|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

MOS (UNIFIKIMI) I FJALORIT POLITIK SHQIPTAR

 
 

 
05 tetor 2005 / TN
 
-Z. Ministėr, jo pavarėsi “e kushtėzuar”,  po pavarėsi e plotė, me mundėsinė e mbėshtetjes dhe tė fuqizimit nga bashkėsia ndėrkombėtare -
 
SHQIPTARET,  SADO “TE NDARE”DUHET “TE ECIN TE BASHKUAR”
           
 
Shkruan: Esat STAVILECI,  profesor i Universitetit tė Prishtinės
 
Ditė mė parė e mbylla njė shkrim timin me pyetjen:deri kur do tė sillemi sikur tė ishim pesė popuj dhe tė kishim pesė ēėshtje shqiptare? Aludoja, nė prononcimin e z. Besnik Mustafaj, Ministrit  tė  Jashtėm tė  shtetit shqiptar nė Uashington dhe nė tė gjitha prononcimet e kohėve tė fundit nė lidhje me tė ardhmen e Kosovės dhe tė ēėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi.
 
Nė kėtė shkrim po shtroj njė pyetje tjetėr, po qė ka njė lidhje logjike me tė parėn:pse nuk e unifikojmė fjalorin politik shqiptar rreth kėrkesave qė shtrojmė para qendrave ndėrkombėtare tė vendosjes nė lidhje me tė ardhmen e Kosovės dhe tė ēėshtjes shqiptare,  pėr tė vazhduar edhe me njė pyetje tė dytė qė, nė tė vėrtetė, ėshtė produkt i njė aforizmi tim shumė tė pėlqyer prej tė tjerėve (sa qė njė kandidat i pavarur nė zgjedhjet e fundit nė Kosovė e kishte “pėrzgjedhur”si “slogan tė vetin”Tė ulemi nė ‘sofra kombėtare’ pėrpara se tė bisedojmė nė tryeza ndėrkombėtare”?
 
Shqiptarėve,  edhe nė tė kaluarėn, edhe sot, po u mungon njė “komunikim i ndėrvetshėm”, prandaj ata duhet “tė llogarisin”edhe nė pasojat e mundshme tė dėmshme pėr kauzėn e tyre nė mungesė tė komunikimit tė ndėrvetshėm. Ndryshe, nuk do tė ndodhte qė Ministri i Jashtėm Shqiptar, z. Besnik Mustafaj, ndaj tė cilit kam konsideratė tė lartė, tė paraqitej nė OKB mė njė “kėrkesė”qė, nė thelb, nuk shpreh plotėsisht vullnetin e popullit tė Kosovės pėr tė ardhmen  e tij.
 
Z. Ministėr, mund tė ketė menduar se ky ėshtė “fjalori diplomatik”, meqė kėrkesa e tij nuk dallon, nė thelb, nga “gatishmėria” e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr “t’i ofruar Kosovės”njė “pavarėsi tė kushtėzuar”. Ajo qė mė shqetėson ėshtė se sikur nuk e kemi parasysh se sa ėshtė e gjerė mundėsia e “kushtėzimeve” dhe sa mund tė jenė tė realizueshme ato, po qe se i kapėrcejnė caqet e realės, sikur qė kishte ndodhur me pėrcaktimin e tė ashtuquajturave “standarde pėr Kosovėn”.
 
Unė mund “tė bashkohem” me mendimin e Z. Ministėr se kjo mund tė jetė “zgjidhja mė optimale” qė ofron ose qė do tė ofrojė bashkėsia ndėrkombėtare pėr tė ardhmen e Kosovės, po nuk mund asesi tė bashkohem me mendimin e tij tė (ri)deklaruar, pra tė (ri) konfirmuar pėr agjencinė franceze tė lajmeve (AFP) se “pavarėsia e kushtėzuar ėshtė zgjidhja e  vetme qė Kosovėn do ta nxirrte nga status qu-oja dhe qė mund tė sigurojė zhvillim paqėsor  dhe stabilitet pėr tėrė rajonin”, po sikurse qė nuk mundem asesi tė bashkohem me “dėshirėn e tij” qė, nė tė vėrtetė, e shpreh nė emėr tė shtetit shqiptar, qė “me tė gjitha mjetet tė inkurarojė autoritetet nė Prishtinė qė tė kenė njė dialog intensiv me Beogradin”.
 
