|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Depresionalizimi i njeriut nė komunizėm: fenomen sociologjik apo dimension psikologjik?

 
 

 
28 shtator 2005 / TN
 
Nga Gentian Vyshka
 
Qė me qenien njerėzore ka ndodhur diēka e veēantė gjatė gjysmėshekullit tė diktaturės komuniste, ky ėshtė njė konkluzion gjerėsisht i pranuar. Ēėshtja e vetme mbi tė cilėn ėshtė pėrsiatur vazhdimisht, ėshtė se ē’ndryshime u realizuan, ēfarė ishte ajo trysni qė bėri tė mundur dhe nė cilat forma u punua me njeriun, i cili, mė sė fundi, u formatua sipas modeleve diktatoriale komuniste?
 
Nėse periudha gjysėmshekullore e komunizmit nė Shqipėri prodhoi njė njeri tė modelit tė caktuar, ėshtė njė hipotezė e cila duhet provuar. Ekziston njė bindje sociologjike, por jo njė studim i mirėfilltė. Komunizmi gjysėmshekullor nuk prodhoi ndryshime antropologjike, mė sė shumti ai mund tė ketė influencuar modelet e sjelljes. Ėshtė folur gjerėsisht pėr tė ashtuquajturin homo sovieticus. Pak e qartė ėshtė nėse ka njė homo neo- albanicus, po edhe nėse ekziston njė i kėtillė, ai ndoshta jo dosmosdoshmėrisht ėshtė formuar vetėm nėn trysninė e komunizmit.
 
Eugenijus Laurinaitis (Universiteti i Vilnius), tek punimi i tij “Forma tė reja tė trajnimit psikanalitik”, radhit nė mėnyrė interesante disa dallime ndėrmjet homo sovieticus dhe homo democraticus, pėrkthyer mot-ą-mot nė tabelėn nė vijim:
 
Po tė hiqnim disa paralelizma, sidokudo tė pėrafėrta, midis homo sovieticus dhe qenies sė parasupozuar homo neo-albanicus, ne do tė na duhet tė pėrqasim kėto ndryshime karakteriale dhe tė qėmtojmė nėse ato kanė qenė apo jo tė pranishme tek njeriu i ri i Shqipėrisė komuniste: neo-albanicus.
 

Ndryshimet nė tiparet kryesore karakteriale tė njeriut nė dy sisteme sociale tė dhėna

Homo sovieticus Homo democraticus
Frikė Besim
Vartėsi Liri
Shmangie Pėrfshirje sociale
Mosekspozim Ekspozim social
Bindje Antagonizėm
Heshtje Dialog
 
 
E para: a kishte frikė shqiptari gjatė periudhės komuniste?
E dyta: a ishte i varur ai prej diēkaje, qoftė kjo ideologji, pushtet i prekshėm, organizėm fluid, shprese tė paqenė e tė parealizueshme?
E treta: a shmangej ai, si njė agorafob[1] i mjerė, nga mjedise publike, nga situata jo tė komfortueshme, si ato qė do tė pėrpiqemi tė numėrojmė mė poshtė?
E katėrta: a tentonte ky njeri i ri tė mos ekspozohej, thėnė ndryshe, tė mos ekspozonte ēka kishte brenda: bindjet, besimet, duke i kyēur ato deri nė pikėn e ndryshkje-mykje-fashitjes?
E pesta: a ishte i bindur neo-albanicus-i, edhe nė momentin kur cilėsohej triumfalisht si revolucionar, novator, heroik e i paepur?
E gjashta: a heshtte ky shqiptar, pikėrisht nė momentin kur duhet tė fliste?
 
Duket se mjerisht qė tė gjashta kėto pika, nė vėrtetėsinė e tyre pitagoriane, janė karakteristika tė qenėsishme tė njė shqiptari qė u ndrydh, keqtrajtua dhe rrėnua nga diktatura komuniste. Kjo diktaturė nuk e realizoi kėtė gjė me njė tė rėnė tė lapsit; ky proēes kėrkonte idé, ideim, ideologji; ashtu siē kėrkoi orientim politiko-social, platformė, strategji dhe taktika; kėtij proēesi jo-tipikisht shqiptar iu deshėn po ashtu mekanizma realizatorė, tė cilėt rezultuan tė ishin shumė mė efikasė se zyrat pėrmbaruese tė post-diktaturės.
 
Pėrpara se tė ngremė supozimet tona lidhur me gjashtė (apo aty rrotull) institucionet qė siguruan pėrplotėsimin e kobshėm tė karakteristikave tė lartpėrmendura, le tė diskutojmė pak ēėshtjen e idéve, ideimit dhe ideologjisė.
 
 
1. Ideimi dhe ideologjia komuniste nė Shqipėri
 
Nikolaj Berdjaev nė punimin e tij madhor ‘Origjina e komunizmit rus’, ndėrsa analizon nė detaje shtetin leninist, pėrqėndrohet jo pak edhe tek Lenini. Ndoshta do tė duhet tė lexosh Berdjaev qė tė kuptosh sa tė drejtė kishte Majakovskij kur recitonte ‘ne themi Lenini, dhe nėnkuptojmė partia...’. Lenini ishte njė etatist shembullor, por prej galaktikės etatiste tė tij duket se Enver Hoxha kopjoi vetėm konjukturalizmin. Lenini parapėrgatit pėr pothuaj dy dekada hollėsishėm marrjen e pushtetit, shkruan, lexon, citon, planifikon deri nė detaje: kėto gjėra i bėn publikisht, nė Moskė dhe nė Londėr.
 
