|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Petersen e Kosumi pėrshėndetėn miratimin e deklaratės sė Presidentit Rugova nė Kuvendin e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 28 shtator 2005 /TN /QIK - Kryeadministratori Soren Jesen Petersen dhe Kryeministri Bajram Kosumi pėrshėndetėn miratimin e deklaratės sė Presidentit Ibrahim Rugova nė Kuvendin e Kosovės.

Petersen tha se procesi i statusit i takon tėrė shoqėrisė dhe mirėpret nismėn pėr pėrfshirjen e minoriteteve dhe tė shoqėrisė civile nė grupet punuese pėr statusin.

Ndėrkaq Kosumi tha se miratimi i sotėm i jep shtytje fillimit tė punės pėr negociatat rreth statusit, duke u zotuar pėr vazhdimin e angazhimit tė Qeverisė nė pėrmbushjen e standardeve.
 
"Nė qeveri jemi duke e menduar njė formė tė organizimit tė njė nėngrupi, ose nė njė formė tjetėr qė ende ėshtė e padefinuar, ku do tė pėrfshihen pėrfaqėsuesit e tė gjitha minoriteteve dhe tė strukturave tė tjera tė shoqėrisė, tė cilat do tė marrin pjesė nė hartimin e tė gjitha dokumenteve gjatė kėtij procesi", tha kryeministri Kosumi, duke theksuar se Kosova po hyn nė fazėn mė tė rėndėsishme pėr ardhmen e saj.

Petersen pėrshėndeti nismėn e qeverisė pėr pėrfshirjen e pakicave nė procesin negociator, duke thėnė se ky proces i takon tėrė shoqėrisė kosovare si dhe komuniteteve.

"Kosova dhe pėrgatitjet pėr status nuk u takojnė vetėm disa udhėheqėsve politikė, ndonėse ata kanė rol shumė tė rėndėsishėm. Por ky proces i takon tėrė shoqėrisė kosovare dhe kjo do tė thotė, tė gjitha komuniteteve, pėrfshi pakicat dhe tė gjitha grupet e shoqėrisė civile. Prandaj e mirėpres kėtė iniciativė tė qeverisė".

Po ashtu Petersen shprehu bindjen se Kosova do tė shkojė e bashkuar nė bisedimet pėr statusin.
  
Nė lidhje me abstenimin e sotėm tė deputetėve tė opozitės gjatė votimit tė deklaratės sė Presidentit Rugova, shefi i UNMIK-ut tha se nuk mund ta marrė memend se dikush nė Partinė Demokratike tė mos synojė tė jetė pjesė e procesit drejt statusit tė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.