|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

  Ministri sllovak thotė se bisedimet pėr statusin duhet tė rezultojnė me vullnetin e popullit tė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 6 tetor 2005 /TN /QIK - Bisedimet pėr ēėshtjen e statusit tė Kosovės duhet tė pėrfundojnė nė pajtim me vullnetin e popullit tė Kosovės dhe me inkurajimin e paqes rajonale, ka deklaruar sot ministri i Punėve tė Jashtme tė Sllovakisė, Eduard Kukan pas takimit me kryeministrin e Kosovės Bajram Kosumi dhe shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen.

Gjatė takimit shefi i diplomacisė sllovake, z.Kukan, i ka ofruar ndihmė kryeministrit Kosumi, nė ndėrtimin e sektorit financiar dhe bankar.

Sipas kryeministrit Kosumi ēėshtja qė ėshtė disktuar me interes tė veēantė, ėshtė ēėshtja e bisedimeve, fazėn e re nė tė cilėn po hyn Kosova, pas dorėzimit tė raportit tė ambasadorit Eide. "Biseduam pėr pikėpamjet tona dhe mundėsitė tona qė tė ecim dhe tė pėrfundojmė kėtė proces me sukses, si dhe pėr angazhimin e Qeverisė sė Sllovakisė nė kuadėr tė Bashkimit Evropian", tha Kosumi.
 
Kryeministri pėrsėriti qėndrimin se Qeveria e Kosovės dhe popullit tė Kosovės qė tė bisedojė me bashkėsinė ndėrkombėtare pėr krijimin e shtetit tė Kosovės, ndėrsa me Beogradin "pėr tė zgjidhur disa probleme qė janė thelbėsore nė mes Kosovės dhe Serbisė, siē ėshtė ēėshtja e minoritetit serb nė Kosovė, ajo e trashėgimisė kulturore, fetare".

Kryeministri ėshtė shprehur pozitivisht ndaj ofertės sė diplomatit sllovak pėr tė ndihmuar nė ngritjen e sistemit finaciar dhe bankar tė Kosovės, sipas modelit tė Sllovakisė, qė sipas informacioneve tė Kryeministrit, ajo ka njė prej sistemeve mė tė pėrkryera financiare, jo vetėm nė rajon, por gati nė gjithė Evropėn. "Ministri Kukan ofroi shėrbimin e mirė, gatishmėrinė e ekspertėve sllovakė qė tė vijnė kėtu nė bashkėpunim me Qeverinė e Kosovės qė tė ndihmojnė nė perfeksionimin e sistemit financiar", tha Kosumi.

"Ofrova ndihmesėn e mundshme tė Sllovakisė nė ndėrtimin e sektorit financiar dhe bankar nė Kosovė, pėr shkak se ne kemi njė pėrvojė tė freskėt nė kėtė aspekt pas ndarjes sė ish-Ēekosllovakisė", tha ministri sllovak Kukan.

Diplomati sllovak, tha se vendi i tij dėshiron qė tė jetė aktiv nė rajonin e Ballkanit, i cili rajon ėshtė mesin e prioriteteve tė diplomacisė sllovake, dhe se nė kėtė kontekst vendi i tij dėshiron tė luajė njė rol nė zgjidhjen e situatės nė kėtė pjesė tė Ballkanit.

Sllovakia, e cila ėshtė anėtare e BE-sė, pret qė nga njė janari i vitit tė ardhshėm tė zgjedhet edhe anėtare e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė. "Ky ėshtė shkaku, pse ėshtė shumė e rėndėsishme pėr ne qė tė dimė dhe tė marrim sa mė shumė informata qė ėshtė e mundshme, nė mėnyrė qė tė marrim njė pozicion tė pėrgjegjshėm nė bisedimet e ardhshme", tha ai, duke konfirmuar se ėshtė pėr njė zgjidhje proevropiane.

"Ne duam qė tė jemi tė inkuadruar nė kėto bisedime shumė serioze qė duhet tė rezultojnė me kurajimin e stabilitetit nė rajon dhe duhet tė jenė nė pajtim me vullnetin e popullit tė Kosovės", tha ministri Kukan. Ai ka tėrhequr vėrejtjen se domosdoshmėrisht duhet tė tregohet pėrgjegjėsi e lartė, sepse "ēėshtja qė duhet tė zgjidhet mund tė ndikojė shumė nė situatėn nė kėtė rajon dhe mund tė ketė konsekuenca edhe nė tėrė kontinentin e Evropės".

Shefi i diplomacisė sllovake fillimisht pati njė takim me kryeadministratorin Soren Jesen Petersen, tė cilin e vlerėsoi tė qėlluar, nė kohėn kur i duhet Kosovės.

Kukan tha se Sllovakia do tė jetė aktive gjatė bisedimeve tė ardhshme pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, por siē tha, ndėrkohė duhet tė merren parasysh shumė faktorė si dhe tė respektohet vullneti i popullit, tha Kukan pas takimit me Petersenit.

"Ne konsiderojmė se negociatat e ardhshme kanė rėndėsi tė madhe pėr popullin e Kosovės, pėr vendet e rajonit dhe pėr dimensionet mė tė gjera evropiane", tha Kukan.

Pyetjes direkte nėse Sllovakia e mbėshtet pavarėsinė e Kosovės, Kukan u pėrgjegj duke thėnė se duhet respekuar vullnetin e popullit. "Ne do tė jemi aktivė nė negociata dhe pas tyre situata do tė jetė mė e qartė dhe mendoj se zgjidhja pėrfundimtare duhet tė jetė e pranueshme nga tė gjithė. Ndryshe nėse bėhet pa vullnetin e disa grupeve atėherė do tė krijojė probleme potenciale nė tė ardhmen", u shpreh Kukan.

Petersen tha se BE do tė luajė njė rol tė madh dhe nė kėtė drejtim edhe Sllovakia si anėtare e saj, prandaj edhe minsitrit Kukan ėshtė bėrė nė kėtė kohė, tha Petersen.

Ministri i Jashtėm sllovak Eduard Kukan u takua edhe me kryeparlamentarin Nexhat Daci, ndėrkaq pasdite takohet me Presidentin Ibrahim Rugova.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.