|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Alfred Moisiu deklaroi nė Vjenė se Shqipėria mbėshtet pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
Vjenė, 7 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, deklaroi nė Vjenė se vendi i tij mbėshtet pavarėsinė e Kosovės, duke tėrhequr vėrejtjen qė tė mos kishte mė vonesa nė kėtė drejtim. Kėto komente ai i bėri pas takimit me presidentin e Austrisė, Heinz Fischer.
 
Zoti Moisiu tha se pavarėsia nuk duhet tė paraqesė problem pėr askėnd pasi sipas tij sllovenėt dhe kroatėt, "tė cilėt janė shumė mė tė afėrt me serbėt e malazezėt nga pikėpamja gjuhėsore dhe kulturore fituan pavarėsinė".
 
"Na duhet njė zgjidhje qė do eleminonte ēdo problem nė tė ardhmen", tha Moisiu dhe shtoi se prej 7 milionė shqiptarėve, nė Shqipėri jetojnė vetėm gjysma e tyre, prandaj sipas tij kjo paraqet dėshmi se nė tė kaluarėn shqiptarėt kanė pasur rol stabilizues nė Evropė.
 
Zoti Moisiu tha se Shqipėria ėshtė faktor stabiliteti pėr gjithė rajonin, i cili deri para disa vitesh ishte jostabil.
 
Presidenti austriak Fischer tha se ėshtė nė interes tė Evropės qė pėr ēėshtjen e hapur tė Kosovės tė gjendet njė zgjidhje e qartė qė do tė mbėshtetej nė konsensus.
 
Ai mė tej tha se "nė demokraci duhet tė arrihen zgjidhje qė do respektonin si interesat e shumicės ashtu dhe ato tė pakicės."

I pyetur nga gazetarėt nėse Austria do mbante tė njėjtin qėndrim si nė rastin e Turqisė dhe ndaj Shqipėrisė kur tė diskutohej hapja e bisedimeve pėr anėtarėsi nė Bashkimin Evropian, presidenti austriak theksoi se kėto raste nuk mund tė krahasohen "kur dihet dallimi i madh nė numėr mes popullsisė sė Shqipėrisė dhe asaj tė Turqisė."


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.