|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Kosumi u bėri thirrje arsimtarėve qė tė mos nguten me greva

 
 

 
Prishtinė, 30 shtator 2005 /TN /QIK - Kryeministri Bajram Kosumi tha se Qeveria e ka tėrhequr nė rishqyrtimin sistemin e pagave dhe u bėri thirrje arsimtarėve qė tė mos nguten me greva, pasi sipas tij ky problem nuk mund tė zgjidhet duke bėrė greva dhe protesta.

Ai tha se grupet punuese janė duke bėrė analizėn e sistemit tė ri tė pagave, duke parė saktėsisht se ku janė lėshimet dhe sa para duhen shtesė pėr ta bėrė kėtė dhe a mund ta pėrballojė buxheti i Kosovės kėtė sistem tė ri, apo duhet ta ndryshojmė dhe ta reduktojmė vende-vende. Kryeministri Kosumi i bėri kėto komente pas takimit tė KEF-it.
 

BSPK ja shpall grevė tė pėrgjithshme mė 3 tetor
 
Prishtinė, 30 shtator 2005 /TN /QIK - Kryesia Ekzekutive e BSPK sė pas shqyrtimit tė kėrkesave tė disa sindikatave tė pavarura pėr mbajtjen e grevės, vendosi qė ta riaktivizojė vendimin mbi pezullimin e grevės sė datės 9 qershor 2005, si reagim i moszbatimit tė marrėveshjeve tė nėnshkruara nga Qeveria e Kosovės.

Pra, me kėtė BSPK ja shpall grevė mė 3 tetor 2005, me theks tė veēantė nė shėrbimet civile tė Kosovės dhe nė ndėrmarrjet publike.

Kėrkesat e grevės do tė jenė vetėm dy: zbatimi i Kontratės Kolektive me anekset plotėsuese dhe nivelimi i pagave nė shėrbimet civile, nė mėnyrė retroaktive prej 1.07.2005.

Pėr organizimin e grevės mė 3 tetor, Kryesia Ekzekutive e BSPK sė zgjodhi edhe Kėshillin Grevist, tė cilėn e pėrbėjnė pesė pėrfaqėsuesit e shėrbimeve civile dhe atyre publike, si dhe njėri nga nėnkryetarėt e BSPK sė.
 
Kėshilli Grevist sot do tė mbajė konferencė me gazetarė, ku do tė precizojė mėnyrėn dhe modalitetet e organizimit tė grevės nė shėrbimet civile dhe ato publike nė Kosovė.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.