Hoxha vjen pothuaj nga hiēi, publicistika e tij para marrjes sė pushtetit ėshtė inekzistente. Idétė komuniste ndoshta i ka dėgjuar gjatė lėvizjeve tė tija kaotike nė Paris dhe Bruksel, por kurrė dhe deri nė fund tė jetės sė tij nuk arriti ta kuptonte Marksin: ndoshta as qė u pėrpoq ta bėnte njė gjė tė tillė. Mendoj qė Hoxha vjen pothuaj nga hiēi, pasi qė asnjė historian profesionalisht i ndershėm dhe autoritar yni nuk ka arritur tė sqarojė impenjimet e Hoxhės jashtė Shqipėrisė: si dhe nė ē’formė ia arriti tė depėrtonte nė diplomaci. Kėtu e kam fjalėn pėr periudhėn e punėsimit tė tij nė konsullatėn e Brukselit gjatė periudhės zogiste, periudhė kurrė ndonjėherė e qartėsuar.
 
Pėrpara ekzekutimit tė familjes cariste dhe shpėrthimit tė revolucionit tė tetorit, Lenini dhe bolshevikėt kishin tė paktėn dy dekada qė pėrgatiteshin pėr marrjen e pushtetit. Kjo ėshtė e ashtuquajtura periudha e ideimit dhe pėrpunimit tė njė ideologjie, diēka qė Lenini e realizon si njė profesionist i shkėlqyer. Janė tė dokumentuara dhe tė botuara mendimet dhe diskutimet e pafund qė realizoheshin ndėr qarqe socialiste, narodnike e bolshevike ruse tė Moskės dhe Shėn Petersburgut.
 
E ashtuquajtura inteligencija ruse, elementė anarkikė (Bakunin), trockistėt (menshevikėt), leninistėt (bolshevikėt), socialistėt revolucionarė, narodnikėt, janė qė tė gjithė nė terren: flasin me zė tė lartė, organizojnė konferenca, lėvizin lirisht jashtė shtetit. Realizohen Kongreset e Internacionaleve Proletare, Lenini letėrkėmben me Engelsin, besoj e takon edhe personalisht. Dinastia e Romanovėve shikon e pafuqishme ē’po lėviz rrotull saj. Cari i fundit nuk kundėrvepron fuqishėm kundėr kėtyre ideve dhe ideologjisė marksiste qė Lenini po e ‘pėrkthen’ rusisht sipas mėnyrės sė tij: ky gabim i tij shpėrblehet me ekzekutimin e krejt familjes cariste.
 
Hoxha nuk parapėrgatit asgjė: nė tė vėrtetė, askush nuk mund ta ndihmojė nga shqiptarėt e asaj kohe, nėse ai vėrtet dėshironte tė parapėrgatiste njė revolucion. Komunizmi nė periudhėn zogiste pothuaj nuk e kishte cikur as edhe sipėrfaqėsisht Shqipėrinė, sido qė historianėt e periudhės enveriste rreken tė gjejnė elemente aty ku nuk ka. Lėvizje tė periudhės despotike noliane dhe adhurimi – edhe ky i paqėndrueshėm –  qė Noli tregonte karshi Rusisė ndoshta ishin shkak qė ai iu nėnshtrua hetimit federal nė SHBA, por nuk tregon asfare qė ai ishte komunist.
 
Ali Kelmendi mendohet tė ketė kontaktuar Kominternin, por grupet pre- apo komuniste nė Shqipėri (Grupi i Zjarrit, i Korēės, i Shkodrės) duket se aktivitet tė vetėm kishin bixhozin, pėr sa kohė qė askush nuk provon tė kundėrtėn. Vasil Laēi qėllon mbi Viktor Emanuelin (perandorin e atėhershėm tė Italisė) gjatė vizitės sė tij nė Tiranė, por pranohet gjerėsisht edhe nga historianėt enverianė qė kėtė e bėn pa orientim dhe pa kontakt me komunistėt – nėse ata ishin diku nė Shqipėri. Partia Komuniste Shqiptare themelohet, por ideologji nuk ka, dhe nė kėtė fakt ka rol tė madh edhe mungesa rrėnuese e shkollimit tė anėtarėve tė saj tė atėhershėm.
 
