|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Rexhep Qosja: Shqiptarėt janė gati tė japin provimin e demokracisė

 
 

 

28 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (27.09.2005)

Ndėrsa shqiptarėt nė Kosovė janė nė pritje tė raportit tė tė dėrguarit tė posaēėm tė Kombeve tė Bashkuara Kai Aide pėr vlerėsimin e standardeve, duket se tani qė Kosova po i afrohet procesit tė pėrcaktimit tė statusit tė saj, problemet nuk janė tė pakta. Partitė e ndryshme shqiptare, sa ē'janė tė bashkuara nė synimin e tyre final, nė atė tė pavarėsisė, po aq janė tė ndara nė disa aspekte tė tjera tė procesit.

Zėri i Amerikės: Profesor,  takimi qė Kryetari i parlamentit kėrkoi (tė martėn) me pėrfaqėsues tė forcave politike, dėshtoi. Pėr shumė vetė nga jashtė, duket disi e ēuditshme qė ndėrsa po afrohet procesi, qė nė hapin e parė, atė tė formimit tė delegacionit, po ndodhin pengesa. Para disa ditėsh zv/administratori Larry Rossin tha se "kredibiliteti i delegacionit do tė varet nga shkalla e pėrgatitjes sė tij". Sa vonė ėshtė Kosova me pėrgatitjet pėr bisedimet ?

Rexhep Qosja: Edhe vetė pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės kanė thėnė ditėt e fundit se nuk janė plotėsisht tė pėrgatitur pėr bisedimet, nuk i kanė bėrė pėrgatitjet e duhura. Mė nė fund kjo po shihet edhe nė pėrpjekjet e tyre jo shumė tė suksesshme qė tė pėrbėjnė delegacionin pėr bisedime dhe grupet qė do ta shoqėrojnė kėtė delegacion.

Zėri i Amerikės: Profesor, ēfarė po i pengon partitė politike nė Kosovė qė tė ecin mė shpejt, nė kėto momente kur kjo thirrje po bėhet nga tė gjithė tė tjerėt?

Rexhep Qosja: Janė disa mosmarrėveshje mes tyre, mosmarrėveshje nė lidhje me pėrbėrjen e delegacionit, nė lidhje me kėshillin konsultativ dhe mosmarrėveshje qė partitė politike kanė edhe pėr ēėshtje tė ndryshme. Mė nė fund janė edhe mosmarrėveshje qė burojnė nga i ashtuquajturi konflikt i interesave.

Zėri i Amerikės: Sa tė thella janė mosmarrėveshjet mes partive politike zoti Qosja?

Rexhep Qosja: Mosmarrėveshje rreth statusit pėrfundimtar tė Kosovės, nuk mund tė ketė natyrisht. Tė gjitha partitė politike shqiptare nė programet e tyre e kanė tė theksuar pavarėsinė e Kosovės. Mund tė ketė mosmarrėveshje rreth procedurave tė ndryshme dhe rreth ambicjeve tė partive pėr pjesėmarrje nė delegacionin pėr bisedime. Mosmarrėveshje ka edhe rreth ēėshtjeve tė tjera, qė janė ēėshtje tė interesave tė tyre, mosmarrėveshje qė burojnė nga konflikti i interesave.

Megjithatė kėto janė mė shumė mosmarrėveshje tė sipėrfaqshme sesa nė esencė. Mė nė fund ato duken se kanė mosmarrėveshje rreth disa problemeve, por nė esencė, ato kanė marrėveshje nė heshtje pėr njė varg problemesh,  siē janė problemi i krimit tė organizuar, ai i korrupsionit, nepotizmit, kontrabandės, e probleme tė tjera tė veprimeve tė ashtuquajtura tė jashtėligjshme. Pra kėtu ato flasin pėr mosmarrėveshje, por nė esencė, nuk kanė mosmarrėveshje.

Zėri i Amerikės: Profesor, gjithė kėto probleme qė shtruat ju, gjithė kėto vėshtirėsi, sa mund ta dėmtojnė seriozitetin e delegacionit tė Kosovės qė pritet tė fillojė bisedimet?

Rexhep Qosja: Mund ta dobėsojnė. Mund tė mendojmė se ėshtė e drejtė e qeverisė qė ka dalė nga zgjedhjet e pėrgjithshme qė tė formojė delegacionin. Mė nė fund qeveria ėshtė institucioni kryesor i Kosovės qė merr vendimet, qė zbaton ligjet, qė i pėrgjigjet kuvendit dhe ėshtė e drejtė e saj mė nė fund ta formojė delegacionin dhe tė marrė mbi vete pėrgjegjėsinė.

