|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Shqiptarėt e Amerikės kremtuan 600 vjetorin e lindjes se heroit kombėtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu

 
 

 

27 shtator 2005 /TN

Zėri i Amerikės (26.09.2005) Astrit Lulushi, Nju Jork

Mbrėmė nė Nju Roshell tė Nju Jorkut shqiptarėt e Amerikės kremtuan 600 vjetorin e lindjes se heroit kombėtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Kjo mbrėmje, nė tė cilėn u mblodhėn rreth 500 veta u organizua nga kisha katolike shqiptare amerikane Zoja e Shkodrės dhe hap njė seri veprimtarish tė planifikuara pėr t'u zhvilluar kėte vit nė kuadėr tė 600 vjetorit tė lindjes sė Skėnderbeut.

Dom Pjeter Popaj, famullitar i kishės Zoja e Shkodrės nė Nju Jork thotė se tė pakėt janė udhėheqėsit e lėvizjeve ēlirimtare tė 6 shekujve tė fundit qė kanė merituar tė zenė vend si nė historiė shqiptare edhe atė botėrore. Njė nga kėto figura ėshtė Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, heroi i njėzėshėm kombėtar shqiptar

Por kur flitet pėr Skėnderbeun, nuk ka si tė mos pėrmendet  biografi i tij i parė, Marin Barleti, prift katolik, studiues e historian. Disa studiues kanė shprehur mendimin se pa biografinė e heroit, vepėr e Barletit, emri dhe fama e Skėnderbeut ndoshta do tė ishin harruar.

Historiografėt thonė se qindra libra tė shkruara deri me sot rreth heroit kombėtar shqiptar kane kryesisht njė pikė tė pėrbashkėt referimi. atė tė librit tė shkruar nga Marin Barleti nė shekullin e 15-tė, pak vite pas vdekjes sė Skėnderbeut.

Por studiuesi Robert Austin nga Kanadaja thotė se Skėnderbeu si strateg e udhėheqės ndikoi ne historinė e mbarė Evropės dhe herėt e vonė merita e tij si mbrojtės i qytetėrimit perėndimor do tė kishte dalė nė dritė.

Nju Jorku ėshtė shteti amerikan me popullsinė mė tė madhe shqiptare. Ata pėrbėjnė ndoshta komunitetin me aktiv nė kėtė shtet e nė mbarė Amerikėn pėrsa i pėrket ēeshtjeve kombėtare. Nisma janė ndėrmarrė qė vitin e ardhshėm shqiptarėt nė Nju Jork tė organizojnė paradėn e parė vjetore, ashtu si ajo e irlandezo-amerikanėve nė ditėn e shėn Patrikut.

Por megjithė miqtė e shumtė e me ndikim qė shqiptarėt kanė  nė sferat e larta shtetėrore e politike amerikane, nė Shtete e Bashkuara ende nuk ka njė pėrmendore tė heroit Gjergj Kastrioti dhe ndoshta nuk ka asnjė rrugė, shesh apo park publik qė tė mbajė emrin e tij.

Analisti Austin thote: "Kjo mund tė arrihet vetėm me nismėn dhe kėmbėnguljen e shqiptarėve Ėshtė njė ide e shkėlqyer qė shqiptarėt e Amerikės veriore t'i ngrenė njė monument heroit tė tyre  sepse ėshtė pėr t'u theksur se Skėnderbu ėshtė hero i shqiptarėve por edhe i Ballkanit dhe Evropės. sepse me qėndresėn dhe luftėn e tij ai ndikoi nė mbarė historinė botėrore.

Gjate tė paktėn 10-20  vjetėve tė fundit lobi shqiptar ne Amerika ka qendė dhe vazhdon te jetė kryesisht njė lob politik. Tani qė gjendja politike nė Shqipėri ėshtė pėrmirėsuar dhe pavarėsia e Kosovės ėshtė vetėm ēėshtje kohe, shqiptaro amerikanėt duhet tė pėrqėndrohen nė aspektin kulturor. Kjo tregon se komunitetit shqiptar nė Amerikėn veriore i mbetet shumė pėr tė bėre", thotė studiuesi kanadez Robert Austin.

Deri tani shqiptarėt dhe bota njohin vetėm njė film artistik kushtuar heroit kombėtar Gjergj Kastrioti, atė tė prodhimit tė pėrbashkėt shqiptaro-sovjetik nė vitin 1953. Prandaj njė lob kulturor mendohet se do tė zgjonte interesimin e regjisorėve, skenaristėve dhe aktorėve amerikane pėr njė film epik mbi Skėnderbeun. Shkrimtari Naum Prifti thotė se kjo nuk ėshtė e pamundur dhe suksesi i njė nisme tė tillė do tė varej vetėm nga kėmbengulja e komunitetit shqiptar.

Shkrimtari Naum Prifti me banim nė Nju Jork thotė se qė nga mbėrritja e shqiptarit tė parė nė Amerikė dhe qė nga koha kur poeti Longfello i solli ne vargje publikut amerikan heroizmat e Skėnderbeut, kane kaluar rreth 150 vjet. “Gjithashtu me punen e tij komuniteti shqiptaro amerikan ka krijuar prej kohėsh emrin e mirė si njė komunitet i ndershėm e punėtor, prandaj duket se ka ardhur koha qė ata tė kerkojne qė emri i heroit tė tyre kombėtar tė zerė vendin e merituar krahas heronjeve tė  kombeve tė tjerė qė kanė komunitetet e tyre nė Amerike”, thotė shkrimtari Prifti.

Pra duket se pėrkujtimi i 600 vjetorit tė lindjes sė Skėnderbeut sjell me vete  edhe njė tjetėr sfidė tė vėshtirė pėr shqiptarėt e Amerikes, qė krahas mbarėvajtjes sė lobit politik nė Washington  tė hapin edhe njė front tė dyte lobist kėtė herė nė Hollivood, pėr tė ēuar pėrpara e bėrė tė njohur ēėshtjen e tyre kombėtare edhe ne aspektin kulturor e historik.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.