Hoxha nuk dihet tė ketė folur diku, tė ketė mbajtur ndonjė fjalim programatik si ai qė stiset filmografikisht pa stil tek “Shtigje lufte” pėr Konferencėn e Pezės. Praktikisht atė askush nuk e kėrkon apo evokon; nuk dihet se ku ndodhet. Po tė bėjmė njė paralelizėm tjetėr, jo fort tė goditur – siē ishte i tėrė krahasimi ndėrmjet Leninit dhe Hoxhės – do tė pėrpiqem tė citoj kėtu ambasadorin e SHBA nė Petersburgun e 1917 Francis, i cili i shkruan sekretarit tė shtetit amerikan tė asaj kohe Lansing: “...socialisti ekstremist ose anarkisti Lenin mban fjalime tė rrepta... pėr kėtė qėllim i lihet fushė e lirė; do tė internohet nė kohė tė volitshme”. Enver Hoxhėn para luftės nuk kishte ndėr mend ta internonte askush, kjo thjesht sepse pėrveēse ai nuk mban fjalime, ai nė tė vėrtetė, nuk bėn asgjė prej gjėje. Leninit i bėjnė atentat dhe e plagosin rėndė; Hoxhėn nuk kishte arsye pėrse ta atentatonte dikush.
  
Lenini duke mbajtur njė fjalim nė Petersburgun e vitit 1917. Djathtas nė foto, anash podiumit ėshtė Trockij i veshur ushtarakisht. Gjatė regjimit stalinist fotografia e Trockit u trukua dhe u zėvendėsua me foton e Stalinit.(Nga ‘A history of the modern world’, R. Poulton, Oxford University Press, 1981)
 
Amullia e plotė e krijuar Lufta II Botėrore nė Shqipėri, ikja e detyruar e mbretit Zog kishin lėnė njė vakuum qė qeveritė e viteve 1941-1944 nuk e pėrmbushnin dot. Italia kishte humbur luftėn: kishte ardhur natyrshėm koha qė influenca mė e madhe nė Shqipėri tė vinte nga Lindja sllave.
 
Nė kėtė kaos historikisht tė papėrsėritshėm e qė askush nuk e sqaroi me fakte, data dhe prova, i vjen radha njė terroristi jugosllav qė bridhte kasolleve tė Peqinit me pistoletė nė brez qė tė emėrojė kryetarin e shtetit shqiptar. Edhe kjo mbetet krejtėsisht enigmė: si dhe pse emisarėt e Beogradit konsideruan Hoxhėn si mė tė pėrshtatshim.
 
Pėr tė provuar qė Hoxha nuk ishte mė i pėrshtatshmi, unė nuk do t’iu referohem zėnkave tė tija tė mėvonshme me jugosllavėt dhe pendimin e kėtyre tė fundit pėr mbėshtetjen e dikurshme. Nuk do t’i referohem as gjysmės pasuese tė shekullit gjatė tė cilės regjimi i tij shkatėrroi shqiptarin (neo-albanicus in). Mė mirė po citoj Makiavielin, i cili tek vepra e tij “Il Principe”, pohon t’i ketė thėnė nė njė takim nė Nantė – gati pesėqind vjet tė shkuara –  kardinal Roanos: “Nėse italianėt nuk kishin haber fare nga lufta, francezėt nuk kishin fare haber nga shteti”.
 
Kur mori pushtetin nė nėntor tė 1944 Hoxha mjerisht nuk kishte haber as nga lufta, as nga shteti.
 
 
2. Orientimi politiko-social, platforma dhe strategjia komuniste shqiptare
 
PKSH nuk pati ideologji: ėshtė fakt i patjetėrsueshėm qė dokumentet e vėrteta tė teoricienėve tė mėdhenj marksistė-leninistė u pėrkthyen nė shqip mjaft mė vonė, edhe ato tė cunguara, herė-herė jo nga origjinali, por nga rusishtja e Stalinit tė madh. Megjithatė, ajo mori pushtetin. Pėr kėtė arsye, ne do tė na duhet t’i referohemi tash e tutje jo mė njė procesi idesh qė prodhoi njė revolucion tė parealizuar, por njė fakti tė thjeshtė: pėr gjysmė shekulli Shqipėria u qeveris nga komunistėt.
 
Si dhe nė ē’forma u qeveris, kjo ėshtė pothuaj e qartė. Megjithatė po pėrpiqemi tė qėmtojmė pak lidhur me periudhėn nė fjalė.
 
Sė pari, nuk mund tė pretendojmė absolutisht qė komunistėt (kupto: enveristėt) shqiptarė nuk dinin tė qeverisnin. Nė fund tė fundit, ata qeverisėn gjysėm shekulli, njė kohėzgjatje qė do ta kishin zili qeveritė perėndimore tė cilat nė mėnyrė ciklike i lėshonin vendin njėra-tjetrės.
 
Sė dyti, nuk mund t’i atribuojmė qeverisė komuniste tė pasluftės pozitėn totale tė marionetės, e cila tė kontrollohej tėrėsisht nga dy mekanizma: (A) ai i brendshėm, dmth. partia e punės nė pushtet dhe (B) ai i jashtėm, dmth. emisarėt dhe konsulentėt e pafund qė dėrguan sipas rendit kronologjik jugosllavėt, rusėt dhe nė fund kinezėt. Njė kryeministėr mund tė marrė orientime dhe tė kontrollohet, por shpesh vendos edhe vetė. Ca mė tepėr kur bėhet fjalė pėr njė anarkist profesional tė kalibrit tė Mehmet Shehut. Pėrpos kėsaj, nė tė gjitha qeveritė komuniste ka patur edhe teknicienė tė mirėfilltė.
 
