|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sot nė grevė janė hedhur punėtorėt e arsimit dhe tė shėndetėsisė publike

 
 

 
Prishtinė, 3 tetor 2005 /TN /QIK - Pas thirrjes nga Kryesia Ekzekutive e BSPK sė, sot nė grevė pa afat kanė hyrė tė gjitha nivelet e sektorit tė arsimit dhe tė shėndetėsisė publike. Punėtorėt e arsimit dhe tė shėndetėsisė kėrkojnė nivelizimin e pagave dhe zbatimin e Kontratės kolektive bashkė me anekset.

Tė gjithė tė punėsuarit nė Qendrėn Klinike Universitare tė Prishtinės janė duke bėrė nė grevė, ndėrkohė qė vetėm mjekėt kujdestarė kanė si detyrimr tė punojnė sipas orarit, si dhe disa reparte: emergjenca, kujdesi intensiv, dializa, salla e lindjes, transfuzioni, kuzhina dhe mirėmbajtėsi i gjeneratorėve.

Kėshilli grevist i QKU shprehet i bindur se greva do tė vazhdojė deri nė plotėsimin e kėrkesave tė tyre.
 
Po ashtu edhe punėtorėt e arsimit po bėjnė grevė dhe mėsimi nuk po zhvillohet nė asnjė shkollė tė kryeqytetit. Arsimtarėt janė tė detyruar tė repesktojnė orarin dhe tė qėndrojnė nė shkollė, kurse nxėnėsve nuk u ėshtė lejuar hyrja nė shkolla.

Grupi parlamentar i Partisė ORA nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė Kosovės ka kėrkuar qė si ēėshtje urgjente tė dabatohet pėr grevėn e punėtorėve tė arsimit dhe shėndetėsisė, por njė propozim i tillė nuk u pėrkrah nga grupet e tjera parlamentare.
 
Megjithatė kryeparlamentari Nexhat Daci kėrkoi qė dy komisionet parlamentare - pėr Arsim dhe Shėndetėsi - tė trajtojnė grevėn e sotme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.