|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova me Grupin negociator: Kompromis pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia

 
 

 
Prishtinė, 6 tetor 2005 /TN /QIK - I vetmi kompromis pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia, dhe ky ėshtė optimumi i gjithė shqiptarėve nė rajon, tha sot Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova pas takimit me Grupin negociator pėr statusin, nė rezidencėn e tij nė Velani.

Presidenti Rugova takimin e quajti tė frytshėm, konstruktiv e miqėsor, ndėrsa tha se kanė biseduar pėr planin operativ tė funksionimit tė delegacionit tė Kosovės, pėr dokumentet e ndryshme qė do tė aprovohen.
 
"Natyrisht do tė kem njė dozė tė besueshmėrisė tė njė diskrecioni sepse ėshtė delegacion shtetėror dhe pėr gjėra tė rėndėsishme do t'ju njoftojmė", tha Presidenti. "Ne do tė vazhdojmė punėn mbi kėtė plan apo skicė tė punės tė delegacionit tė Kosovės.
 
Pėrcaktimi ynė dhe vullneti politik i popullit ėshtė pavarėsia e Kosovės, pra kėto biseda janė pėr pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa unė edhe tė gjithė ne insistojmė pėr njė njohje tė drejtpėrdrejtė tė pavarėsisė sė Kosovė qė do tė ishte edhe mė e lehtė sepse do ta qetėsonte popullin tonė edhe kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės", u shpreh pas takimit Presidenti Rugova.
 
Ai bėri tė ditur se Grupi, pėr ēdo rast, po pėrgatitet, dhe se tė gjithė janė dakord qė nėse fillon zgjidhja e statusit nė rrugė ndėrkombėtare, nėpėrmjet negociatave, atėherė, delegacioni do tė jetė "i gatshėm, i aftė dhe i pėrgatitur", ta udhėheqė Kosovėn drejt bėrjes sė pavarėsisė.
 
Pyetjes nėse mund tė ketė kompromis rreth statusit tė Kosovės, Presidenti Rugova u pėrgjegj nė mėnyrė kategorike, duke thėnė: "Kompromis pėr Kosovėn ėshtė pavarėsia e saj dhe ky ėshtė optimum i gjithė shqiptarėve nė rajon, andaj nuk kemi kėrkuar njė bashkim me Shqipėrinė qė do tė krijonte probleme tė reja. Prandaj njė Kosovė e pavarur do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės", nėnvizoi Presidenti Rugova, duke ripėrsėritur bindjen e plotė se nuk ka shteg tjetėr veē pavarėsimit tė vendit.

Ndėrkaq nė pyetje tjetėr nėse grupi do tė ketė platformėn pėr bisedime, Presidenti ėshtė pėrgjigjur qartazi: "Ne platformen e kemi dhe ajo ėshtė pavarėsia. Neve na duhet operacionalizimi i punės sė kėtij grupi apo delegacionit tė Kosovės nėse do tė ketė biseda pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tė ardhmen e Kosovės. Ne insistojmė nė njohje tė drejtpėrdrejtė dhe ajo pakoja pėrcjellėse qė do tė ketė pavarėsia e Kosovės", tha Presidenti Rugova.

Kryekuvendari i Kosovės, Nexhat Daci, sukses mė tė madh e ka quajtur qė Grupi Negociator, apo siē e quajti ai, pesėshja dhe koordinatori i grupit, "janė absolutisht nė njė frekuencė".

"Ky delegacion i Kosovės do ta marrė mandatin nė parlamentin e Kosovės dhe kufiri mė i ulėt siē e tha Presidenti ėshtė pavarėsia e Kosovės", tha Daci. Ai theksoi se ēdo gjė do tė rrjedhė nėpėrmjet Parlamentit, ndėrsa deputetėt do tė informohen pėr punėn e delegacionit. Delegacioni do t'ia japė mendimet dhe udhėzimet e veta koordinatorit, i cili pastaj mendimet profesionale i sjell, dhe pas miratimit nga delegacioni i Kosovės, ato bėhen publike edhe pėr parlamentin".

Lideri i PDK-sė Hashim Thaēi u shpreh se delegacioni i Kosovės duhet tė prezantojė fuqinė politike tė partive politike nė Kosovė, duke shtuar se ēdo dokument i delegacionit nė mėnyrė konsensuale dhe me miratimin e Kuvendit tė Kosovės duhet tė fuqizohet dhe tė institucionalizohet, dhe pastaj tė prezantohet edhe nė raport me ndėrkombėtarėt.

"Besoj se javėn e ardhshme do tė jemi sė bashku edhe nė parlamentin e Kosovė sashtu siē jemi zotuar se do ta ruajmė atė unitet tė qėndrueshėm pėr rikonfirmimin e vullnetit tė qytetarėve tė Kosovės pėr shtet tė pavarur dhe sovran", tha Thaēi.

Ndėrkaq lideri i ORA-s, Veton Surroi tha se platforma e grupit ėshtė e qartė. "E ka pikėnisjen, e ka pasur dhe do ta ketė pėr pavarėsinė. Eshtė njė elaburim mė i gjatė, i cili ka konsensus tė plotė dhe duhet tė paraqitet nė Kuvendin e Kosovės. Si i tillė bėhet obligues pėr ēfarėdo procesi negociator", tha Surroi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.