|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

BSPK ka nėnshkruar njė marrėveshje me Qeverinė e Kosovės pėr ndėrprerjen e grevės sė pėrgjithshme 

 
 

 
Prishtinė, 7 tetor 2005 /TN /QIK - Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės ka nėnshkruar njė marrėveshje me Qeverinė e Kosovės pėr ndėrprejen e grevės sė pėrgjithshme. Por kjo marrėveshje ėshtė kundėrshtuar nga Sindikata e Arsimit.

Zėvendėskryeministri Adem Salihaj tha se marrėveshja pėr ndėrprerjen e grevės ėshtė bėrė pas plotėsimit tė kėrkesės sė BSPK-sė qė Qeveria tė lėshojė urdhėresėn administrative pėr implementimin e kontratės kolektive dhe se urdhėresa e tillė ėshtė nėnshkruar dje.
 
Sipas z. Salihaj pakėnaqėsitė janė shfaqur edhe pėr rregulloren pėr nivelizimin e pagave. Ai ka thėnė se do tė formohet njė grup i pėrbashkėt i Qeverisė, BSPK-sė, Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Bankės Botėrore. USAID-it, UNMIK-ut, qė do tė punojnė pėr rishikimin e gradimit dhe buxhetin qė ėshtė i nevojshėm.

Vendimin e BSPK-sė e ka konfirmuar edhe kryetari i kėshillit grevist Asllan Bajrami. Ai ka theksuar se vendimi i Kryesisė ekzekutive tė BSPK-sė me njė votė kundėr ėshtė qė me aktin e nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshje edhe tė nėnshkrimit tė urdhėresės pėr zbatimin e kontratės kolektive, greva e organizuar nga Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura me pėlqimin e Kėshillit qendror grevist i jep fund grevės.

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.