|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Varshavė: Ēėshtja e statusit final tė Kosovės dhe tė Malit tė Zi tė zgjidhet nė bazė tė sė drejtės pėr vetėvendosje

 
 

 
Varshavė, 4 tetor 2005 /TN /QIK - Kėto ditė nė Varshavė tė Polonisė u mbajt Konferenca vjetore e OSBE pėr implementimin e dimensionit njerėzore nė tė cilin u diskutua edhe ēėshtja e Kosovės dhe mė gjerė e rajonit tė Ballkanit Perėndimor. Nė kuadrin e njė prezentimi pėr ēėshtjen e Kosovės para pjesėmarrėsve tė Konferencės u prezentue edhe dokumenti i Komitetit Kosovar tė Helsinkit (KKH) lidhur me zgjidhjen e cėshtjes sė statusit final tė Kosovės.

Nė kėtė konferencė dr.Gazmend Pula, kryetar i KKH sė, sė bashku me kryetarin e Komitetit Malazez tė Helsinkit (KMH) Slobodan Franoviq, prezentoi dhe elaboroi qėndrimin se statusi final i Kosovės, por, edhe i Malit tė Zi, duhet tė zgjidhet nė bazė tė drejtes universale pėr vetėvendosje dhe atė madje duke implementuar mekanizma tė tillė demokratik siq janė referendumet pėrkatėse. Qėndrimi i KKH sė pėr domosdoshmėrin e aplikimit tė drejtės pėr vetėvendosje pėr zgjidhjen e cėshtjes sė Kosovės u elaborue nė Dokument Intervenimin dhe Rekomandimin e KKH sė.

Ky intervenim i KKH sė u radhit nė dokumentacionin zyrtar tė kesaj Konference tė OSBE sė - ODIHR it. Si e tillė i njėjti i ėshtė shpėrndarė tė gjitha delegacioneve shtetėrore dhe joshtetėrorė pjesemarrėse dhe ėshtė vendosur edhe nė internet webfaqen e dokumentacionit zyrtar tė Konferencės, nė mėnyrė qė tė mund tė jettė nė dispozicion edhe publikut tė gjėrė.

Nė kėtė dokument intervenim dhe Rekomandim tė KKH se, thuhet mes tjerash se:

duke patur parasysh implementimin e konsiderueshėm tė Standardeve pėr Kosovėn si dhe faktin se tensionet e mbetura nė Kosovė shkaktohen kryesisht nga cėshtja e pazgjidhur e statusit final tė Kosovės, dhe duke patur parasysh se qėndrimet e kundėrta tė Prishtinės zyrtare dhe Beogradit mund tė sfidojnė edhe stabilitetin e tėrė rajonit dhe ashtu tė eskalojnė madje deri edhe ne konflikt tė hapur,
KKH fton bashkėsinė ndėrkombtare qė sa mė shpejtė tė ėshtė e mundur tė hapė cėshtjen e zgjidhjes sė statusit final tė Kosovės; KKH fton edhe institucionet kosovare dhe UNMIK un qė tė vazhdojė energjikisht me implementim e Standardeve pėr Kosovės dhe qė ti avansojė ato mė tej drejt standardeve europiane qė do tė conin pakthyeshėm kah integrimet evropiane;

KKH fton autoritetet e Beogradit qė tė mos obstruojne procesin dhe te tė tregojne qasje me pėrgjegjėsi, konstruktive dhe jo destruktive,
 
KKH fton bashkėsinė ndėrkombtare tė mundėsojė zgjidhjen e cėshtjes sė Kosoves dhe Malit te Zi nė baze tė drejtės universale pėr vetėvendosje dhe referendum duke mundėsuar ashtu pėrmbyllje stabile tė restrukturimit tė hapėsirės sė ish Jugosllavise; aq mė parė duke patur parasysh se qasja e tillė ėshtė dėshmuar tanimė si qasja mė stabile nė tėrė kėtė hapėsirė ku ėshtė aplikuar;

nė fund, KKH fton bashkėsinė ndėrkombtare qė tė shpejtėsoje sa mė tepėr procesin e integrimit tė tėrė rajonit tė Ballkanit Pėrėndimor nė Unionin Europian, pėrfshirė aty Kosovėn, Malin e Zi, Maqedoninė, Bosnėn, Shqipėrinė dhe Sėrbinė.

Vemendje tė veēantė dhe pyetje pėrkatėse tė pjesėmarrėsve tė Konferencės lidhur me kėtė prezentim nė Konferencėn e OSBE sė nė Varshavė zgjoi fakti se pėr ēėshtjet e statusit final i prezentuan sė bashku dhe me qasje tė ngajshme pėrfaqėsuesit pėrkatės tė Kosovės dhe Malit tė Zi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.