|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sot nė Mitrovicė me nderime tė larta u varros Faruk Spahija

 
 

 
Prishtinė, 4 tetor 2005 /TN /QIK - Sot nė varrezat e qytetit nė Shipol tė Mitrovicė me nderime tė larta u varros kryetari i Komunės sė Mitrovicės Faruk Spahia, ku merrnin pjesė udhėheqės tė lartė tė institucioneve dhe tė partive, familjarė dhe mijėra qytetarė.

Figurėn e Faruk Spahisė, i cili ndėrroi jetė dje nga njė sėmundje e rėndė, e vlerėsuan lart si figurė atdhetare, politike dhe humane. Telegramin e ngushėllimit me rastin e vdekjes sė Spahisė tė Presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugova e lexoi para tė pranishmėve, kėshilltari i tij, Sali Cacaj.

Ministri Pushtetit Lokal, Lutfi Haziri, njėherit anėtar i Kryesisė sė LDK-sė, anėtar i sė cilės ishte edhe Faruku, nė ceremoninė e varrimit, tha se vdekja e tij, ėshtė humbje e madhe jo vetėm pėr familjen Spahiu, por edhe pėr Kosovėn dhe institucionet, tė cilave ia kushtoi jetėn. Haziri e pėrshkroi tė ndjerin Spahiu, qė la pas vetės tre fėmijė, si njė "burrė tė dinjitetshėm dhe institucionalist tė pashembullt".
 
Ai pėrkujtoi punėn e pėrbashkėt me Farukun nė LDK, para dhe pas luftės nė Kosovė. "Faruku do tė na mungojė tė gjithėve”, tha Haziri, ndėrsa e ngushėlloi nė emėr tė LDK-sė dhe Qeverisė sė Kosovės, familjen Spahiu dhe tė gjthė tė pranishmit. I falemi kujtimit tė tij tė pėrjetshėm", tha Haziri.
Ndėrkaq, kryetari i komunės sė Prishtinės, Ismet Haziri, nė emėr tė Asociacionit tė Komunave, tė cilin e drejton ai, tha se lajmi pėr vdekjen e Farukut ishte pikėllues, dhe ka lėnduar zemrat e tė gjithėve.
 
Dhembja ishte mė e madhe, sipas Beqirit, pasi ishte krijuar bindja se Faruku do t'ia arrinte ta sfidonte edhe kėtė sėmundje tė rėndė, siē ia ka arritur tė sfidojė vėshtirėsitė nė politikė. Beqiri, figurėn e Farukut, familja e tė cilit tradicionalisht ėshtė dalluar pėr patriotizėm tė lartė, e vlerėsoi si punėtor tė shquar, kėmbėngulės nė realizimin e aspiratave tė pėrbashkėta.
 
"Jemi krenarė qė kishim nė mesin tonė njė njeri si ti", tha Beqiri, i cili nuk arrinte ta fshihte dot dhembjen, dhe as lotėt, duke shtuar ndjenjėn e pikėllimit tek miqtė dhe dashamirėt e Spahisė. "Kryet detyrėn mė tė rėndė pas luftės nė politikė", tha Beqiri, gjihėherė duke iu drejtuar shpirtit tė Farukut, ndėrsa ka ngushėlluar familjen Spahia pėr, siē tha ai, personalitetin e shquar tė Farukut. "AKK-ja pėrherė do ta kujtojė kėtė personalitet", tha Beqiri.

Nėnkryetari i Kuvendit Komunal tė Mitrovicės, Mursel Ibrahimi, figurėn e Faruk Spahisė e vlerėsoi si pedante, tė thjeshtė, plot mirėsi, qė ideal kshte bashkimin e Mitrovicės dhe arritjen e pavarėsisė, tė cilat qėllime vdekja ia ndėrpreu. Ndėrsa, nė emėr tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės, Nexhmedin Hoxha ngushėlloi familjen Spahija dhe tė gjithė tė pranishmit.
 
Ai tha se tė flitet pėr Farukun, do tė thotė tė flasėsh pėr njė njeri tė rrallė nė histori. Edhe ish-kolegėt e punės, pėrkatėsisht tė termocentralit Kosova A, ku kishte punuar nga vitet 1975-1992, ngushėlluan familjen Spahija dhe gjithė tė pranishmit, duke e vlerėsuar sit ė veēantė bashkėpunimin me Farukun.

