|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen: Mė shumė presion mbi Beogradin pėr shqiptarėt e zhdukur

 
 

 

05 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (04.10.2005)
Linda Karadaku-Ndou, Prishtinė

Kryeadministratori ndėrkombėtar i Kosovės Sorren Jessen Petersen u takua sot nė Prishtinė me grupin punues tė Kosovės pėr personat e zhdukur gjatė luftės. Kėshilltari i kryeministrit Kosumi, Naser Rugova tha pas kėtij takimi se ishin diskutuar tė gjitha ēėshtjet qė shqetėsojnė familjarėt dhe shoqėrinė e Kosovės nė lidhje me kėtė problem.

Zoti Rugova tha se kishte shprehur shqetėsimin pėr zvarritjen e disa proceseve dhe pėr atė qė ai e quajti “mbajtje peng tė eshtrave tė shqiptarėve tė gjetur nė varrezat masive nė Serbi”. Ai kėrkoi qė tė bėhet mė shumė presion mbi Beogradin pėr kthimin e eshtrave tė shqiptarėve tė gjetura nė kėto varreza, nė mėnyrė qė ato tė kthehen mė shpejt nė Kosovė.

Zoti Rugova konfirmoi se grupi punues i Kosovės do tė marrė pjesė nė bisedimet e sė enjtes nė Beograd midis grupeve punuese tė Prishtinės dhe Beogradit pėr kėtė ēėshtje, por pėrfaqėsuesit e shoqatave tė familjarėve tė personave tė zhdukur nė Kosovė, nuk do tė marrin pjesė.

Kryetari i Kėshillit Bashkėrendues tė shoqatave tė familjarėve tė personave tė zhdukur, Haki Kasumi, tha se i kishte propozuar zotit Petersen qė tė ndėrrojė formėn e dialogut dhe tė shtohet presioni mbi Beogradin sepse Beogradi, siē theksoi ai, ka tė dhėna pėr atė qė ka ndodhur.

Ky takim u bė dy ditė para takimit tė tretė tė radhės midis grupeve punuese tė Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtjen e personave tė zhdukur nė periudhėn janar 1998 dhe dhjetor 2000, qė pritet tė mbahet tė enjten nė Beograd. Takimet kryesohen nga Komiteti Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq.

Mandati i grupeve punuese ėshtė tė shkėmbejnė dhe mbledhin informacione pėr fatin dhe vendndodhjen e personave tė zhdukur dhe tua kalojnė ato familjeve qė kanė tė afėrm tė zhdukur. Sipas njė liste tė publikuar nė qershor tė kėtij viti, 2.716 persona konsiderohen ende tė zhdukur nė Kosovė. 

Nė Kosovė, identifikimi i personave tė zhdukur bėhet nga Zyra e UNMIK-ut pėr Persona tė Zhdukur dhe Komisioni Ndėrkombėtar pėr Personat e Zhdukur me seli nė Sarajevė, qė bėn analizėn e ADN-sė.  Varreza masive me trupa tė shqiptarėve, tė zhdukur gjatė luftės janė gjetur nė varreza massive nė Kosovė dhe nė Serbi, siē janė ato nė Batajnicė, nė periferi tė Beogradit.

Trupat e shqiptarėve tė gjetur nė Batajnicė vazhdojnė tė kthehen nė Kosovė, por shoqatat e familjarėve tė tė zhdukurve kanė shprehur qartė pakėnaqėsinė e tyre lidhur me numrin e vogėl tė kufomave tė indetifikuara qė po kthehen nga Serbia.

Pak ditė mė parė, janė rivarrosur kufomat e 45 shqiptarėve tė Kosovės tė gjetura nė varrezat masive nė Serbi. Ata janė nga Gjakova, Peja dhe Vushtria.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.