|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Shqipėria pėrshėndetur ngritjen e grupit negociator tė Kosovės pėr pėrcaktimin e statusit

 
 

 
Tiranė, 30 shtator 2005 /TN /QIK - Shqipėria ka pėrshėndetur ngritjen e grupit negociator tė Kosovės pėr pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Pėrbėrja e grupit pasqyron njė koncept gjithėpėrfshirės, tha Ministri i Jashtėm shqiptar Besnik Mustafaj.

"Nė emėr tė Qeverisė shqiptare e pėrgėzoj Presidentin Rugova, pėrgėzoj tė gjithė anėtarėt e kėtij grupi dhe forcat politike qė ata drejtojnė dhe shpreh bindjen e thellė se ashtu tė bashkuar, kėto personalitete tė larta politike do tė shkojnė nė negociata plotėsisht tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar ngusht me komunitetin ndėrkombėtar dhe pėr tė dialoguar me vullnet tė mirė me palėn serbe pėr tė gjitha ēėshtjet e trashėguara nga historia", ka thėnė shefi i diplomacisė shqiptare.

Shqipėria mbėshtet opsionin e pavarėsisė sė kushtėzuar pėr Kosovėn, e cila do tė mundėsonte njė mbikėqyrje tė bashkėsisė ndėrkombėtare tė procesit tė pavarėsimit tė plotė tė Kosovės, tha z.Mustafaj. "Kjo ėshtė rruga mė e mirė qė klasa politike e Kosovės tė marrė e bashkuar pėrgjegjėsinė e pazakonshme qė i takon pėrpara popullit pėr tė ardhmen e vendit tė vet", tha ai.

Ministri shqiptar shprehu bindjen e thellė se ashtu tė bashkuar, kėto personalitete tė larta politike do tė shkojnė nė negociata plotėsisht tė gatshėm pėr tė bashkėpunuar ngushtė me komunitetin ndėrkombėtar dhe pėr tė dialoguar me vullnet te mirė me palėn serbe pėr te gjitha ēėshtjet e trashėguara nga historia.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.