|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Juristėt serbė thonė se modeli i propozuar pėr Kosovėn nuk ėshtė parė askund nė botė

 
 

 
Beograd, 2 shtator 2005 /TN /QIK - Duke komentuar formulėn e Beogradit "mė shumė se autonomi, mė pak se pavarėsi", sipas sė cilės Serbia do tė ruante sovranitetin, kurse Kosova do tė kishte pushtetin legjislativ e gjyqėsor, juristėt serbė thonė se njė model i tillė nuk ėshtė parė askund nė botė.

Kryetari i Gjykatės Kushtetuese tė Serbisė Slobodan Vukēeviq thotė se zgjidhjen qė e ka ofruar Sanda Rashkoviq Iviq, ėshtė jashtė ēdo standardi tė njohur nė historinė e shteteve.

"Ky ėshtė njė formulim mjaft ekstrem i imponuar me zhvillimin faktik tė situatės", vlerėson ai.

Ndėrkaq Stefan Liliq, profesor i Fakultetit Juridik nė Beograd thotė se zgjidhja e statutusit tė Kosovės ėshtė ēėshtje politike e jo juridike. Sipas tij, ėshtė vėshtirė tė kuptohet konstruksioni qė Serbia tė ketė sovranitetin nominal mbi Kosovėn, kurse Kosova tėrė pushtetin. "Kjo s'ėshtė pėrsiatje reale. Pėrse dikush do tė pranonte tė mbetet nė kuadėr tė Serbisė, ndėrsa e ka mėvetėsinė", pyet Liliq.

Profesori i sė drejtės ndėrkonmbėtare Vojin Dimitrijeviq konsideron se e vetmja zjidhje e cila do tė pėrputhej nė propozimin e Sanda Rashkoviqit, ėshtė qė Kosova tė jetė njėsi federale.

"Kjo do tė ishte ruajtje e sovranitetit tė jashtėm. Serbia nė emėr tė Kosovės do tė kryente punėt e jashtme, kurse Kosova nuk do tė kėrkonte pėrfaqėsitė e saja diplomatike dhe valutėn. Nuk do tė mund tė ratifikonte marrėveshje ndėrkombėtare, por do tė nxirrte ligje dhe do tė organizonte administratėn.
 
Por vėshtirė mund tė flitet pėr sovranitetin e Serbisė nėse Kosova do tė kishte gjykatėn e saj supreme", thotė Dimitrijeviq.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.