|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

Presidenti Rugova pėrgėzon Kancelarin Shrėder, me rastin festės nacionale tė Gjermanisė

 
 

 
Prishtinė, 3 tetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka pėrgėzuar sot Kancelarin e Gjermanisė, Gerhard Shrėder, me rastin festės nacionale tė Gjermanisė, 3 Tetorin - Ditėn e bashkimit, duke i shprehur urimet e tij tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės.

"Dita e bashkimit tė Gjermanisė ėshtė ditė e madhe pėr vendin Tuaj tė ēmuar, pėr Europėn dhe pėr botėn. Atė ditė ra muri i Berlinit, u bashkua populli Juaj, pėrfundoi lufta e ftohtė dhe filloi tė bjerė sistemi totalitar. Kėshtu u hapėn perspektiva tė reja pėr kombet", thuhet nė pėrgėzimet e Presidentit Rugova.

"Nė kėtė ditė gėzimi, falėnderojmė vendin Tuaj pėr pėrkrahjen qė i ka dhėnė vendit tim, Kosovės. Presim pėrkrahjen Tuaj pėr pėrshpejtimin e njohjes direkte tė pavarėsisė sė Kosovės, ēfarė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės", thuhet nė fund tė pėrgėzimeve tė President tė Kosovės dėrguar kancelarit tė Gjermanisė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.