|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Daci tha se sendėrtimi i pavarėsisė nuk do tė jetė meritė vetėm e pozitės apo opozitės

 
 

 
Prishtinė, 29 shtator 2005 /TN /QIK - Pas njė takimi qė pati sot me shefin e UNMIK-ut, kryeparlamentari Nexhat Daci deklaroi se Kosova do tė hyjė e bashkuar nė procesin e pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar, duke i cilėsuar si lojė optike fėrkimet e subjekteve politike tė shprehura nė Kuvend.

Pasi pėrsėriti se pavarėsia ėshtė e panegociueshme, Daci tha se realizimi i saj nuk do tė jetė meritė vetėm e pozitės apo opozitės.

"Kosova nuk ėshtė e pėrgatitur ta negociojė me askėnd pavarėsinė e saj. Kjo duhet tė jetė linja nėn tė cilėn nuk ka mandat askush nė institucionet e Kosovės. Harta deri te arritja e saj duhet tė diskutohet fuqishėm me bashkėsinė ndėrkombėtar", u shpreh kryeparlamentari Daci pas takimit me shefin e UNMIK ut, Soren Jesen Petersen.

Daci tha se Kosova gėzon mbėshtetje tė fuqishme tė bashkėsisė ndėrkombėtare edhe pėr kėtė pjesė tė mbetur tė procesit dhe se tė gjitha pėrpjekjet tani janė pėrqendruar nė konsolidimin e njė ekipi tė pėrbashkėt.
Ndėrkaq, shefi i UNMIK ut ēmoi se roli i Kuvendit nė kėtė fazė ėshtė shumė i rėndėsishėm, por kėrkoi qė nė proces tė kyēen edhe pakicat dhe grupet e shoqėrisė civile. Ai u bėri thirrje tė gjithė faktorėve qė tė mos humbet kohė nė kėtė drejtim.

"U bėj thirrje tė gjitha partive politike dhe udhėheqėsve qė tė fillojnė pėrgatitjet pėr diskutimet e rėndėsishme mbi statusin, duke mos harruar se ka ende shumė punė pėr t'u bėrė".

Kryeparlamentari Daci bėri tė ditur se nė kuadėr tė pėrgatitjeve pėr statusin do tė formohen disa grupe punuese, si pėr riparimet e luftės, pėr tė drejtat e pronės, pėr obligimet ndėrkombėtare, pėr mbrojtjen e trashėgimisė kulturore tė minoriteteve, e tė tjera.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.