|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės miratuan deklaratėn e Presidentit Rugova rreth pėrgatitjeve tė ekipit negociator

 
 

 
Prishtinė, 28 shtator 2005 /TN /QIK - Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės me shumicė votash miratuan nė seancėn e sotme deklaratėn e Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova rreth pėrgatitjeve tė ekipit negociator pėr bisedimet eventuale pėr statusin e Kosovės.
 
Fillimisht kryeparlamentari Daci vlerėsoi se ekipi negociator ėshtė gjithėpėrfshirės dhe se pėrfaqėson interesat e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės. Daci nė fjalėn e tj u angazhua pėr njė unitet tė subjekteve politike pėr tė gjitha ēėshtjet, duke shtuar se procesi do tė jetė gjithėpėrfshirės dhe konform votės sė popullit tė Kosovės. Kuvendi i Kosovės, tha mė tej a, do tė veprojė nė kohė tė duhur pėr ratifikimin dhe miratimin e pėrcaktimeve strategjike.

"Presidenti i Kosovės, nė bazė tė funksionit dhe kompetencave qė i ka, do t'i prijė kėtij procesi. Secili nga ne i ka kompetencat dhe detyrat qė dalin nga votat e popullit. Kuvendi i Kosovės do tė miratojė kėtė pėrcaktim dhe do tė bėjė ratifikimin nė kohė tė duhur tė gjitha pėrcaktimeve strategjike dhe tė marrėveshjeve eventuale apo tė shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, duke shprehur vullnetin e lirė dhe vetėm vullnetin e popullit tė Kosovės", nėnvizoi Daci.

Mirėpo shefat e grupeve parlamentare patėn pikėpamje tė ndryshme rreth deklaratės sė Presidentit Rugova.
Duke dalė i pari nė foltore, shefi i Grupit parlamentar tė PDK sė, Jakup Krasniqi, tha se kjo parti gjithmonė ėshtė angazhuar qė pėr ēėshtjet madhore pėr Kosovėn tė shprehen qėndrime tė unifikuara.
 
Sipas tij, deklarata e Presidentit Rugova ėshtė e njėanshme dhe se ėshtė bėrė pa konsultim e pa konsensus paraprak me partitė kryesore. Krasniqi tha se deklaratės i mungon baza e njė platforme tė qartė politike dhe ajo nuk ka lėnė kohė dhe hapėsirė pėr konsultime. Krasniqi kėrkoi qė nė ekipin negociator tė pėrfshihen edhe pėrfaqėsues tė komuniteteve dhe tė qytetarėve me ndikim.

Nga ana e tij, shefi i Grupit parlamentar tė LDK sė, Dr. Alush Gashi konstatoi se gjendja e tanishme ėshtė e paqėndrueshme. "Vonesa e pavarėsimit tė plotė me sovranitetit bashkėkohore dhe formulimet e mjegulluara pėr status tė ardhshėm, nė vend tė statusit pėrfundimtar si dhe lojėrat pa kufi tė atyre qė bėnė gjenocid nė Kosovė i kėrcėnojnė arritjet e pėrbashkėta nė Kosovė", tha ai.

Pasi theksoi se me shumė respekt ėshtė shqyrtuar deklarata Presidentit Ibrahim Rugova tė publikuar mė 13 shtator, Gashi tha se ajo ka tė bėjė me vendimin pėr krijimin e ndjenjės sė unitetit me emėrimin e ekipit qė do tė punojė pėr tė ardhmen e vendit tonė.

"Eshtė pėr t'u mirėpritur dhe mbėshtetuar angazhimi institucional pėr krijimin e unitetit institucional nė kohėn e mohimit tė plotė qė i bėhet Kosovės nė pėrfaqėsimin ndėrkombėtar", tha Gashi.

Ai theksoi se "kėrkesa dhe gatishmėria e Kosovės pėr tė marrė pėrgjegjėsi tė plota vendore dhe tė pėrfaqėsimit ndėrkombėtar nuk ėshtė kėrcenim, por ėshtė shprehje e pėrgjegjėsisė sė lartė, ėshtė kėrkesė pėr liri tė mbėshtetur nė pėrgjegjėsi".