Sė treti, orientimi politiko-social i qeverisjes komuniste reflektoi deri diku edhe situatėn sociale qė la nė vend paslufta II botėrore. Kolektivizimi dhe reformat agrare nuk ishin thjesht njė kopje e modeleve sllave, nė tė vėrtetė, komunistėt duhet tė siguronin njė bazė sociale nė Shqipėri. Ata pakkush i njihte dhe i donte: madje nė fshatrat e veriut ardhja e tyre pritej me krisma paralajmėruese.
 
Enver Hoxha e di mirė qė vendi mund tė qeveriset edhe duke kontrolluar vetėm Tiranėn, megjithatė ekspansioni komunist nė Shqipėrinė e pasluftės ėshtė i shpejtė. Pėr kėtė qėllim pėrdoren edhe ekspedita ndėshkimore famėkėqija. Repartet e uritura dhe tė zbathura tė partizanėve tė pakėt qė ishin organizuar dhe kishin hyrė nė Tiranė nė 1944, tė kujtojnė marshimin qesharak mbi Romė tė fashistėve. Megjithatė qė tė dyja palėt morėn pushtetin: pėr ironi tė fatit, dikush duhet tė marshojė nė njė kryeqytet sot, qė tė gdhihet kryeministėr tė nesėrmen.
 
Sė katėrti, pėrpos kėtij orientimi politiko-social populisto-majtist, nė vitet e para e madje edhe ca mė vonė, Hoxhės nuk i mungoi edhe njė platformė qeverisėse. E kishte filluar me njė grup komunistėsh pa identitet mė 1941, por gjendja mjaft shpejt ndryshon. Hoxha nuk njeh Marksin, por njeh fare mirė, ndoshta mė mirė nga tė gjithė, popullin qė merr pėrsipėr tė drejtojė. Fshatarėve u premton pushtet dhe iu lė dorė tė lirė ndėrsa bastisin dhe grabisin shtėpitė dhe pasuritė e tregtarėve. Repartet e rreckosura tė partizanėve trukohen nė polici dhe ushtri tė rregullt; nė krye tė tyre mbeten anarkistė nė tė gjitha kohėrat. Ky duhet tė ketė qenė edhe problemi kryesor qė breu qeverisjen shqiptare: oficerėt dhe zyrtarėt – qofshin tė policisė qofshin tė ushtrisė – u drejtuan pėr gjysmė shekulli nga anarkistėt.
 
Sė pesti, Hoxha vetė nuk ėshtė anarkist. Kjo ėshtė absolutisht e qartė. Atij i duhen anarkistėt pėr tė krijuar platformėn dhe themelet e pushtetit qė iu bė dhuratė nga jugosllavėt; por ai vetė e druan tej mase anarkinė. Ai shikon me mėdyshje ēdo fjalim nė publik dhe pozicionime programatike tė Shehut, Kapos; shkon nė hell Ballukun e tė tjerėt pėr shkak tė tezave ushtarake (teza kėto qė kanė brenda vetes njė anarkizėm klasik).
 
Megjithatė anarkistėt i duhen, pastaj i eleminon nė mėnyrė tė programuar mirė. Kjo krijon pėrshtypjen tek baza sociale e komunistėve shqiptarė, qė nė fund tė fundit, lajthitjet e pashpjegueshme dhe tė herėpashershme tė ndonjė elementi (nėnkupto: anarkizmat), ndreqen sapo qė i plotfuqishmi (nėnkupto: Hoxha) tė marrė vesh gjendjen dhe tė vėrtetėn.
 
Sė gjashti, strategjitė e pėrzgjedhura prej tij (Hoxhės) nuk mund tė thuhet se ishin jo rezultative. Po tentojmė kėtu njė shikim me rezolucion tė dobėt tė strategjive nė politikat e brendshme dhe nė politikat e jashtme.
 
A- politikat e brendshme kėrkonin profesionistė: komunistėt e rrėnuan shtresėn e shkolluar tė ekonomistėve dhe diplomatėve zogistė e post-zogistė. Por njė vendi me buxhet qesharak profesionistėt nuk i shėrbejnė fort, ca mė shumė kur minimumi jetik (buka) sigurohej nga jashtė. Atė ēka Lenini kishte programuar nė detaje ­pėrpara se sa tė merrte pushtetin, Hoxha kujtohet ta cikė krejtėsisht nė mėnyrė sipėrfaqėsore mjaft kohė pas kurorėzimit tė tij si i parė i vendit. Hoxha mbetet orator i intonuar, por injoron ekonominė, diplomacinė dhe financat.
 
Fjalimet e tij prolikse nė Kongreset e rregullta nuk kanė asnjė vlerė filozofike, citimet qė ai iu bėn Marksit dhe Engelsit janė tė inseruara aty–kėtu nga njė dorė tjetėr e cila nuk ka patur mundėsi t’i shpjegojė oratorit kuptimin e vėrtetė tė atyre fjalėve. Ai flet nė erė; por flet, dėgjohet dhe duartrokitet. Kaq mjafton pėr tė dominuar. Ky fenomen mori formėn e ortekut: mendoj se shumė do tė jenė dakort me mua, nėse pohoj qė Hoxha ishte mjaft mė i fuqishėm nė 1970, se ē’ishte nė 1960; po ashtu ishte mė i pushtetshėm nė 1960, se nė 1950... Kulti i krijuar, eleminimi i konkurrentėve potencialė (qė tė gjithė anarkistė) e bėnė dominimin e tij tė padiskutueshėm. Mjerisht nė kėto ēaste ai pothuaj nuk dėgjon mė askėnd: di dhe vendos pėr gjithēka, nė nivel programatik dhe ideologjik.
 