Shqiptarėt kanė kaluar nėpėr histori shumė tė hidhur qė tė mos jenė shumė tė vėmendshėm pėr tė ardhmen e tyre, si popull dhe si komb. Ata duhet tė jenė shumė tė ndėrgjegjshėm se kėto janė “kohė dramatike”, me mundėsin e “marrjes sė vendimeve afatgjate”. Vendimet “e mėdha”, ē’ėshtė e vėrteta, edhe mirren pėr periudha tė mėdha kohore. Duhet tė jemi tė kujdesshėm se si do tė pozicionohemi sot si popull dhe si komb, sepse nga ai pozicionim do tė varet e nesėrmja jonė.
 
Prandaj, njė prej porosive tė kėtij shkrimi ėshtė qė jo vetėm tė ndryshojmė fjalorin politik shqiptar, por edhe ta unifikojmė atė. Unifikimin e fjalorit politik nuk do ta arrijmė, pėr derisa nuk i bashkėrendojmė veprimet dhe pėr “ēėshtjet madhore”nuk ndėrtojmė qėndrime tė pėrbashkėta dhe pėr derisa nuk angazhohemi pėr mbėshtetjen e tyre.
 
Shqiptarėt, sado “tė ndarė”duhet “tė ecin tė bashkuar”. Nė kėtė “ecje” qė nuk do tė jetė as e lehtė dhe as e pamundimshme, veprim i parė duhet tė jetė pikėrisht pėrpjekja , tė shprehem figurativisht pėr “t’iu pėrmbajtur njė fjalori”,  meqė, edhe ashtu, kemi njė gjuhė. E konsideroj si tė  domosdoshėm pėr momentin nėpėr tė cilin po kalojmė harmonizimin e fjalorit politik, nė mėnyrė qė tė jemi mė tė qartė nė kėrkesat tona.
 
E theksoj kėtė pėr shkak se ne shqiptarėt, pėrkundėr faktit se flasim pėr ēėshtjen e njėjtė, shprehim mendime tė papajtueshme. Prandaj, nuk na lejohet qė tė flasim me modele dhe me formula  tė cilat, nė mos asgjė tjetėr, do tė mund tė dėmtonin tėrėsinė e ēėshtjes. Sugjeroj qė tė mėnjanojmė nga fjalori deklarimet e paharmonizuara politike dhe tė angazhohemi nė harmonizimin e qėndrimeve, nė mėnyrė qė tė paraqitemi si njė komb i  formėsuar politikisht. Ndryshe, po qe se analistė ndėrkombėtarė tė shquar, po sikurse edhe ndonjė diplomat ndėrkombėtar i shquar , nuk e heqin “prej gojės”pavarėsinė e Kosovės, nė kuptimin e plotė tė saj, nuk na falet dhe nuk do tė na falet neve kur e bėjmė ose kur do ta bėjmė kėtė.
 
Nėse me tė madhe thuhet se e ardhmja e Kosovės ėshtė Evropa dhe integrimi i saj nė tė, si ka mundėsi qė tė bėhet kjo njė realitet po qe se Kosova nuk do ta rrumbullakėsojė kėtė aspiratė nėpėrmjet tė qenies sė saj njė shtet i pavarur dhe sovran dhe nė kėtė mėnyrė tė pėrjashtojė ēdo mundėsi qė kjo tė ndodhė “nėn mantelin e Ballkanit”ose, siē shprehem ndonjėherė, ”me karrocėn e dikujt tjetėr”. E theksoj kėtė moment pėr shkak “tė rrezikut”pėr tė cilin “dėgjohet gjithandej”se nė Ballkan ka frikė nga lufta dhe ėshtė e mundshme qė tė ndodhin koncesione nė ndėrtimin e ri politik tė tij.
 
Ēėshtja e Kosovės, nė thelb, paraqet ēėshtje tė vetėvendosjes sė popullit tė saj. Prandaj, askush nuk ka asnjė mandat qė tė deklarohet ndryshe prej vullnetit tė popullit ose qė “ta cungojė atė”. Nėse dikush mendon se ai “cungim i vullnetit”tė popullit ėshtė “kompomisi”qė duhet tė ndodhė mė Kosovėn dhe tė ardhmen e saj, ėshtė gabim i rėndė qė mund tė dėmtojė jo vetėm Kosovėn, por gjithė ēėshtjen shqiptare, duke pasur parasysh aspiratat shekullore tė kombit shqiptar pėr t’u bashkuar qė, shikuar nga kėndi i “vrojtimeve politike” sikur paraqiten tė gabuara ose nuk arsyetohen. Nuk ka asgjė tė keqe nėse njė mundėsi nuk realizohet, por ka shumė tė kėqija po qe se bartėsit e mundėsisė vetė e hudhin atė si tė paakceptueshme, qoftė edhe si proces .
 
