|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

  Presidenti Rugova nė takimin me ministrin sllovak ka kėrkuar njohjen direkte tė pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 7 shtator 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova ka pritur dje nė orėt e pasditės nė rezidencėn e tij ministrin sllovak Eduard Kukan dhe ka kėrkuar njohjen direkte tė pavarėsisė sė Kosovės.
 
"Unė insistoj pėr njė njohje direkte tė pavarėsisė sė Kosovės nga Unioni Evropian, nga Shtetet e Bashkuara, qė do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe botės", ka thėnė Presidenti Rugova.
 
Ai ka shtuar se me pavarėsinė Kosova do tė kishte njė zhvillim mė tė madh ekonomik. "Njė Kosovė e integruar nė NATO, nė Bashkimin Evropian dhe nė miqėsi permanente me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, duke mbrojtur tė gjitha minoritetet dhe qytetarėt e Kosovės".

Ndėrkaq, ministri sllovak Kukan ka thėnė se Sllovakia do tė jetė aktive gjatė bisedimeve tė ardhshme pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Ai theksoi se negociatat e ardhshme kanė rėndėsi tė madhe pėr popullin e Kosovės, pėr shtetet e rajonit dhe pėr dimensionet mė tė gjera evropiane.

Ndėrkaq kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci nė takimin qė pati me ministrin e Punėve tė Jashtėm tė Sllovakisė, Eduar Kukan, ka theksuar se liderėt politikė dhe institucional tė Kosovės janė tė vendosur pėr realizimin e pavarėsinė sė vendit. Ai ka ripėrsėritur qėndrimin se ēėshtja e statusit tė Kosovės ėshtė e panegociueshme, por se mund tė bisedohet rruga e realizimit tė pavarėsisė.

Duke folur pėr liritė e tė drejtat e minoriteteve, Daci ka pohuar se serbėt nė Kosovė, me vetėm pesė pėr qind tė popullsisė, kanė edhe arsim universitar nė gjuhėn e tyre amtare. Ai, ndėrkaq, ka pėrmendur se mbi 2O pėr qind tė territorit nuk kontrollojnė as UNMIK , as Qeveria e Kosovės, por institucionet paralele serbe tė mbėshtetura nga Beogradi.

Ministri i Jashtėm i Sllovakisė, Eduar Kukan, ka theksuar se vendi i tij, si anėtar i Unionit Evropian ėshtė shumė i interesuar pėr qėndrueshmėrinė e rajonit dhe tė mos pėrsėritėn mė ngjarjet tragjike nė fundshekullin e kaluar.

Kukan e ka njoftuar kryeparlamentarin Daci se Sllovakia do tė hapė zyrėn e saj nė Prishtinė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.