|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Presidenti Rugova ka dekoruar Bardhyl Ēaushin me Medaljen e Pavarėsisė

 
 

 
Prishtinė, 3O shtator 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, me dekret tė veēantė e ka dekoruar Profesor Bardhyl Ēaushin me Medaljen e Artė tė Pavarėsisė pėr merita tė Tij pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės gjatė viteve '90.

Ky dekorim bėhet me rastin e gjetjes sė eshtrave dhe varrimit tė Prof. Bardhyl Ēaushit.

Dorėzimi i Medaljes do tė bėhet sė shpejti nė njė ceremoni tė veēantė.
 
 

  
Nė Gjakovė sot u zhvillua ceremonia mortore e varrimit tė 13 martirėve
 
Gjakovė 3O shtator 2005 /TN /QIK - Sot nė Gjakovė u bė ceremonia e varrimit tė 13 e martirėve nga ky qytet, trupat e tė cilėve ditė mė parė u sollėn nga Serbia.
 
Nė mesin e tyre ishte edhe prof. Bardhyl Ēaushi, ish-dekan i Fakultetit Juridik nė Prishtinė dhe veprimtar i njohur i ēėshtjes kombėtare. Me kėtė rast u mbajt njė tubim pėrkujtimor kushtuar prof.Ēaushit, nė tė cilin foli Prof. Fatmir Sejdiu.

Ndėrkaq nė Palestrėn e Sporteve u mbajt njė ceremoni mortore tjetėr kushtuar 13 martirėve, nė tė cilėn foli kryetari i KK tė Gjakovės Aqif Shehu.

Ndėrkaq sot nė Pejė bėhet varrimi i 12 martirėve tė ksaj komune.
 
 

 
Kryeministri ngushėllon familjen e prof. Bardhyl Ēaushit
 
Prishtinė, 3O shtator 2005 /TN /QIK - Kryeministri Bajram Kosumi i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi familjes sė profesor Bardhyl Ēaushit me rastin e identifikimit tė trupit, tė cilin gjatė luftės e patėn kidnapuar forcat vrastare serbe.

"Profesor Ēaushi ishte njė intelektual i kalibrit tė lartė, i cili gjithė jetėn e vet punoi pėr edukimin e rinisė kosovare, si dhe punoi me pėrkushtim nė vėnien e bazave tė shtetėsisė sė Kosovės.
 
Profesor Ēaushin do ta kujtojmė pėrherė nė Kosovė si pedagog dhe si njėri nga veprimtarėt mė tė dalluar politik tė viteve 90 ta, i cili kudo qė paraqitej ngjallte shpresė dhe optimizėm", thuhet nė telegramin e kryeministrit Kosumi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.