|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria e Kosovės dhe UNMIK-u dėnojnė ashpėr sulmin ndaj Dejan Jankoviqit

 
 

 
Prishtinė, 29 shtator 2005 /TN /QIK - Qeveria e Kosovės nėpėrmjet njė komunikate ka dėnuar ashpėr sulmin ndaj komandantit tė SHPK-sė pėr rajonin e Gjilanit, duke duke thėnė se aktet e tilla kriminale janė njė porosi e dėmshme, tė cilat Qeveria dhe populli i Kosovės i vlerėson tė papranueshme dhe janė nė kundėrshtim me angazhimet e tyre pėr njė shoqėri tė lirė e demokratike.

"Qeveria e Kosovės kėrkon nga organet pėrgjegjėse qė tė angazhohen me ngulm pėr zbardhjen sa mė tė shpejtė tė kėtij rasti dhe zėnien e autorėve tė kėtij sulmi para drejtėsisė, ndėrsa policit tė plagosur i dėshiron shėrim tė shpejt dhe kthim nė detyrėn e tij nė shėrbim tė mbrojtjes sė rendit nė Kosovė", thuhet ndėr tė tjera nė reagimin e Qeverisė.

Sulmin ndaj Dejan Jankoviqit e ka dėnuar ashpėr edhe shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen, duke e quajtur si akt brutal kriminal.
 
 


KMDLNJ dėnon sulmin ndaj kolonelit tė SHPK sė Dejan Jankoviq

Prishtinė, 29 shtator 2005 /TN /QIK - KMDLNJ dėnon sulmin ndaj kolonelit tė SHPK sė Dejan Jankoviq, tė cilin e cilėson jo vetėm si sulm ndaj policisė, por edhe sulm ndaj institucioneve tė Kosovės.

KMDLNJ pėrkujton se ēfarėdo sulmi ndaj qytetarėve tė Kosovės ėshtė i patolerueshėm, aq mė tepėr kur ato janė tė drejtuara ndaj pėrfaqėsuesve tė organeve tė sigurisė, pėrkatėsisht institucioneve tė Kosovės.

KMDLNJ kėrkon angazhim maksimal tė organeve pėrkatėse pėr ndriēimin e kėtij sulmi dhe tė akteve tė tjera kriminale dhe vėnien e autorėve tė tyre para organeve tė drejtėsisė.

 

 
Persona tė panjohur kanė plagosur komandantin e SHPK-sė pėr rajonin e Gjilanit Dejan Jankoviq
 
Kaēanik, 29 shtator 2005 /TN /QIK - Persona tė paidentifikuar kanė shtėnė me armė zjarri mbi veturėn e komandantit tė SHPK-sė pėr rajonin e Gjilanit, kolonel Dejan Jankoviqit. Sulmi ka ndodhur nė Kaēanikun e Vjetėr derisa Jankoviq po kalonte me veturėn e tij zyrtare, ka bėrė tė ditur zedhėnėsi i policisė Refki Morina.
 
Ai ka thėnė se Jankoviq ėshtė plagosur lehtė nė dorė dhe gjendja e tij ėshtė jashtė rrezikut pėr jetė.
Njėsiti hetimor i policisė ka filluar hetimet pėr kėtė rast.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.