|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Fakultetet e mėsuesisė dhe tė drejta e njeriut

 
 

 
29 shtator 2005 /TN
 
Ēerēiz Loloēi
 
Ėshtė zhvilluar dje konferenca kombėtare “Tė drejtat e njeriut nė universitete” ku kanė marrė pjesė pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, tė ministrisė sė Arsimit, tė botės akademike universitare dhe Institutit tė Studimeve Pedagogjike. Drejtore e QSHDNJ-sė, Kozara Kati, nė fjalėn e mirėseardhjes, ka shpjeguar detaje nga ky projekt pesėvjeēar qė synonte tė implementonte tė drejtat e njeriut nė tė gjitha ciklet shkollore por sidomos nė fakultetet e mėsuesisė nė sistemin universitar.
 
Nėn moderimin e prof.Maringlen Spiro, kanė referuar specialistėt e tė drejtave tė njeriut Yllka Hida, Ema Tėrshana, Robert Xhedija, Erleta Mato, ndėrsa e kanė pasuruar kėtė konferenvė edhe diskutime tė dekanėve tė universiteteve nė Shkodėr, Korēė, Vlorė, Elbasan, Gjirokastėr si dhe drejtues tė shkolave tetėvjeēare dhe tė mesme nga disa rrethe tė vendit. Konferenca rekomandon disa propozime qė do t’u dėrgohen shkollave tė larta, drejtorive arsimore, ministrisė sė Arsimit
dhe komisionit parlamentar tė arsimit.  
 
Organizatorėt e kėtij projekti thonė se QSHDNJ-ja ka nisur qysh prej 1993-shit qė tė pėrfshijė tė drejtat e njeriut nė lėndė tė ndryshme nė ciklin e ulėt dhe tetėvjeēar. Mė pas, nė vitin 2000 ky program u shtri nė nivelet universitare, nė fakultetet pedagogjike.
 
Njė nga projektet qė QSHDNJ-ja zbaton qė nga viti 2000, ėshtė “Edukimi me tė drejtat e njeriut nė universitete”. Ky projekt ka gjetur shtrirje nė rrethet Shkodėr, Elbasan, Gjirokastėr, Vlorė dhe Korēė. Shoqėria e hapur demokratike dikton koncepte dhe vlera konkuruese pėr tė cilat QSHDNJ-ja ėshtė investuar prej vitesh nė programin “Edukimi me tė Drejtat e Njeriut”. Nė kuadėr tė kėtij programi janė ofruar dhe janė pranuar modele, nė lidhje me metodologjitė dhe taktikat bashkohore konfort me stadartet ndėrkombėtare.
 
Sot, kėto standarde janė pjesė e sistemit arsimor nė vend. Gjatė kėtyrė 12-viteve, nė kuadėr tė programit “Edukimi me tė drejtat e njeriut”, QSHDNJ ka sjellė disa ndryshime tė konsiderueshme. Njė vend tė rėndėsishėm nė kėtė projekt kanė zėnė trajnimet qė synonnin pėrfshirje morale, praktike dhe institucionale. Komuniteti i mėsuesve i pranoi nė mėnyrė tė natyrshme format e reja me tė cilat u trajnuan. Trajnimet sollėn jo vetėm njohuri pėr bazėn e tė drejtave tė njeriut, por dhe forma interaktive dhe metodologji e taktika tė reja.
 
Zhvillimi i projektit ka sjellė edhe ndryshime tė tjera si pėrfshirja nė kurrikulėn zyrtare tė ciklit tė ulėt, tetėvjecar dhe nė atė universitar (fakultetet pedagogjike) tė lėndėve pėr tė drejtat e njeriut; ngritja dhe zhvillimi i burimeve njerėzore e qendrave pėr tė drejtat e njeriut me njė shpėrndarje nė tė gjithė vendin si dhe zhvillimi i ekspertizės pėr edukues dhe aktivistė pėr tė drejtat e njeriut. Nga ky projekt u mbėshtetėn 43 shkolla tetėvjeēare nė tė gjithe vendin, tė cilat u transformuan nė 43 shkolla pilot pėr edukimin e tė drejtave tė njeriut.
 
QSHDNJ-ja, thonė organizatorėt ka njė eksperiencė 13 vjecare bashkėpunimi dhe kooperimi me Ministrinė e Arsimit dhe te Shkencės, me institute te ndryshme kombėtare, me universitetet e tė gjitha rretheve (fakultetet pedagogjike), me shkollat 8-vjeēare si dhe me aktorė tė komuniteteve tė ndryshme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.