Megjithatė interesat e tanishme dhe interesat historike tė Kosovės kėrkojnė qė tė formohet njė delegacion sa mė komplet, njė delegacion prej njerėzish tė aftė, tė pėrgatitur, me dituri dhe kulturė politike dhe qė i njohin problemet nė pėrgjithėsi dhe qė janė tė gatshėm, tė barabartė nė pėrgatitjet e tyre pėr tė hyrė nė bisedime me kėdo qoftė.

Kjo do tė thotė se ėshtė nė interesin e tanishėm dhe historik tė Kosovės, qė tė bėhet njė delegacion sa mė i pėrgatitur dhe njė delegacion i tillė mund tė pėrbėhet prej partive tė ndryshme politike, pavarėsisht janė apo jo nė parlament, prej pėrfaqėsuesve tė shoqatave civile dhe prej individėve tė ndryshėm dhe tė institucioneve tė ndryshme.

Zėri i Amerikės: Profesor Qosja, njė nga elementėt kryesorė nė bazė tė tė cilit vlerėsohet Kosova sot, ėshtė ai i qėndrimit ndaj pakicės serbe. Dy popujt kanė njė histori tė gjatė armiqėsish me njeri-tjetrin. Por sot kur Kosova ndodhet mė pranė se kurrė nė histori pėr realizimin e aspiratave tė saj, a ėshtė shoqėria e pėrgatitur pėr t'i pranuar serbėt pa paragjykime si bashkė-qytetarė.

Rexhep Qosja: Qėndrimi i shqiptarėve ndaj pakicave kombėtare e atyre serbe nuk ėshtė ashtu siē e paraqesin disa media apo disa individė nė botė. Mosdurimi dhe urrejtja e treguar menjėherė pas luftės, natyrisht si pasojė e krimeve qė kishin bėrė forcat policore ushtarake e paraushtarake serbe nė Kosovė, nė njė masė tė madhe janė tejkaluar. Nė institucionet politike dhe kulturore tė Kosovės, nė spitale, lokale e kudo sot shihen bashkė serbėt e shqiptarėt.

Numri mė i madh i shqiptarėve e ka kuptuar se provimin e demokracisė, tė kulturės demokratike, tė shtetit juridik, shqiptarėt e japin vetėm me qėndrimin e tyre demokratik ndaj pakicave e prandaj edhe ndaj serbėve. Dhe kėtė provim tani shqiptarėt duan ta japin dhe po e japin. Ju mund tė thoni se megjithatė pėr pesė vjet janė kthyer pak serbė nė Kosovė. Vėrtetė kėshtu ėshtė, megjithatė zyrtarėt shqiptarė po bėjnė ēdo pėrpjekje qė tė kthehen serbėt nė Kosovė sa mė shumė.

Por kthimi apo moskthimi i tyre nuk varet prej shqiptarėve, por nė radhė tė parė prej vetė serbėve. Njė numėr i madh nuk mund tė kthehen pėr shkak tė rolit tė vetė nė luftėn nė Kosovė. Kurse njė numėr tjetėr, ndoshta njė numėr mė i madh i serbėve, nuk kthehet pėr shkak se ende nuk ėshtė nė gjendje tė pajtohet me realitetin e sotėm kosovar e sidomos me ardhmėrinė e pashmangshme tė Kosovės sė lirė e tė pavarur.

Zėri i Amerikės: Profesor Qosja, nė Kosovė sot duket se mbizotėron mendimi i politikanėve dhe pak dėgjohet opinioni i intelektualėve apo shoqėrisė civile. Pėrse ndodh kėshtu?

Rexhep Qosja: Po ėshtė e vėrtetė se pak dėgjohet mendimi i intelektualėve, mbizotėron mendimi i politikanėve. Nė jetėn shoqėrore nė Kosovė ėshtė krijuar aleancė mes pushtetit dhe mediave dhe kjo aleancė nė mėnyrėn mė tė palejueshme e uzurpon sovranitetin e popullit. Ne e dimė se sovraniteti i takon popullit, por kjo aleancė e ka uzurpuar dhe po e shpėrdoron kėtė sovranitet, prandaj nėn presionin e kėtij uzurpimi, nuk u lejohet intelektualėve tė paraqiten nė media dhe nuk u lejohet mė nė fund pjesėmarrja nė jetėn publike lirisht dhe nė mėnyrė krijuese, siē duhej t'u lejohej.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.