|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Papilloni

 
 

 
06 tetor 2005 / TN
 
Skėnder LIMANI
 
Ėshtė kafiteri interesante nė Prishtinė. Nė dukje tė parė, duket sikur ato kafiteritė ku ti, thjeshtė, shkon aty pėr nja kafe ose makiato, ku kalon pushimin e drekės ose ku e lexon gazetėn ditore, aty ku shihesh me shokun ose shoqen, me tė dashurėn ose dashurin, etj., etj. Po, Papilloni i ka tė gjitha kėto tipare tė zakonshme tė njė kafiterie tė zakonshme, por prapė, ofron mė shumė sesa njė vend pėr kafe e relaksim.
 
Pas kohės sė luftės edhe qytetin e Prishtinės e vėrshuan refugjatė nga anembanė Kosova. Kėta njerėz e familje mund tė thirren refugjatė sipas statusit tė menjėhershėm qė merret nė momentin kur ndėrrohet vendbanimi.
 
Paskėtaj, ai qė ka ndėrruar vendbanimin ka nevojė pėr disa mėsime tė pėrshtatjes nė vendbanimin e ri. Ka nevojė qė tė njihet me rrethinėn, fqinjėsinė, pra, bashkėsinė e re nė pėrgjithėsi.  
 
Askush nuk ka pritur qė qyteti i Prishtinės tė vėrshohet aq shumė nga ardhacakė nga pjesė tė tjera tė Kosovės. Natyrisht, kėtu ndihma e pėrkohshme e vendosjes pėr shkak tė kushteve tė vėshtira ekonomike nuk llogaritet. Ata kanė ardhur kėtu, thjeshtė, pėr tė jetuar.
 
Askush kėtu nė Prishtinė nuk ka organizuar ndonjė orė mėsimi pėr ardhacakėt e ri, qė t’iu shpjegohen disa veti tė tė jetuarit nė Prishtinė, tė mėnyrės sė tė jetuarit kėtu. Jo pse Prishtina ėshtė qytet me kulturė tė zhvilluar dhe atė botėrore, por thjeshtė, kėto mėsime tė zhvillohen e tė shėrbejnė pėr shkak tė lehtėsimit tė komunikimit mes fqinjėve tė ri, pra, pėr shkak tė lehtėsimit tė jetesės sė pėrbashkėt.
 
Ka shumė thashetheme pėr Prishtinėn. Nuk ėshtė me rėndėsi nėse ato janė tė vėrteta ose jo. Prishtina, pra qytetarėt e Prishtinės, fajėsohen pėr tė gjitha, pėr ēkado qė dikujt i bie ndėrmend, si pėr dėshtimet politike, ekonomike, arsimore, kulturore etj., etj. Sillen thua se vetė qytetarėt e Prishtinės vendosin pėr tė gjitha. E ndonjėherė ndodhesh nė njė situatė ku thua se e tėrė Kosova ėshtė nga Prishtina. Kėdo qė e ndalon nė rrugė, si nė Prishtinė, Pejė, Gjakovė, Gjilan etj., etj., do tė tė thotė se ėshtė nga Prishtina. Sic!
 
Prishtina ėshtė vend i rok-end-rollit, muzikės, sportit, politikės, kulturės nė pėrgjithėsi, sepse kėto gjėra janė pjesė pėrbėrėse natyrore tė tė jetuarit nė kryeqytet. Vend ku beli i shpalosur i femrave ėshtė pėrditshmėri, ku prostitucioni ėshtė normal, kur sharja, mallkimi, vrasjet, plaēkitjet janė normale.
 
Vend ku fillon dhe mbaron zhvillimi i kulturės nė pėrgjithėsi. Vend ku, tek e fundit, filloi edhe lufta pėr Kosovėn dhe mė pas u pėrhap nė pjesė tė tjera tė Kosovės. Sė pari rok-en-rolli ishte pėrhapėse e fuqishme e kėsaj ideje. Ajo qė nuk u arrit pėrmes ēiftelisė u zėvendėsua lehtė nga kitara elektrike.
 
Prishtina ėshtė qytet qė asnjėherė nuk u qeverisė nga Prishtinalitė. E ky ėshtė edhe mallkimi mė i madh i saj. Vend ku ardhacakėt marrin rol aktiv nė vendimmarrje pėr Prishtinėn dhe krejt Kosovėn.
 
Tė shkruarit pėr Prishtinėn nuk pėrfundon asnjėherė. Por vendet si Papilloni janė tė mirėseardhura sepse aty edhe ardhacakėt e rinj qė vijnė pėr tė studiuar nė Prishtinė, e qė asnjėherė nuk kthehen nė shtėpi tė tyre pėr tė zhvilluar bashkėsinė e tyre, lehtė mund tė marrin mėsime pėr integrimin qė pastaj mė lehtė tė integrohen mė tutje, p.sh. nė Bashkimin Evropian (BE).
 
Pse ne nga Prishtina do tė kemi gjithnjė kėtė rol?


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.