Megjithatė qeverisja ėshtė ēėshtje tjetėr.
 
Paralelisht me strukturat puniste tė partisė nė pushtet, ekziston edhe njė qeveri dhe njė ekzekutiv. Raportet e kryeministrit Shehu janė diēka mė tė detajuara dhe me njė terminologji mė profesionale se tautologjia e Hoxhės; Shehu ofron shifra dhe projekte, sido qė nuk ėshtė krejt i qartė pėr rentabilitetin e tyre. Hoxha ofron pėrralla nė erė, por nė terrenin shqiptar kėto janė absolutisht rentabėl. Qeveritė komuniste parandjejnė katastrofėn ekonomike tė fshatit, keqorientohen nga kėshilltarėt e huaj por ngushėllohen me ndihmat ekonomike qė vendet pėrkatėse mike dėrgojnė periodikisht.
 
Nuk luhet shumė me kėmbimin; ekonomia mbyllet dhe humbjet detyrimisht minimalizohen. Financat thjeshtėzohen deri nė maksimum dhe leku qarkullon tejet ngadalė. Ekonomikisht vitet ’70 pėrfaqėsojnė njė ngėrē financiar e bankar tė paparė – ekonomia shqiptare po kthehet nė stadin e primitivizmit, kur shkėmbimet dhe lėvizjet cash janė pothuaj inekzistente e madje shikohen me sy tė dyshimtė. Zotėrimi i dollarėve konsiderohej mė i rėndė se armėmbajtja pa leje: kambizmi ėshtė krim serioz. Tendenca pėr kufizimin e lėvizjeve cash ndoshta trashėgohet nga marrėveshjet e klering­-ut me ish-vendet socialiste; por e vėrteta ėshtė qė varfėria absolute e ekonomisė shqiptare nė vitet ’70 – ’80 ishte produkt i injorancės ekonomike tė qeverisė sė asokohshme, mė tepėr se pasojė e njė diktati qartėsisht tė lexueshėm qė ndoshta Hoxha iu impononte politikave ekonomike pėr arsye ideologjike.
 
Nė fakt, Hoxha pas mesit tė viteve ‘70 (dhe goditjes sė grupit armiqėsor nė ekonomi – pėrkthé: vrasjes sė ekonomistėve tė fundit profesionistė qė ende ishin gjallė) kishte sjellė nė qeverisje anarkistėt dhe terroristėt e rrugės – prej njė shtrese tė tillė kulturalisht tė rrafshėt e tė pashkolluar nuk mund tė prisje njė qeverisje mė tė mirė. Ndoshta Hoxha mashtrohet lidhur me ēėshtjet ekonomike; ca mė tepėr, ai nuk ėshtė profesionist i kėsaj fushe. Profesioni i tij i vetėm ėshtė dominimi, ai dominon plenumet dhe kongreset, por pėr auditor ka vetėm anarkistėt, analfabetėt dhe fanatikėt. Mė tutje, sėmundjet qė kalon nė vitet ’70 bėjnė tė vetėn. Edhe roli i bashkėpunėtorėve tė ngushtė – tė cilėt ēuditėrisht nuk u vetėvranė – dhe i tė shoqes mbetet enigmatik, por logjikisht jo pozitiv.
 
B- politikat e jashtme janė njėmendėsisht konfuze dhe njėherazi mjaft tė parapėrcaktuara. I ndėrgjegjshėm pėr nevojėn pėr afirmim, por edhe i vetėdijshėm pėr paaftėsinė e tij nė fushėn e diplomacisė, Hoxha emėron ambasadorė tė shkolluar nė ato pak ambasada funksionale. Ai vetė kontakton fare pak homologėt e tij: pėr daljen e tij nė perėndim as qė bėhet fjalė, edhe pse askush nuk e kėrcėnon me mandat arresti si Pinoēetin apo Lukashenkon nė njė periudhė tė mėvonshme. Takon njė kozak tė mirė rus si Hrushovi dhe njė mongoloid tė palexueshėm si Ēu En Lai; por hera e parė dhe e fundit qė bota e qytetėruar dėgjon dy fjali prej tij ėshtė konferenca e paqes nė Paris fill pas luftės II Botėrore.
 