Gjithashtu familjes Spahia i kanė dėrguar telegrame tė shumta ngushėllimi, nga ministritė si ajo e Pushtetit Lokal, degėt e LDK-sė nė diasporė, kuvendet komunale, Ferizaji, Istogu, familjet si Zemaj, Manaj etj.

Ndėrkaq para ceremonisė sė varrimit, nė shtėpinė e kulturės, "Rexhep Mitrovica", nė Mitrovicė u mbajt komemoracioni kushtuar Faruk Spahisė, kryetar i komunės nė dy mandate, ndėrsa tė dytin nuk arriti ta pėrmbyllte pėr shkak tė vdekjes sė parakohshme, nė moshėn 53 vjeēare, 25 qershor 1952- 3 tetor 2005.

 

Ndėrkaq para ceremonisė sė varrimit, nė shtėpinė e kulturės, "Rexhep Mitrovica", nė Mitrovicė u mbajt komemoracioni kushtuar Faruk Spahisė.

Nėnkryetari i LDK-sė Kolė Berisha tha se vdekja e Farukut e bėn mė tė vogėl LDK-nė e nė veēanti Mitrovicėn. "Ne si shoqėri nė pėrgjithėsi, dhe LDK-ja nė veēanti, prej sot, jemi mė tė zvogėluar, mė tė pakėt, mė tė vetmuar dhe mė tė varfėr edhe pėr njė njeri; jemi mė tė goditur edhe pėr njė bashkėluftėtar dhe bashkėushėtar nė rrugėn tonė drejt realizmit tė aspiratave tona shekullore", tha z.Berisha.
 
Ai theksoi se nuk ndjehet aspak mirė pėr detyrėn qė tė flasė pėr mikun e vdekur. "Jam vėrtetė fatkeq, qė nga kolegėt e mi mu nda ky rol kaq i rėndė, qė ara jush, tė dal me kėtė fajlė rasti, ngase, jam i vetėdijshėm se, nė kėso lloj tubimesh, mė shumė flet heshtja dhe fyyrat e ngrysura tė pjesėmarrėsve, mė shumė flet loti dhe dhebja, se sa cilado fjalė e shkruar, qoftė ajo edhe nga pena mė e hollė e letrave tona. Kur flet loti, heshtė fjala", tha z.Berisha.
 
Ai mė pastaj pėrkujtoi detyrat e vėshtira tė Spahisė. Udhėheqja e LDK-sė nė Mitrovicė Spahisė i qe besuar pėr disa vjet me radhė, pas vrasjes sė profesor Latif Berishės nga forcat serbe.

"Ndėrkaq nga vitit 1998, duke qenė anėtar i Kryesisė Qendrore tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Faruku ishte njėri nga bashkėpunėtorėt e afėrt tė Presidentit Rugova", tha z.Berisha. Ai tha se kishte fatin qė pėr tetė vjet ta njihte dhe tė punonte nga afėr me Farukun, duke e vlerėsuar si "njėrin nga bashkėpunėtorėt mė tė afėrt, mė tė respektuar dhe politikisht e kombėtarisht, mė tė pėrgatitur, nė Kryesinė e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, nga 15 marsi i vitit 1998, e deri nė kohėn kur sėmundja ia pamundėsoi tė jetė aktiv".

"Vdekja e hershme e ndau nga aktiviteti politik e komėbtar mu nė kohėn kur mė sė shumti prisnim prej tij", tha Berisha.

Ndėrsa, nėnkryetari i komunės Mursel Ibrahimi, farkun e quajti engjėll tė qytetit tė Mitrovicės. Ai portretin e Farukut e vlerėsoi tė ēiltėr, krenarė dhe dinjitozė, por njėherit tha se ishte njeri me energji vullkanike. Ai tha se nė nderim tė kėsaj figure madhėshtore tė Mitrovicės, 4 tetori ėshtė shpallur ditė zie nė Mitrovicė, ndėrsa Faruku ėshtė shpallur qytetar nderi i saj.
 