Ėshtė kohė e fundit qė shqiptarėt tė ndėrtojnė njė qėndrim pėr tė ardhmen e tyre. Ata duhet tė jenė shumė tė pėrgjegjshėm pėrballė proceseve politike qė po zhvillohen nė hapėsirėn ku janė tė vendosur, sepse pikėrisht ndėrlikueshmėria e atyre proceseve kėrkon shumė urti politike dhe shkathtėsi diplomatike, me tė cilat nuk mund tė krenohemi si popull dhe si komb. Ėshtė kjo kohė kur diplomacia shqiptare duhet tė dėshmojė vetėn, vitalitetin dhe vlerėn e vet. Bashkėrendimi i veprimeve tė shqiptarėve ishte dhe mbetet pika mė e dobtė qė ka dobėsuar dhe vazhdon ta dobėsojė politikėn  kombėtare tė tyre.
 
Ėshtė shumė i rėndėsishėm rendi i veprimeve, nė mėnyrė qė tė “ecim bashkė me kohėn”. Shqiptarėt, mė nė fund, duhet tė kuptojnė se “vetėm me kohė mund tė fitohet koha”. Pavarėsisht nga idetė, mendimet dhe pikėpamjet qė mund tė jenė tė ndryshme, shqiptarėve u duhet uniteti i veprimeve. Nuk duhet tė lejojnė qė nė kohėn e nevojės pėr mobilizim tė shtuar dhe tė  gjithėmbarshėm, tė shpartallohen kombėtarisht. Duhet t’i kthehen  vlerave tė njėmendėta tė kombit. Kėtė e kanė pėr borxh tė cilin duhet ta paguajnė.
 
Ecja “bashkė” duhet tė jetė “ecje me realitetin”qė na rrethon pėr tė marrė njė qėndrim tė drejtė ndaj kauzės kombėtare. Duhet tė bashkohemi nė projekte kombėtare, nė mėnyrė qė tė mos na lėndohet “palca kurrizore e kombit”. Pėr kėtė kėrkohet njė shkallė mė e lartė e vetėdijėsimit kombėtar e cila, si rregull, na ka munguar nė kohėn e “kthesave mė tė mėdha historike”. Detyrat mė tė mėdha dhe me mė pėrgjegjėsi shtrohen pėr diplomacinė shqiptare. Ajo do tė duhej tė pėrkujdesej pėr tė mbrojtur tė drejtat dhe interesat kombėtare tė shqiptarėve kudo qė gjinden.
 
Diplomacia shqiptare nė mėnyrė tė veēantė do tė duhej t’i ruhej “kurtheve”tė vendeve fqinje. Diplomacia shqiptare mund dhe do tė duhej tė bėnte mė shumė pėr pozitėn e shqiptarėve nė Ballkan. ”Nė rend tė ditės”ėshtė Kosova, po janė edhe shumė segmente tė tjera dhe pėrbėrės tė tjerė tė ēėshtjes sė pazgjidhur shqiptare.  Rrethanat e tashme politike nė Ballkan janė me shumė tė panjohura.  Diplomacia shqiptare do tė duhej tė kuptonte skenaret qė “qarkullojnė” dhe hartat politike qė “vizatohen”nė tė, nė mėnyrė qė shqiptarėt tė mos dalin humbės prej tyre.
 
Sado qė ēėshtja e Kosovės dhe ēėshtja shqiptare nė pėrgjithėsi “do tė varen”nga qėndrimet e subjekteve me pėrgjegjėsi tė lartė ndėrkombėtare tė cilat, nė parim, mė shumė interesohen pėr “ruajtjen e gjendjes”se sa pėr “ndryshimin radikal”tė saj, zgjidhja e ēėshtjes, kryesisht dhe nė rradhė tė parė, do tė varet edhe nga “kėmbėngulėsia”e shqiptarėve pėr t’i shndėrrua nė realitet aspiratat e veta. Kosova ėshtė nė njė “udhėkryq”nga i cili duhet tė drejtohet nė rrugėn sė cilės “i shihet fundi”.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.