|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Grupi i Kontaktit ėshtė pėr pavarėsi tė kushtėzuar tė Kosovės?

 
 

 
Beograd, 7 tetor 2005 /TN /QIK - Grupi i Kontaktit konsideron se pavarėsia e kushtėzuar e Kosovės ėshtė zgjidhja mė e sigurt e statusit tė ardhshėm. Ky qėndrim ėshtė konfirmuar nė takimin e fundit tė kėtij grupi para mė se dhjetė ditėsh.
 
Qėndrimi dominues nė Grupin e Kontaktit ėshtė edhe ky se autoritetet e Serbisė nė mes tė Bashkimit Evropian dhe Kosovės do tė zgjedhin BE-nė, shkruan gazeta "Blic" e Beogradit, duke u mbėshtetur nė njė burim tė administratės ndėrkombėtare nė Kosovė. Sipas gazetės nė kėtė takim nuk ka pasur votim.
 
Mirėpo, britanikėt, francezėt dhe amerikanėt "kanė shprehur qartė simpatitė pėr pavarėsinė e kushtėzuar, ndėrkaq e anėtarėt e tjerė nuk kanė kundėrshtuar hapur", pohon gazeta duke cituar burimin e saj nga misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, sipas tė cilit rusėt kanė shprehur rezerva, por nė kuptimin se do tė pranojnė ēdo gjė qė pranon Serbia.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.