|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Njė delegacion i MASHT po merr pjesė nė njė seminar nė Uashington lidhur me zhvillimin e sistemit arsimor

 
 

 
Prishtinė, 3 tetor 2005 /TN /QIK - Njė delegacion i MASHT i kryesua nga ministri Agim Veliu po merr pjesė nė njė seminar pėr ngritjen e kapaciteteve nė udhėheqjen dhe planifikimin e zhvillimit tė sistemit arsimor qė po mbahet nė Uasington nga 3 deri mė 14 tetor.

Sipas organizatorit, qėllimi kryesor i kėtij seminari ėshtė qė tė sigurojė forumit pjesėmarrės shkėmbimin e njohurive tė cilat mund tė ndihmojnė kėto vende pėr tė pėrmirėsuar kualitetin, efikasitetin, paanėsinė dhe qėndrueshmėrinė e arsimit.
 
Seminari do tė jetė njė mundėsi pėr pjesėmarrėsit qė tė shkėmbejnė njohuritė e akumuluara pėr tė adresuar detyrimet kryesore tė qėllimit tė arsimit dhe pėr tė pėrgatitur e implementuar planet strategjike si dhe realizimin e tyre.

Para nisjes prė nė SHBA, ministri Veliu tha se pjesėmarrja nė seminar do tė jetė rast pėr tė zhvilluar kontakte dhe pėr tė kėmbyer pėrvoja tė rėndėsishme me vende tė tjera tė cilat kalojnė nėpėr procese tė ngjashme me kėto qė kalon sistemi ynė arsimor. Po ashtu ai tha se do tė ketė kontakte dhe biseda me partnerė tė tjerė pėr tė gjetur format e bashkėpunimit e tė sigurimit tė mbėshtetjes pėr zhvillimet e mėtejme tė sistemit tonė.

Banka Botėrore pohon se pavarėsisht arritjeve evidente qė janė arritur nė arsim gjatė dekadės sė fundit, vendet me tė hyra tė vogla dhe tė mesme janė qenė duke bėrė pėrpjekje pėr pėrmirėsimin e cilėsisė sė arsimit dhe duke zgjeruar zhvillimin e mundėsive pėrtej arsimimit bazik.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.