|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Maēkaticė janė djegur kufomat e shqiptarėve tė Kosovės, por dėshmitarėt frikohen tė dėshmojnė

 
 

 
Novi Sad, 29 shtator 2005 /TN /QIK - Avokati i Fondit pėr Drejtėn Humanitare (FDH), Dragolub Todoroviq, ka deklaruar se dėshmitarėt e krimit nė Maēkaticė, ku dyshohet se njė njė fabrikė janė djegur kufomat e shqiptarėve tė Kosovės, por dėshmitarėt po frikėsohen tė dėshmojnė publikisht.

"Ky krim ka ndodhur, ekzistojnė dėshmitarėt, por ata kanė frikė tė dėshmojnė publikisht me emėr e mbiemėr", i deklaroi njė agjencie serbe, avokati Todoroviq. Ai mė tej ka vlerėsuar se organet shtetėrore nuk kanė bėrė aq sa duhet pėr tė hetuar seriozisht rastin Maēkatica dhe ka vlerėsuar se autoritetet po pėrpiqen qė tėrė kėtė rast ta fshehin.

Fondi pėr Drejtėn Humanitare nė fund tė vitit tė kaluar kishte konstatuar se nė furrnaltat e fabrikės sė Maēkaticės nė mėnyrė sistematike janė djegur kufomat e shqiptarėve, tė cilėt forcat ushtarake dhe policore serbe i kishin vrarė gjatė luftės nė Kosovė. Sipas kėtij Fondi kufomat janė djegur nė maj tė vitit 1999 gjatė bombardimeve tė NATO-s.

Fondi pėr Drejtėn Humanitare thotė se organizatorė kryesorė tė kėtij aksioni ishin zyrtarė tė lartė politikė dhe policorė tė Serbisė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.