LDK ja kėrkon sjellje nė kuadėr tė Deklaratės se Pavarėsisė se vitit 1990, tė Referendumit tė vitit 1991 si dhe tė obligimeve elektorale tė cilat i mandatojnė pėrfaqėsuesit e Kosovės te tė gjitha niveleve pėr pavarėsi tė plotė tė Kosovės, u shpreh shefi i Grupit parlamentar tė LDK-sė.

Shefja e grupit tė AAK-sė Gjylnaze Syla tha se pėrcaktimi i statusit tė Kosovės ėshtė moment vendimtar pėr popullin e Kosovės dhe se ky moment kėrkon pėrgatitje dhe pėrkushtim tė madh politik. Ajo shprehu pėrkrahjen e plotė tė partisė sė saj pėr krijimin e ekipit negociator dhe kėrkoi nga deputetėt dhe qytetarėt e Kosovės tė respektojnė vendimin e presidentit Rugova.

"Grupi parlamentar i AAK sė e mbėshtet dhe e mirėpret vendimin e presidentit dhe konsideron se ekipi negociator ka legjitimitetin e plotė tė popullit tė Kosovės pėr tė pėrgatitur platformėn dhe bisedat pėr statusin e Kosovės. Grupi parlamentar i AAK sė fton deputetėt e Kuvendit dhe qytetarėt e Kosovės tė pėrkrahin vendimin e presidentit dhe punėn e ekipit negociator", tha zonja Syla.

Kryetari i partisė ORA, Veton Surroi e cilėsoi si tė panevojshėm deklarimin e grupeve parlamentare rreth deklaratės sė Presidentit. Ai tha se hollėsitė duhet tė shqyrtohen brenda grupit themeltar e pastaj tė kalojnė nė Kuvend pėr miratim.

"Ne nuk do tė duhej tė deklaroheshim kėtu pėr kėto hollėsi, sepse kėto janė hollėsi qė do tė mund tė ngatėrronin ēėshtjen themeltare... Duhet tė vendoset grupi bazik, ashtu siē e ka propozuar kryetari e pastaj tė pėrpunohen detalet dhe kėto detale tė sillen nė parlamentin e Kosovės pėr miratim sė bashku me platformėn", tha Surroi.

Edhe Mahir Jagxhilar nė emėr tė Grupit parlamentar tė minoriteteve joserbe nė Kuvend pėrkrahu deklaratėn e Presidentit Rugova rreth pėrgatitjeve pėr bisedimet eventuale pėr statusin.

Ndėrkaq, deputeti i LPK sė, Emrush Xhemajli dhe ai i PLK sė, Gjergj Dedaj shfaqėn pakėnaqėsi, sepse kryeparlamentari Daci nuk ua mundėsoi tė flasin diskutimeve tė shefave tė grupeve parlamentare dhe pas votimit tė deklaratės.

Ndėrkaq Partia e Drejtėsisė, e pėrfaqėsuar me njė deputet nė kuvend, nėpėrmjet njė komunikate thotė se "refuzimi i Kryetarit tė Kuvendit pėr t'ua dhėnė fjalėn deputetėve tė subjekteve politike, qė nuk janė pjesė e grupeve parlamentare, paraqet shkelje tė Rregullores sė Kuvendit tė Kosovės".
 
Sipas PD, nė situatėn kur tė gjitha subjektet politike, tė pėrfaqėsuara nė Kuvendin e Kosovės ishin deklaruar pėr pėrkrahjen, nė parim, tė Deklaratės sė Kryetarit Rugova, kryetari i Kuvendit e prishi konsenzusin e domosdoshėm politik, duke dėmtuar imazhin e Kosovės.

Seanca i vazhdon punimet nesėr me shqyrtimin dhe miratimin e disa projektligjeve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.