 
Faruk Spahija arriti ta shijojė lirinė e Kosovės, por jo edhe pavarėsinė e saj, tha Kolė Berisha
 
Prishtinė, 4 tetor - Me rastin e vdekjes sė anėtarit tė Kryesisisė qendrore tė LDK-sė dhe kryetarit tė Komunės sė Mitrovicės, Faruk Spahija, Lidhja Demokratike e Kosovės mbajti sot nė Teatrin Kombėtarė tė Prishtinės njė mbledhje komemorative, nė shenjė pėrkujtimi pėr jetėn dhe veprėn e tij.

Merrnin pjesė familjarė tė tė ndjerit, bashkėpunėtorė e zyrtarė tė lartė tė LDK-sė dhe tė institucioneve tė Kosovės.

Pėr jetėn, veprėn dhe figurėn prej politikani e atdhetari tė Faruk Spahisė, foli nėnkryetari i LDK-sė Kolė Berisha. Ai theksoi se Faruku pati fatin qė nė fėmijėrinė dhe rininė e tj tė hershme, t'i ndjekė mėsimet e para nė shkollėn kombėtare nga lėnda e historisė, gjuhės dhe tė traditės shqipe; tė njihet me fatin e nėpėrkėmbur tė popullit tė cilit i takonte dhe tė brymosej me ndjenjėn e shenjtė tė atdhedashurisė.

Ngjarjet tragjike tė zhvilluara, sidomos gjatė dy dekadave tė fundit tė shekullit tė kaluar, tha mė tej Berisha, sikundėr pėr ēdo shqiptar tjetėr edhe pėr Farkun, ishin rasti mė sublim, pėr tė dhėnė provimin e pjekurisė sė tij politike dhe kombėtare. "Dhe, Faruk Spahija, vėrtet e dha, madje me sukses humė tė lartė atė provim", tha nėnkryetari i LDK-s.

Duke folur pėr vlimet politike nė Kosovė kah fundi i viteve tė '80-ta dhe fillimi i tė '90-tave tė shekullit tė kaluar, Berisha tha se Farukun e gjeti sekretar tė Degės sė sapothemeluar tė LDK-sė nė Mitrovicė, si njėrin ndėr bashkėpunėtorėt mė tė afėrt, nė mos mė i afėrti, i profesorit tė nderuar, poetit tė shquar dhe martirit tė lirisė dhe tė pavarėsisė sė Kosovės, Latif Berisha.
 
Pas vrasjes sė profesor Berishės nga forcat serbe, tha mė tej ai, udhėheqja e Degės nė Mitrovicė, pėr disa vite me radhė, iu besua Faruk Spahiut, sikundėr qė, pėr dy mandate me radhė, nė zgjedhjet e lira dhe demokratike, iu besua detyra e Kryetarit tė Komunės sė Mitrovicės. Ndėrkaq, nga viti 1998, duke qenė nė tė njėjtėn kohė, edhe anėtar i Kryesisė Qendrore tė LDK-sė, Faruku ishte njėri nga bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė Presidentit Rugova.

Kolė Bersha tha se pėr gati tetė vite tė plota, Farukun e ka pasur njėrin ndėr bashkėpunėtorėt mė tė afėrt e mė tė respektuar dhe mė tė pėrgatitur nė Kryesinė e LDK-sė deri nė kohėn kur sėmundja ia pamundėsoi tė jetė aktiv.

Vdekja e hershme e ndau nga aktivitetet politike e kombėtare mu nė kohėn kur mė sė shumti prisnim nga ai, tha Berisha, duke shtuar se ndryshe "nga shumė bashkėkombas tanė, Faruku arriti qė, sado pak, ta shijojė lirinė e Kosovės, por, pėr fat tė keq, jo edhe pavarėsinė e saj."

Telegramin e ngushėllimit tė Presidentit Ibrahim Rugova dėrguar familjes Spahija e lexoi kėshilltari i tij, Sali Cacaj.

Nė emėr tė Kuvendit Komunal tė Mitrovicės, nė kėtė mbledhje komemorative foli Fatmire Berisha, duke shprehur mirėnjohje pėr punėn e tij tė palodhshme nė krye tė qytetit tė Mitrovicės.
 