Asokohe Europės perėndimore tė sapogjakosur nga nazizmi mund t’i shisje gjithēka: mė vonė duhet tė tregoheshe diplomat, i civilizuar dhe konstruktiv. Hoxha nuk ka asnjė nga kėto cilėsi; e di kėtė, dhe nuk takon askėnd. Kadareja pėrpiqet t’i atribuojė vizitės sė tij nė Moskė vlera diplomatike, teksa vesh fjalitė e pathėna tė Hoxhės me ambiguitete dhe filozofime krejt jashtė natyrės sė diktatorit tek “Dimri i madh”. Megjithatė lėvizja politike e Hoxhės nė momentin e prishjes me rusėt kishte vlera simbolike tė mėdha pėr perėndimin: kjo gjė i siguron atij vetė, tė paktėn, paprekshmėrinė. Kėtė grindje me rusėt ai e realizon me ngut dhe pa stil, si edhe me njė kosto tė madhe njerėzore dhe ekonomike, por qėllimi justifikon mjetin.
 
Pohova pak mė lart qė ambasadorėt e tij janė tė shkolluar, por gjithsesi varfanjakė: nga diplomacia e vjetėr artistokratike e Zogut nuk ka mbetur asgjė. Ky problem nuk ėshtė fort i thjeshtė, pasi nuk duhet tė harrojmė qė Hoxha e ktheu varfėrinė nė kod social dhe emisarėt e tij tė jashtėm e rrezatonin kėtė varfėri ngado shkonin. Diplomacinė normalisht duhet ta bėjnė shtresat e pasura (jo mė kot ambasadorėt britanikė tė tė gjitha kohėrave ishin nė shumicėn e tyre lordė; a nuk ishte plurimilioneri Paēolli ndėrmjetės i preferuar ndėrmjet Jelcinit dhe Beogradit?), por tė kėtilla shtresa nė Shqipėri nuk kishin mbetur.
 
Nė kėtė keq qeverisje gjysmėshekullore si nė politikat e jashtme, ashtu edhe nė ato tė brendshme, pasojat njerėzore dhe shfytyrimi i njeriut neo-albanicus ishte detyrimisht i paimagjinueshėm.
 
 
3. Mekanizmat realizatore dhe arketipi i neo-albanicus
 
Arketipi i neo-albanicus-it ėshtė pothuaj e pamundur tė pėrvijohet pa marrė nė konsideratė kushtet gjeopolitike. Nėse neo-albanicus ėshtė stisje jona, homo balcanicus ėshtė njė term mė gjerėsisht i pėrdorur. Pėr tė kuptuar se ē’do tė thotė homo balcanicus, travajet dhe lėngatat e tij, mund t’i referohemi pa droje Ivo Andriē dhe veprės sė tij “Ura mbi Drina”. Homo balcanicus ėshtė gjerėsisht i pafuqishėm karshi fatit tė tij, deri nė atė pikė, sa ka hequr dorė nga pėrpjekjet pėr tė kuptuar se ē’po ndodh rrotull tij. Jeta e tij – e boshnjakut vishegradas dhe pse jo, edhe e shqiptarit ubikuitarisht tė ndodhur – nuk njeh themele sociale qė ta bėjnė katėrcipėrisht e pėrjetėsisht tė sigurtė. Ndoshta Sting kur kėndon nė kėngėn e tij tė famshme “How fragile we are” (sa tė brishtė qė jemi) fare pa e ditur, ka skicuar tiparin kryesor tė homo balcanicus: ky njeri ėshtė i pasigurtė dhe nuk ėndėrron mė tė gjejė siguri.
 
Homo balcanicus ėshtė pėrjetėsisht i trembur nga e kaluara dhe nga e ardhmja: i mėsuar tė banojė nė njė fshat i cili ēdo ditė tė nesėrme mund tė digjet nga fqinjėt, ai tenton t’i zgjidhė problemet e tė sotmes intuitivisht dhe dhunshėm, duke mos menduar pasojat afatmesme dhe duke rrėnuar perspektivat afatgjata. Pėrjeton keq humbjen dhe identifikohet me prurėsin e fatkeqėsisė, ka frikė, shumė frikė. Luftėrat ballkanike tė tė gjitha kohėrave e temperojnė karakterin e tij frigaē. Ivo Andriē nuk beson tek heroi dhe heroizmi njerėzor: nė tė vėrtetė, heroi ballkanik mbetet vrastar i rėndomtė, edhe kur tė pabėrat e tij marrin ngjyrim epik dhe depėrtojnė nė folklor.
 
Shqiptari i periudhės sė komunizmit, neo-albanicus(i), ishte tipikisht i frikėsuar. Lufta kishte bėrė tė vetėn, por sikur tė mos mjaftonte kjo, kohėrat pėrpara ishin akoma mė tė vėshtira. Pohova qė Lenini dhe bolshevikėt kishin folur dhe projektuar shumė kohė pėrpara se tė vepronin. Nga kjo pikėpamje ata duken si katolikė tė mirė, tė cilėt besojnė se E para ishte fjala, edhe pse mbeten ateistė tė betuar.
 
