pjesė e Serbisė dhe e Malit tė Zi. Beogradi ėshtė pėrpjekur tė shtyjė fillimin e bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar, duke nxjerrė si pretekst mungesėn e pėrparimit nė mbrojtjen e tė drejatve tė pakicave, por shumica shqiptare prej 90 pėrqind kėrkon pavarėsinė e plotė.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanė shprehur mbėshtetjen e tyre pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, pėr shkak tė mundėsisė sė pėrsėritjes sė dhunės etnike. Nėn-sekretari amerikan i shtetit, Nikolas Bėrns tha nė fillim tė vitit se dėshtimi i zgjidhjes sė statusit tė Kosovės rrezikon pėrsėritjen e ngjarjeve qė kanė ndodhur nė Ballkan gjatė 10 vjetėve tė fundit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.