|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Pėr pacientėt e zemrės njė aparaturė qė kuron pa nevojėn e operacionit

 
 

 

28 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (27.09.2005)

Pėr pacientėt qė vuajnė nga zemra, ankthi i sėmundjes shtohet edhe mė shumė nga frika sesi do tė shkojnė operacionet e mundshme. Por tani tė paktėn nė disa raste kjo mund tė shmanget me njė mjekim tė ri qė nuk pėrdor kirurgjinė. Bėhet fjalė pėr njė aparaturė qė rregullon pulsin. Ndėrkohė robotėt kanė filluar tė bėhen tė dobishėm nė gjithnjė e mė tepėr fusha. Tani ata kanė filluar tė punėsohen, nėse mund tė shprehemi kėshtu, nė spitale nė mbarė Shtetet e Bashkuara, ku po pėrdoren pėr tė ndihmuar nė operacione. Njė spital nė shtetin veriperendimor tė Washingtonit por i pėrdor robotėt pėr kirurgjinė gjinekologjike.

Kur muskuli i zemrės nuk furnizohet me gjak tė mjaftueshėm, shkaktare janė zakonisht njė ose mė shumė arterie tė bllokuara tė zemrės. Nėse nuk mjekohet, kjo mund shkaktojė infarkt. Mėnyra e mjekimit mund tė jetė nga ilaēet deri tek kirurgjia. Por tani ka njė teknologji tė re EECP, njė aparat njė rregullon pulsin nga jashtė dhe qė mund tė pėrdoret sė bashku me llojet e tjera tė mjekimit. Kjo lloj aparature ėshtė si mbėshtjellėse qė fryhet fillimish nė kyēet e kėmbėve, pastaj tek kofshėt dhe pastaj nė tė ndenjura kur zemra ėshtė duke pushuar. Kjo copė mbėshtjellėse shfryhet para se zemra tė mblidhet  dhe bėn qė tė ulė rezistencėn nė aortė ku zemra duhet ta shpėrndajė gjakun.

Shtimi i rrjedhės sė gjakut nė zemėr siguron sasinė e oksigjenit pėr tė cilėn ka nevojė zemra. Procedura shkakton gjithashtu prodhimin e disa hormoneve natyrore qė stimulojnė rritjen e enėve tė gjakut dhe zgjerimin e tyre nė mėnyrė qė nė muskulin e zemrės tė rrjedhė mė shumė gjak.

“Kjo procedurė tė lejon tė qetėsohesh dhe ta lėsh atė tė bėjė punėn e vet.”

Pacientėt i nėnshtrohen procedurės pėr njė orė nė ditė pėr shtatė javė rresht nga njė orė ēdo ditė. Pjesa mė e madhe e tyre u kthehen jetės aktive dhe shumė prej tyre i ndiejnė rezultatet para pėrfundimit tė procedurės.

“Ndjehem shumė mirė. Faktikisht, pas javės sė parė unė kisha mė shumė energji.”

Kardiologu amerikan Jay Chappell thotė se pacientėt e tij pėrmirėsohen shumė pas kėsaj procedure. 

“Kjo ėshtė terapia mė e ēuditshme qė unė kam bėrė ndonjėherė. Dhe gjėja mė ēuditshme ėshtė se funksionon shumė mirė.” 

Po rreziqet?

“Kjo procedurė nuk ka asnjė rrezik”, thotė kardiologu.

Studimet rreth kėsaj procedurė vazhdojnė ende, por deri tani, kjo terapi ėshtė mjaft e sukseshme.

 

Robotėt, ndihmėsit e rinj tė kirurgėve

Gjithnjė e mė shumė spitale nė mbarė Shtetet e Bashkuara po pėrdorin robotėt pėr tė ndihmuar nė operacione. Njė spital nė shtetin veriperendimor tė Washingtonit por pėrdor tani robotėt pėr kirurgjinė gjenekologjike.

Operacioni ėshtė njė pėrvojė qė shkakton ankth tek pacientėt. Ndihma e njė roboti nė operacion mund ta shtojė edhe mė shumė frikėn e pacientit – veēanėrisht tani qė robotėt lejohen tė kryejnė rol nė detyrėn delikate tė operacioneve gjinekologjike. Por specialistėt thonė se operacioni robotik ėshtė i sigurtė.

Krahu robotik ka rreze mė tė gjerė veprimi sesa dora e njeriut dhe mund tė shkojė aty ku kjo e fundit nuk mundet.

Kirurgjia robotike krijon mundėsinė e prerjeve tė vogla kėshtu qė edhe plagėt janė tė vogla. Pacientėt nuk kanė pse tė shqetėsohen pasi mjekėt kanė gjithēka nėn kontroll. Roboti ėshtė thjesht njė ndihmės pėr kirurgun John Lenihan.

“Roboti nuk kryen operacionin, atė e kryen kirurgu qė ėshtė nė kontroll tė gjithēkaje. Roboti thjesht mban instrumentat. Dhe me thėnė tė drejtėn roboti mund ti mbajė ato nė mėnyrė mė tė qėndrueshme sesa kirurgu”, thotė doktori Lenihan.

Betsy McGuire-Robinson sapo ka kryer njė operacion robotik dhe nuk ėshtė e shqetėsuar.

“Mjeku ėshtė aty dhe tė gjitha veprimet bėhen nėn kontrollin e tij. Roboti nuk rezikon asgjė”, thotė ajo.

Ka shpresa se njė ditė kirurgjia robotike do tė pėrpunohet aq sa tė mund tė hyjė edhe nė operacionet e trurit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.