Hoxha vepron sipas modelit faustian tė Gėtes, sipas tė cilit I pari ishte veprimi. Komunizmi nė Shqipėri vepron egėrsisht dhe kriminalisht menjėherė, pa folur, pa paralajmėruar, pa shkruar ende ligjet tė cilat do tė shfuqizonin ato tė mėparshmet. Shpronėsimet e detyruara dhe grabitjet ishin qershia mbi tortė: filluan edhe keqtrajtimet fizike, linēimet dhe pushkatimet pothuaj pa gjyq. Modelin e pushkatimeve jashtė-gjyqėsore Hoxha dhe anarkistėt e politbyrosė e pėrdorin disa herė, por siē tentuam tė provojmė mė lart, Hoxha nuk e pėlqen anarkinė. I pėlqen pushteti qė buron nga dhuna, por nuk ėshtė publikisht i dhunshėm dhe as i ashpėr. Propozimi pėr pushkatimet jashtėgjyqėsore, bie fjala, nė rastin e bombės tek Ambasada Sovjetike, vjen nga tjetėrkush. Hoxha pranon pothuaj i zėnė ngushtė nga situata, atij do t’i pėlqente njė shfarosje mė e ngadalshme dhe mė pak traumatike e elementėve tė dyshuar. E bėn edhe kėtė tė dytėn, megjithatė.         
 
Frika u kthye nė institucion, porsa qė elementi komunist depėrtoi nė shoqėrinė shqiptare. Komunisti, si njė shfigurim apokaliptik, ishte spiuni i vėrtetė i mendimit tė lirė shqiptar. Rolet profesionale tė hetuesit, operativit, prokurorit, gjykatėsit, drejtuesit nė pėrgjithėsi, si edhe pozicionet sociale tė plakut tė urtė (kryeplakut tė dikurshėm), intelektualit etj. etj. ishin tė paplotė dhe tė zhvlerėsueshėm pėrpara opinionit tė komunistit.
 
Ky opinion kishte brenda orientimin pėr goditjen e armikut tė klasės, por efektivisht mjaft shpesh provat e grumbulluara ndėr dosje gjatė gjykimit pėr agjitacion e propagandė nuk e kalonin nivelin e thashethemnajave. Nga kjo pikėpamje, partia komuniste dhe armata e komunistėve, e dėmtoi shoqėrinė shqiptare shumė mė tepėr se organet e tjera tė diktaturės.
 
Dėmtimi ishte edhe mė i plotė, pėr arsye pse pėrpos tė tjerash, duke mos patur de jure fuqi tė drejtpėrdrejtė vendimmarrėse, (psh. burgosjen e vendos gjykata; pushimin nga puna drejtoria etj.) kjo armatė komunistėsh krijoi edhe njė shpresė tė rreme pas sė cilės shqiptari i mjerė krijoi njė vartėsi pothuaj tė plotė: shpresa tek partia. Nė raste tejet tė rralla dhe tė pėrzgjedhura me shumė kujdes, kishte ndodhur vėrtet qė njė fjalė e ardhur nga ‘lart’ ose ‘opinioni i partisė’ kishin pėrmbysur situata qė dukeshin socialisht tė pashpresa. Kėto raste mbetėn pėrjashtim, pasi qė pėrgjithėsisht, kush ishte destinuar pėr t’u kryqėzuar, ishte paraprakisht i propozuar dhe hetuar nga komunistėt.
 
Shmangia nuk mund tė pretendojmė se ishte element arketipal i neo-albanicus-it: megjithatė nuk duhet tė harrojmė qė mbledhjet kolektive, paradat, diskutimet e masės, gjyqet e hapura etj., etj. ishin qė tė gjitha terrene tė cilave shqiptari i mirė dhe i mjerė do t’iu ishte shmangur me plot dėshirė. Mungesa nė kėto raste ekuivalentohej me dezertim dhe ndėshkimi ishte i afėrt. Shqiptari megjithatė i shmangej marrjes sė vendimeve dhe dhėnies sė opinioneve, tipar ky jo domosdoshmėrisht i lidhur me mos-ekspozimin e bindjeve tė brendshme qė do ta shohim mė poshtė. Nė fakt, tek thėnia ‘kėtė punė e di partia’, qėndron edhe shmangia mė e madhe. Shqiptari i ndershėm iu shmangej dhėnies sė vendimeve sociale dhe ca mė tepėr realizimit tė veprimeve, derisa atypari tė shfaqej partia, dmth. komunisti i radhės, i cili kishte fjalėn e fundit.
 
Mos-ekspozimi i bindjeve dhe ndrydhja e plotė ishte pasojė normale e procesit tė ateizimit dhe katandisjes sė tė menduarit shqiptar nė nivel biologjikisht primar. Kurrė ndonjėherė filozofia shqiptare nuk ka qenė aq mjerane sa ato vite dhe shkenca nė pėrgjithėsi aq shtrembėrisht e indoktrinuar. Botimet e Institutit Marksist-Leninist filluan ta mbyllnin gamėn e tyre mjaft shpejt. Fillimisht u pėrkthye njė tog voluminoz materialesh interesante, mė pas me sa duket dikush vuri re qė ose ato (kupto: Marksin) nuk i kuptonte askush, ose ata tė paktė qė i kuptonin, kishin vėnė re qė teoria marksiste ishte krejt ndryshe nga praktika origjinale shqiptare. Prej kėtij momenti ky Institut – ndoshta rrotull viteve ’70 – kufizon aktivitetin e tij nė botimin e materialeve tė Hoxhės. Katėrcipėrisht vulgare dhe pothuaj thashetheme, tekefundit, kėto materiale ishin tė vetmet qė mund tė kuptonin sekretarėt e partisė ndėr fshatrat e largėta.
 
