|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Presidenti Rugova priti ministrin e Punėve tė Jashtme tė Finlandės, Erkki Tuomioja

 
 

 
Prishtinė, 5 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės dr.Ibrahim Rugova, priti sot nė rezidencėn e tij nė Velani, ministrin e Punėve tė Jashtme tė Finlandės, z.Erkki Tuomioja.

Presidenti Rugova pas takimit me shefin e diplomacisė finlandeze, tha se e ka njoftuar mysafirin me progresin nė Kosovė dhe po ashtu me qėndrimin pėr njohje tė drejtpėrdrejtė tė pavarėsisė sė Kosovės, qė siē u shpreh, do tė ishte nė shėrbim tė paqes nė rajon e mė gjerė.

Presidenti Rugova bisedėn me ministrin finlandez e vlerėsoi tė suksesshme pėr rrugėn qė do tė ndjekė Kosova pas raportit tė ambasadorit Eide pėr Kosovėn, qė tashmė ia ka dorėzuar sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė Kofi Anan.

"Me ministrin e Jashtėm tė Finlandės patėm njė bisedė tė frytshme. E njoftova pėr gjendjen stabile qė kemi nė Kosovė, pastaj pėr progresin qė kemi bėrė dhe natyrisht pėr rrugėn ndėrkombėtare tash pas vlerėsimit tė raportit tė ambasadorit Eide, qė mund tė hapet rruga pėr njė takim ndėrkombėtar, pra biseda pėr tė ardhmen e Kosovės, qė ėshtė pavarėsia", u shpreh Presidenti Rugova, duke theksuar se ai insiston nė njohjen direkte tė pavarėsisė sė Kosovės, qė do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės e tė botės: "Njė Kosovė e integruar nė Bashkimin Evropian, nė NATO, dhe nė miqėsi permanente me SHBA-tė".

Presidenti tha se po bėhen pėrgatitjet pėr bisedime ndėrkombėtare dhe se tashmė ėshtė gjithėēka gati. "Por, ne po bėjmė pėrgatitjet pėr rrugėn ndėrkombėtare qė jemi gati", tha Dr. Rugova dhe falėnderoi Finlandėn pėr ndihmėn qė i ka dhėnė Kosovės nė planin ushtarak, civil dhe tė tjera dhe se pėrkrahje pret edhe nė tė ardhmen "pėr ēėshtjen e Kosovės, pėr pavarėsinė e Kosovės", u shpreh Presidenti Rugova.

Shefi i diplomacisė finlandez tha pas takimit se ėshtė i lumtur qė po e shihte Presidentin Rugova nė kryerjen e detyrave tė tij dhe shfaqi besimin pėr rolin e veēantė qė do tė luajė nė procesin e negociatave, sikur qė ka kryer rol tė rėndėsishėm pėr Kosovėn deri mė tash dhe se do t'ia dalė nė pėrmbylljen e kėtij procesi. "Ne besojmė se Presidenti Rugova ka pėr tė luajtur njė rol tė rėndėsishėm nė negociatat e ardhshme, ndėrsa puna qė ka bėrė pėr vendin e tij duhet tė pėrmbyllet.
 
Na vjen mirė qė ai ėshtė nė gjendje qė t'i kryejė funksionet e tij", tha ministri Tuomioja. Finalanda ėshtė e pėrgatitur pėr tė gjitha ēėshtjet qė e shqetėsojnė ballkanin Perėndimor, tha ai mė tej, e nė veēanti pėr ēėshtjen e Kosovės qė po shkon drejt zgjidhjes, meqė vendi i tij do tė marrė kryesimin e BE-sė nė gjysmėn e dytė tė vitit tė ardhshėm.

"Pėr kėtė arsye ėshtė me rėndėsi pėr ne qė tė dėgjojmė nga afėr, tė gjitha palėt, sepse ne kemi interesa tė pėrbashkėta evropiane, pėr paqen stabilitetin dhe pėrparimin. Ne do tė ndihmojmė zgjidhje tė pranueshme pėr tė gjithė, me besim pėr integrimin e tė gjithė rajonit nė BE", tha ministri finlandez Tuomioja. Ai tha se ėshtė i impresionuar me perspektiven evropiane tė tė gjithėve, dhe uroi qė kjo tė bėhet e mundur edhe me kontributin e vendit tė tij.
 
 
 
Presidenti Rugova thėrret pėr nesėr takimin e Grupit Negociator
 
Prishtinė, 5 tetor 2005 /TN /QIK – Nė Rezidencėn e Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova mbahet takimi i Grupit Negociator pėr statusin e Kosovės, njofton zyra e Presidentit.
 
Takimi do tė mbahet nė orėn 12.00, ndėrsa nė takimin e anėtarėve tė Grupit Negociator pėr statusin e Kosovės janė ftuar: kryeparlamentari Nexhat Daci, kryeministri Bajram Kosumi, kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi dhe kryetari i Partisė ORA Veton Surroi. Nė kėtė takim pritet tė diskutohet rreth pėrgatitjeve pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės. Ky ėshtė takimi i parė i kėtij grupi, i cili mblidhet pas njė sėrė konsultimesh qė janė bėrė ditėve tė fundit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.