|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Parlamenti shqiptar diskuton krizėn energjetike

 
 

 

07 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (06.10.2005)

Ilirian Agolli

Parlamenti shqiptar diskutoi sot me shqetėsim pėr situatėn e vėshtirė energjetike qė po kalon vendi kėto ditė tė para tė tetorit, kur shirat e rrėmbyer nuk kanė dhėnė asnjė pėrmirėsim tė rezervave ujore nė hidrocentralet e mėdhenj mbi lumin Drin.

Gjatė njė seance tė hapur pėr ēdo diskutim, shumė nga deputetėt shprehėn pakėnaqėsinė e tyre pėr reduktimet e ndjeshme qė po bėhen nė furnizimin me energji tė zonave tė tyre zgjedhore, tė cilat nė disa qytete e fshatra shkojnė deri nė 14 orė nė ditė. Ata kėrkuan zgjidhje tė shpejtė tė situatės, ndėrkohė qė dimri ėshtė nė prag, dhe vendi rrezikon pėrsėri tė zhytet nė njė krizė tė re energjitike, e ngjashme me atė tė 2-3 vjetėve mė parė.

Disa deputetė qė janė edhe specialistė tė inxhinierisė dhe energjetikės, pohuan se kjo gjendje nuk mund tė kalohet me importime tė pjesshme nga vendet fqinje, por nevojitet njė menaxhim mė i mirė i punės nė Korporatėn Elektro - Energjetike, si edhe i rezervave nė hidrocentrale.

Qeveria vendosi tė blejė me urgjencė energji elektrike nga Bullgaria e Rumania, ndėrkohė qė disa tenderė pėr blerje energjie kanė dėshtuar muajt e fundit, dhe kur rezervat ujore nė hidrocentralet tė mėdhenj nė veri mbi lumin Drin sa vjen e keqėsohen, duke shkuar drejt minimumit.

Deputetėt e opozitės kritikuan vendimin e qeverisė pėr tė blerė energji pa tender ndėrkombėtar, duke theksuar nga ana tjetėr se, qė nga qershori kur gjendja ishte e mirė, ka patur njė keqmenaxhim tė burimeve energjetike, dhe liqenet e hidrocentraleve janė zbrazur ndjeshėm.

Nė fakt, megjithė ndonjė pėrmirėsim tė pėrkohshėm, sistemi energjetik i vendit vuan prej afro njė dekade nga keqmenazhimi i burimeve ujore nė hidrocentrale, nga humbjet e mėdha tė energjisė nė rrjet si dhe nga mospagimi i faturave tė prapambetura tė energjisė sė konsumuar nga popullata.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.