|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Kosovė: marrėveshja pėr t'i dhėnė fund grevės nuk pranohet nga Sindikata e Arsimit

 
 

 

07 tetor 2005 /TN

Zėri i Amerikės (06.10.2005)
Besim Abazi

Qeveria e Kosovės dhe Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės janė pajtuar sot qė t’i jepet fund grevės sė mbi 30 mijė punonjėsve tė arsimit dhe tė shėndetėsisė. Por ky vendim ende nuk ėshtė pranuar nga Sindikatat e Bashkuara tė Arsimit, Shkencės e Kulturės sė Kosovės.

Zėvendėskryeministri i Kosovės Adem Salihaj tha sot se marrėveshja e nėnshkruar nga ai vetė si dhe shefat e Bashkimit tė Sindikatave dhe Kėshillit Grevist, parasheh ndėrmarrjen e disa veprimeve nga ana e qeverisė pėr tė pėrmirėsuar gjendjen e punonjėsve tė kėtyre sektorėve.

Ai tha se qeveria do tė fillojė zbatimin e pjesshėm tė kontratės kolektive si dhe do tė shqyrtojė sėrish ēėshtjen e nivelizimit tė pagave pėr punonjėsit e arsimit ndėrsa pėr ata tė shėndetėsisė tė mundėsojė financimin nga tė hyrat vetanake.

Tė gjitha ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me pagat do tė shqyrtohen nga komisione tė pėrbashkėta tė qeversiė, Sindikatave si dhe mekanizmave ndėrkombėtarė nė Kosovė.

Zyrtarė tė Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura thanė se marrėveshja tashmė e pranuar me qeverinė, nuk pėrmbushė nė tėrėsi kėrkesat e tyre, por paraqet njė ofertė tė mirė dhe shpresė pėr ndryshim tė gjendjes, prandaj ata e shpallin tė mbyllur grevėn e filluar tė hėnėn.

Por, me kėtė vendim nuk janė pajtuar zyrtarėt e sindikatės sė bashkuara tė arsimit tė cilėt kėrkojnė pėrmbushje tė plotė tė kėrkesave tė tyre.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.