Shqiptari vazhdonte tė mos-ekspozonte bindjet dhe vetveten, tė tanishmen dhe tė kaluarėn. Hoxha pėrpos tė tjerash – me ndihmėn e pakursyer tė stafit tė Institutit Marksist-Leninist – merr pėrsipėr tė shkruajė edhe historinė e Shqipėrisė, ndėrsa boton mijėra faqe kujtime. Shqiptari i thjeshtė vazhdon tė ēoroditet, pasi qė historia e themelimit tė Partisė (Kur lindi Partia) brenda pak vitesh serviret nė tre botime qė ndryshojnė jo pak njėri nga tjetri nė parashtrimin e personave dhe fakteve.
 
Hoxha kėsisoj ri-formulon historinė e vendit tė tij; ndėrsa ofron tė cunguar historinė e huaj nė tekstet mėsimore. Megjithėse nuk ėshtė ekspert as i historisė, ka nxjerrė mėsime tė ēmuara prej saj. Intoksikon popullatėn vazhdimisht me komplote tė stisura kundėr tij, ‘porositur’ nė perėndim dhe ‘gatitur’ nė lindje. Pėr kėtė qėllim pėrdor gjerėsisht fjalimet e tij tė cilėt janė publikisht tė pakundėrshtueshėm; gjyqet speciale dhe dosjet sekrete, tė mbushura qė tė gjitha me materiale tė trilluara sipas modelit tė “Dokumentave Sisson[2]”.
 
E di fare mirė qė kjo psikozė konspirative ėshtė nė favor tė tij, dhe ndėrsa e pėrdor kėtė gjė, nuk mund ta akuzojmė as pėr pandershmėri as pėr origjinalitet: tekefundit, konservatorėt britanikė nė 1924 morėn pushtetin pas publikimit tė njė letre tė fallsifikuar tė Zinovievit[3], ku flitej pėr konspiracionin ruso-bolshevik karshi Britanisė. Madje historia ėshtė plot me makinacione tė kėtilla. Kjo psikozė konspiracioni qė po thurej pėr tė rrėzuar Hoxhėn dhe rrėnuar lumturinė e pėrjetshme shqiptare, e frikėson akoma mė shumė popullatėn e thjeshtė, e mbetur kėsisoj e varur tek shpresa se Hoxha ishte i pavdekshėm, dhe krejtėsisht e heshtur pėrpara logjikės sė shtyrė deri nė pavetėdije, qė gjithkush vdes njė ditė – qoftė ai edhe vetė fanari ndritės i proletariatit ndėrkombėtar.
 
Bindja dhe heshtja duhet tė jenė dy tipare tė arketipit tė neo-albanicus-it, tė cilat sugjerojnė qė depersonalizimi i shqiptarit nga diktatura ishte kthyer nė dimension psikologjik, duke mos mbetur thjesht tendencė apo fenomen sociologjik. Shqiptari bindej para absurdes dhe heshtte edhe kur ndėshkohej; ata tė paktė qė nuk pėrplotėsonin kėto dy kushte mjaft shpejt ndėrronin jetė. Nė kėtė proēes tė parikthyeshėm, ai krejt natyrshėm bėhet cinik. Cinik ndaj fatit tė fqinjit qė po ndėshkohej nga partia, cinik edhe me pasigurinė e tij ndaj tė ardhmes. Njėkohėsisht ai bėhet edhe i heshtur, pasi qė nuk e ka mė tė drejtėn e fjalės. Tė mos harrojmė qė ai nuk mund tė mbrohet mė as nė gjyq me avokat; fjala e tij nuk ka mė vlerė dhe nuk dėgjohet. Publikisht po ashtu opinioni i tij nuk ka se si tė dėgjohet, pėr sa kohė qė mass media ėshtė primitive, e censuruar dhe tej mase e pakėt nga ana sasiore gjatė gjithė regjimit komunist.
 
 
I tėrė procesi transformues gjysmėshekullor dhe rrafshi ballkanik mbi tė cilin ai u arketipizua dha kėsisoj pasoja sociologjike qartėsisht tė lexueshme; dimensioni psikologjik ėshtė aty brenda, mė i thellė pėr t’u hulumtuar, mė i vėshtirė pėr t’u lexuar, mė i pamundur pėr t’u ērrėnjosur: sfida e vėrtetė e tė gjitha politikave sociale tė qeverive post-komuniste.
 

[1] Agorafobia ėshtė njė ērregullim psikiatrik, ku personi shmang mjediset e hapura, daljen nė publik etj.
[2] Dokumentat Sisson ishin materiale tė fallsifikuara tė cilat Rusėt e Bardhė tentuan t’ia shitnin sigurimit tė fshehtė britanik, por qė u refuzuan prej anglezėve. Nė ato dokumenta Rusėt Bolshevikė akuzoheshin si tė shitur tek shtatmadhoria gjermane gjatė luftės I botėrore.
[3] Grigor Zinoviev nė atė kohė ishte drejtues i Internacionales Komuniste.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.