|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova priti amdiralin Urlih, komandant i Forcave Detare pėr Evropė

 
 

 
Prishtinė, 28 shtator 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot admiralin amerikan Hari Urlih (Harry G. Ulrich), komandant i Forcave Detare Amerikane pėr Evropė, njėkohėsisht dhe komandant i Komandės sė Forcės sė Bashkuar Aleate (tė NATO s) me seli nė Napoli.

Presidenti Rugova dhe admirali Urlih biseduan pėr gjendjen aktuale nė Kosovė, e cila u vlerėsua e mirė dhe stabile.

Pas takimit Presidenti Rugova, pasi e falenderoi admiralin e NATO-s pėr kujdesin qė po tregon pėr Kosovėn, dhe lavdėroi punėn e KFOR-it tė cilėn e vlerėsoi tė shkėlqyeshme.

Presidenti Rugova tha se ėshtė duke u pritur raporti i ambasadorit Aide pėr vlerėsimin e standardeve nė mėnyrė qė tė fillojnė bisedat pėr pavarėsinė e Kosovės, duke e cilsuar kėtė si rrugė ndėrkombėtare. Ai pėrsėriti kėrkesėn e tij pėr njohje direkte tė pavarėsisė nga SHBA tė dhe Unioni Evropian, sepse siē tha, kjo do ta qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės.
 
Nė kėtė takim ėshtė folur edhe pėr pėrgatitjet qė po bėhen pėr pėr formimin e delegacionit tė Kosovės pėr bisedimet e mundshme pėr pavarėsinė. Nė kėtė drejtim, tha Presidenti, do tė punohet si ekip pėr tė mirėn e Kosovės dhe pėr tė mirėn e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, duke shprehur bindjen se kjo tė kururėzohet me pavarėsinė e Kosovės.Admirali Ulrih tha se NATO nuk pret tensionim tė situatės sė sigurisė nė Kosovė gjatė negociatave tė mundshme pėr statusin politik tė Kosovės.
 
Ai tha se KFOR i do tė vazhdojė punėn pėr tė garantuar njė mjedis tė qetė dhe tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt e vendit. "Edhe gjatė bisedave pėr statusin KFOR i do tė kryejė misionin e vet brenda Kosovės," tha admirali Ulrich, duke shprehur kėnaqėsi pėr informacionet qė tha se i ka marrė nga kryetari Rugova pėr gatishmėrinė e palės kosovare pėr tė pėrballuar me sukses sfidėn e procesit tė pėrcaktimit e statusit politik.

Admirali Ulrih gjatė ditės do tė takohet edhe me Kryeministrin e vendit, liderėt e partive opozitare etj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.