Faruk Spahija shpallet Qytetar Nderi i Komunės sė Mitrovicės

Mitrovicė, 4 tetor - Kuvendi i Komunės sė Mitrovicės, me rastin e vdekjes sė kryetarit tė Kuvendit tė Komunės, Faruk Spahija, ka mbajtur seancėn e jashtėzakonshme, nė tė cilėn ėshtė nderuar vepra dhe puna e kryetarit Spahija.

Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, ka ēmuar lart punėn, angazhimin dhe kontributin e kryetarit Spahija nė ndėrtimin e institucioneve demoktarike tė pushtetit lokal dhe avansimin e proceseve politike nė komunė dhe vend.

Nė mbledhjen e jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Komunės, nė tė cilėn u nderua figura e kryetarit Spahija, morėn pjesė edhe pėrfaqėsuesi komunal Juozas Kazllas, shefi i misionit rajonal tė OSBE sė nė Mitrovicė, Alastair Livingstone, pėrfaqėsues tė TMK sė, pėrfaqėsuesi i SHPK sė, pėrfaqėsuesi i Bashkėsisė Islame dhe pėrfaqėsues tė organizatave qeveriate dhe jo qeveritare me seli nė Mitrovicė.

Kuvendi i Komunės, pėr kontributin e dhėnė pėr zhvillimin e Mitrovicės, mirėqenien dhe paqen e qytetarėve tė saj, kryetarin Faruk Spahija e shpalli Qetetar Nderi tė Komunės sė Mitrovicės.
 
Kuvendi i Komunės shpalli tė martėn, mė 04.10.2005 ditė zie nė komunėn e Mitrovicės

 
Kryeministri
Kosumi ngushėllon familjen Spahija

Prishtinė, 4 tetor - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi ka ngushėlluar familjen Spahija, me rastin e vdekjes sė kryetarit tė KK tė Mitrovicės Faruk Spahija nė tė cilin thuhet.

"Faruk Spahija ishte njeri i vendosur dhe shumė i pėrkushtuar nė punėn e tij pėr ndėrtimin e institucioneve stabile dhe efikase nė shėrbim tė tė gjithė qytetarėve tė Mitrovicės dhe tė Kosovės nė pėrgjithėsi.

Nė kėto ēaste tė dhembjes pėr ndarjen nga jeta tė kėtij politikani tė njohur kosovar, tė njeriut mė tė dashur e tė shtrenjtė tė familjes Spahija, ju shpreh ngushėllimet mė tė thella nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės dhe nė emrin tim personal", thuhet nė ngushėllimet e Kryeministrit Kosumi.

Po ashtu edhe ministri i Pushtetit Lokal Lutfi Haziri ka ngushllėuar familjen Spahia, i nderuari President, si dhe Asociacioni i Komunave tė Kosovės, Dega e LDK-sė nė Suedi etj.
 

AAK ngushėllon familjen Spahija, KK tė Mitrovicės dhe Presidentin Rugova
 
Prishtinė, 4 tetor 2005 /TN /QIK - Me rastin e vdekjes sė kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Mitrovicės dhe veprimtarit Faruk Spahija, kryesia e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės ka ngushėlluar familjen Spahija, KK tė Mitrovicės dhe Presidentin e Kosovės, Ibrahim Rugova.

"AAK me pikėllim tė thellė ka marrė lajmin pėr vdekjen e kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Mitrovicės dhe veprimtarit tė shquar tė ēėshtjes sonė, z. Faruk Spahija.

Duke ndarė dhembjen me bashkėfamiljarėt e tė ndjerit, kolegėt e tij dhe tė gjithė qytetarėt e Mitrovicės, AAK vlerėson se z. Spahija do tė kujtohet pėrherė pėr pėrkushtimin e lartė, si nė pėrgjegjėsinė e tij si kryetar i KK tė Mitrovicės, ashtu edhe nė punėn e tij prej veprimtari tė palodhshėm nė shėrbim tė realizimit tė aspiratave tona tė pėrbashkėta pėr njė Kosovė tė lirė, shtet sovran e tė pavarur", thuhet nė njė telegram ngushėllimi tė AAK-sė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.